Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Hloh ostrotrnný, Hloh jednosemenný

(MUDr. Miroslava Kolínková | přečteno: 16295x )

Hloh je trnitý, vytrvalý strom nebo košatý keř, který běžně dosahuje výšky několik metrů.

(Crataegus oxyacantha L., C. monogyma Jacq.)Příprava čaje

1 čajovou lžičku řezané drogy na šálek vody. Pijeme 3 x denně.

Užívaná část

nať Plod    (Fructus crataegi)
květ Květ    (Flos crataegi)
květlist List s květem    (Folium crataegi cum flore)

Sběr a úprava

List s květem sbíráme krátce před úplným rozvitím květu (květen), plod na podzim, po dozrání. Sušíme pokud možno rychle, plod i při umělé teplotě, která nemá přesáhnout 60-70 st. C. Pokud je květ nesprávně sušen, snadno hnědne. Jestliže málo prosušíme, má květ i plod tendenci plesnivět.

Jak vypadá

Hloh je trnitý, vytrvalý strom nebo košatý keř, který běžně dosahuje výšky několik metrů. Listy jsou střídavé, 3-7 laločné (podle druhu), sytě zelené. Květy jsou bílé nebo lehce narůžovělé barvy. V době květu bohatě obalují větvičky. Charakteristický je jejich pach. Kvete v květnu a červnu. Plody jsou kulovité, mají granátově červenou barvu a velikost přibližně 1 cm.

Kde se rostlina vyskytuje

Hloh je součástí příkopů a strání, jako plevelný keř. Se stromovitou formou se můžeme setkat v parcích, kde se vysazuje a pěstuje.

Co droga obsahuje

Mezi nejvýznamnější obsahové látky hlohu patří flavonoidy, proantokyanidy, biogenní aminy, triterpeny.

Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně

Mezi nejvýznamnější vliv na naše zdraví lze dneska pokládat působení na kardiovaskulární (srdečně-cévní) systém.

Dříve: Původně je hloh popisován jako rostlina pomáhající při bodavých bolestech v boku, kolikách a průjmech. Později se přidávají močové kameny a silná menstruace. Teprve v 19. století přichází jeho úloha při onemocněních srdce.

Dnes: Hloh se v lidovém léčitelství používá vnitřně nejčastěji ve formě nálevu.

Vnitřně: Obsahové látky hlohu zlepšují průtok krve v cévách vyživujících srdce a tím napomáhají k optimálnímu fungování srdečního svalu. Svým zásahem do systému regulace organismu podporují vyrovnání zvýšeného či naopak sníženého krevního tlaku. Jako podpůrná léčba se může užívat k prevenci srdečního infarktu. Dnes je velmi populární ke snižování hladiny cholesterolu.

Zevně: Nepoužívá se.

Na co si dát pozor

Vzhledem k tomu, že hloh patří mezi léčivé rostliny silně působící, je třeba řádně dodržovat dávkování a pokyny k užívání na originálních výrobcích. U citlivějších jedinců se mohou objevit potíže v oblasti trávicího systému (nevolnost, podráždění) či alergie. Pro podávání u dětí nejsou známy dostatečné informace. U osob léčených z důvodu srdečně-cévního onemocnění je vždy nezbytné konzultovat užívání hlohu s lékařem.

Pozn. Z hlohu se vyrábí řada originálních přípravků.

Související články

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Vrba bílá

Vrbu lze užívat při nemocech z nachlazení, ale také jako účinné antirevmatikum. Pomáhá při zánětech trojklaného nervu. Z dalších indikací můžeme jmenovat choroby ledvin a močového aparátu, záněty v trávicím ústrojí, zklidnění psychiky u lehčích psychických rozladění, hnisavé kožní defekty a vyrážky.

Echinacea

Echinacea je rostlina domácí na prériích Severní Ameriky, ale dá se vypěstovat i u nás. Odpradávna ji používaly k léčbě staré indiánské kultury a daly jí jméno sluneční klobouk...

Meduňka lékařská

Meduňka rozhodně nepatří mezi byliny, které by nás vytáhly z deprese a navodily bujarou náladu, ale zapůsobí celkově uklidňujícím účinkem.

Lípa (Tilia)

Lípa je pro většinu Čechů především českým národním stromem, pro sběratele léčivých rostlin zase zdrojem suroviny pro vynikající léčivý čaj...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce