Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Hlídáte-li si váhu nebo hubnete, pak s uzeninami opatrně

( | přečteno: 13580x )

Uzeniny nepatří mezi potraviny doporučované do jídelníčku při zdravém hubnutí.

Uzeniny jsou v Česku velmi oblíbenou potravinou. Podle průzkumu společnosti Makro patří Češi mezi největší jedlíky uzenin v Evropě. Zatímco evropský průměr podílu uzenin na celkovém prodeji potravin se pohybuje kolem 4,49 procenta, v České republice se spotřeba uzenin pohybuje okolo 8,73 procent.Více uzenin v Evropě konzumují jen Maďaři, kde se prodej pohybuje okolo 10,42 procent.

Hubnutí-uzeniny

V letních měsících se spotřeba uzenin ještě zvyšuje. Teplé letní počasí vybízí k posezení na zahradě a k oblíbenému opékání vuřtů a špekáčků či grilování. Tento způsob úpravy masa preferují hlavně muži. Co však obsahují uzeniny a co se děje s masem při grilování?

Uzeniny obsahují většinou kombinaci hovězího masa, vepřového masa a sádla. Přináší lidskému tělu nadměrné množství živočišných tuků a rovněž zvýšený příjem obávaného cholesterolu. Uzeniny obsahují současně i vysoký obsah soli. Vyšší příjem soli má za následek především zadržování vody v organismu a zvyšování krevního tlaku. Uzeniny zároveň obsahují velké množství kořenících směsí a konzervačních látek, které mohou u citlivějších jedinců dráždit žaludek, vézt ke vzniku žaludečních vředů a dokonce i k rakovině tlustého střeva či vyvolávat různé alergie. Při uzení masa navíc vznikají karcinogenní látky.

Uzeniny zdaleka nepatří mezi doporučované potraviny při sestavování zdravého jídelníčku. Nedá se však říci, že by všechny druhy uzenin byly zcela zakázané. Do jídelníčku lze zařadit např. šunku a šunkové výrobky, které obsahují nižší obsah tuku (2 až10 gramy tuku na 100 gramů výrobku). Nejméně tuku obsahuje krůtí šunka (2 g tuku na 100 g výrobku). Při redukční dietě jsou ale zcela nevhodné paštiky, trvanlivé salámy a měkké salámy. Totéž platí o oblíbených vuřtech a špekáčkách opékaných na přímém ohni. Kromě vysokého obsahu tuku a soli při této úpravě navíc dochází k přímé oxidaci tuků a ke vzniku velmi nebezpečných volných radikálů, které ohrožují zdraví. Stejně tak jsou zdrojem karcinogenních látek i zuhelnatělé kousky masa. Takže klasický špekáček na ohni, který tak vábí především v létě v přírodě, našemu zdraví neprospívá.

A jak lze venku upravovat pokrmy a čeho se dále vyvarovat? Jednoznačně vede grilování. Grilování sice rovněž nepatří k nejzdravějším způsobům úpravy masa, ale patří k létu. Lze grilovat i zdravěji, a to tak, že si vybereme maso mladé a méně tučné. Při grilování nesmějí rovněž plameny šlehat až na maso. Použitím speciálních alobalových nebo nerezových misek na grilování se zamezí odkapávání tuku z masa na rozžhavené uhlí. Připravené a ochucené maso lze také celé do alobalu zabalit a tak vkládat na gril. Dbáme, aby maso bylo vždy dobře propečené. Při grilování má teplota uprostřed masa dosahovat alespoň 72 stupńů po dobu deseti minut. Grilovat lze i zelenina, ovoce a grilované pokrmy doplňovat velkou mísou čerstvého zeleninového salátu.

Autorka článku, Mgr. Iva Belasová je odborná konzultantka poradny snižování hmotnosti Merrylinka

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Kdo může za nadváhu?

V dnešním článku začneme hovořit více o konkrétních problémech týkajících se problematiky hubnutí a udržování stálé tělesné hmotnosti. Hovořit o specifických strategiích hubnutí však vyžaduje porozumět základním příčinám nadváhy.

Fyzická aktivita a hubnutí

Pro většinu dietařů je hlavním nástrojem pro redukci hmotnosti omezení přijímaných kalorií. Tomuto tématu jsme se věnovali v našem předešlém příspěvku. Pro zdravou redukci tělesné hmotnosti je však nutno přidat rovněž fyzickou aktivitu. Této složce redukční diety je bohužel věnována malá pozornost, a ve většině případů je považována za pouhý doplněk dietního programu.

Obezita jako nemoc

Obezita je vlastně zmnožení tuku v organismu, kterému je v poslední době stále častěji přičítáno, že se podílí na vzniku mnoha chorob.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce