Inzerce

Co dělat při poranění se o pohozenou injekční jehlu?

(29. listopadu 2019, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 1195x )

V poslední době se stále častěji setkáváme s problémem, kterým je poranění o pohozené injekční jehly. Tyto injekční jehly odhazují na veřejných prostranstvích většinou injekční uživatelé drog, a tím bezprostředně ohrožují osoby, které se o ni náhodně poraní.

Dobrá rada
shutterstock.com

Jde o to, že injekční uživatelé drog, především ti, kteří si půjčují injekční jehly a stříkačky anebo sdílí roztok drogy, jsou mnohem častěji postiženi některými infekcemi, které se přenáší krví. Jedná se především o virové žloutenkami typu C, B i A, ale i infekci HIV. K přenosu těchto infekcí postačuje minimální množství krve, které zůstává v průsvitu injekční jehly. Po poranění o pohozenou jehlu je velmi důležité provést soubor opatření, která zamezí nebo alespoň sníží riziko vzniku výše uvedených infekčních onemocnění.

Co dělat, poraníte-li se o pohozenou injekční stříkačku?

1) Bezprostředně po poranění nechat ranku volně krvácet (krvácení sníží dávku případného viru). Ranku nemačkat!

2) Po zastavení krvácení ranku důkladně vymyjte vodou a mýdlem a ošetřete dezinfekčním roztokem – nejlépe Jodisolem. Tento roztok má antiseptický a protivirový účinek.

3) Co nejdříve vyhledat praktického lékaře, lékaře hygienické stanice či nejbližší infekční oddělení nemocnice.

Lékař provede vyšetření krve na virové žloutenky typu A,B a C a vyšetření na infekci virem HIV. Poté zhodnotí Váš imunitní stav a v odůvodněných případech zajistí očkování proti žloutence typu A i B v souladu s platnou legislativou. (proti žloutence typu C není dosud očkovací látka k dispozici)

Podle charakteru poranění Vám může být nabídnuto krátkodobé preventivní (profylaktické) podávání léků s cílem omezit riziko infekce virem HIV (proti viru HIV není dosud očkovací látka k dispozici).

Co dělat, najdete-li pohozenou injekční stříkačku?

Nález injekční stříkačky je nepříjemná situace. Použité injekční jehly a stříkačky mohou být zdrojem infekčních chorob (HIV, žloutenky), proto jsou likvidovány jako nebezpečný infekční odpad a neměly by se tedy dostat na volně přístupná prostranství. Přesto se může stát, že odhozenou stříkačku najdete. V této chvíli existuje několik možností řešení:

1) Nález volně odhozené injekční stříkačky nahlaste: Policii ČR nebo Městské policii na linkách 158 a 156, které zabezpečí jejich bezpečnou likvidaci prostřednictvím vyškolených osob.

2) Informujte okolí o nálezu, aby se o stříkačku nikdo neporanil.

3) V krajním případě, není-li vyhnutí (v okolí se např. pohybují děti), můžete stříkačku zlikvidovat sami. V tuto chvíli buďte velmi opatrní. Stříkačku seberte papírovým kapesníčkem, či listem rostliny a vložte jehlou dolů nejlépe do plechovky, poté plechovku sešlápněte a vyhoďte do koše. Můžete také stříkačku vložit do PET lahve, láhev pevně zašroubujte a vyhoďte. Injekční stříkačka se sbírá zásadně za píst, nikoliv za jehlu! Nikdy jehlu od stříkačky neoddělujte! I v tomto případě informujte o místě nálezu. 

Zdroj: www.aids-hiv.cz

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce https://www.provasesrdce.cz/?utm_source=ordinace_cz&utm_medium=square&utm_campaign=fibrilace

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 284 lidí

Mohlo by vás zajímat

Každý dvanáctý člověk má žloutenku

Každý dvanáctý člověk na světě žije s chronickou infekcí žloutenky B nebo C. Dalších asi 1,4 milionu ročně dostane žloutenku typu A. V České republice vloni onemocnělo žloutenkou A, B a C skoro tisíc lidí. Nákaza se přenáší různě, právě podle typu hepatitidy – od kontaminované vody, až po nechráněný sex.

Co ukáží jaterní testy

Pravidelné jaterní testy znají ženy, které dlouhodobě užívají antikoncepci, lékaři na ně posílají pacienty s onemocněním žlučníku... Co to ale vlastně je a co se z nich dá vyčíst? Odpověděl hepatolog Doc. MUDr. Petr Urbánek, CSc.

Transplantace jater: dnes již rutinní a velmi úspěšná léčebná metoda

Chronická zánětlivá onemocnění jater (hepatitida C), onemocnění žlučových cest, nádory jater, ale také postižení jater alkoholem – to jsou nemoci, které mohou vyústit v selhání jater. V těchto případech může dojít na transplantaci jater, tedy na operaci, kdy se přenesou játra od dárce na místo původních jater příjemce, tato nahradí funkci selhaných a je tak zachráněn život pacienta. Od první transplantace jater uplynulo letos třicet let.

Virus hepatitidy C

"Céčko" pochází z vybrané rodiny. Jeho vzdálení příbuzní vyvolávají obávanou žlutou zimnici a horečku Dengue.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.