Inzerce https://www.lekarna.cz/chovatelske-potreby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=chovatelske-potreby

Homeopatická pomoc v klimakteriu

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 11804x )

Období klimakteria je velmi náročné. Úbytek hormonů má na svědomí podrážděnost, depresivní stavy, návaly pocení i horka. Díky dobře zvoleným přípravkům ale můžete menopauzou projít pohodlněji.

shutterstock.com

Hned úvodem je nutné zdůraznit, že menopauza není nemoc, je to přirozený jev v životě ženy. Je to delší proces postupných změn v hladinách ženských hormonů, který neproběhne ze dne na den, ale trvá roky. Začne tehdy, když organizmus ženy zpomalí a sníží produkci estrogenu a progesteronu, ženských pohlavních hormonů. Pohlavní hormony zasahují více či méně do většiny řídících funkcí těla. Většina orgánů závislých na hormonální regulaci je najednou bez dostatečného velení, začíná chybět pravidelná regulace a funkce těchto orgánů se mění.

Čtěte také: Přechod z pohledu gynekologa

Jak se menopauza projeví?

Základ většiny problémů tkví v tom, že ženské tělo je nastaveno na pravidelně se opakující, cyklický přísun pohlavních hormonů. Když se sníží jejich produkce a vznikne tak jejich nedostatek, začíná přechod neboli klimaktérium. Dochází k poruchám menstruačního cyklu. Ten může být nepravidelný, menstruace trvají různě dlouho a mají různou sílu. S postupem času se pak menstruace úplně zastavuje, dochází k menopauze.

Dalším typickým příznakem jsou návaly tepla. Kolísající hladiny hormonů vedou k pocitům horka, napětí, návalům, slabostem. Mnohdy se objevuje kolísání krevního tlaku, provázené bolestmi hlavy, nebo pocity malátnosti a únavy. Protože i mozkové funkce jsou ovlivněny hladinami hormonů, může u ženy v přechodu docházet ke stavům podrážděnosti, nespavosti, nervozity, neklidu, ke změnám nálady.

Čtěte také: Hormonální léčba pomůže zmírnit příznaky menopauzy

Homeopatická pomoc v klimakteriu

Kromě postupů, které nabízí klasická medicína – postavených zejména na hormonální substituci – jsou k dispozici metody mnohem jemnější, které současně působí v organismu ženy komplexně, a postihují tak psychosomatické souvislosti zažívaných obtíží.

Každá žena prožívá menopauzu jinak a její příznaky jsou specifické i pro výběr homeopatického léku. Ten nejlépe zabírá, pokud je vybrán cíleně. Pak může jeden lék obsáhnout všechny nepříjemné průvodní jevy, které se u dané pacientky vyskytnou - od trávicích potíží, návalů, špatného spánku až po poruchy nálady. Proto je vhodné navštívit lékaře - homeopata, který vybere lék přesně na základě celkového vyšetření a konkrétních příznaků.

Návaly horka, nevolnost, poruchy nálad

 • Sepia 15 C – lék pro často smutnou, popudlivou, většinou hubenou ženu, kterou trpí návaly horka, ale mimo tyto stavy může být i zimomřivá a může se cítit prochladlá. V menopauze má tento typ ženy menstruaci spíše předčasnou, se silným krvácením, pocitem tíhy v pánvi - jako by měly pánevní orgány vypadnout ven, proto často sedí se zkříženýma nohama. V tomto období má rovněž odpor k dotekům a sexu. Sepia může mít i trávicí potíže, např. nevolnost při pohledu na jídlo, nebo při jeho přípravě. Nevolnost se zhoršuje cigaretovým kouřem nebo ráno, břicho je nafouklé a trávicí potíže provází překyselení žaludku, pacientku může také trápit zácpa s bolestí konečníku při vyprazdňování nebo močová inkontinence. V osobní historii jsou časté kvasinkové infekce a opary na genitálu. Dávkování: 3x denně 5 granulí.
 • Lachesis 30 C – lék na návaly, kdy barva obličeje je červeno fialová a po kterých může následovat migréna. Ženy trpí hypertenzí, jsou žárlivé, upovídané. Chodí pozdě spát, ale ráno se nemohou probrat, vstávají pozdě. Při menstruaci mají zpočátku prudké bolesti, které se zmírňují nástupem menstruace. Tato žena nesnáší horko a upnuté, těsné oděvy, je přecitlivělá na dotyk. Dávkování: 1x denně 5 granulí, a k tomu v ředění 9 C - při každém návalu horka 5 granulí.
 • Belladonna 9 C - léčí návaly s pocitem horka, zčervenáním a pocením. Pacientka má bolesti hlavy a problém se spánkem – je jí horko, je zpocená, a má noční můry. Dávkování: 5 granulí při každém návalu.
 • Pulsatilla 15 C - pro pacientky, které rychle mění náladu a jsou jako „aprílové počasí“. Závislost na druhých se střídá s rozčilením, pokud je někdo kritizuje, jsou plačtivé a přecitlivělé. Žena mívá potíže s pocitem tíhy v dolních končetinách a sklon k tvorbě varixů. Také má strach ze samoty a tmy, bojí se, že bude opuštěná, dělá jí dobře soucit ostatních. Psychické i fyzické obtíže se zlepšují pobytem venku. Návaly horka a pocení budí ženu v noci, ale potí se i přes den, proto si stále nechává otevřené okno, stěžuje si na suchý jazyk, ale nemá žízeň. Také trpí močovou inkontinenci při kašli, nadýmání nebo z úleku. Dávkování: 2-3x denně 5 granulí.
 • Sulfur 15 C - lék pro pacientku velmi citlivou na horko. Stěžuje si na periodické střídání návalů horka a hypertenze. Také má často kožní, slizniční a kloubní poruchy. Dávkování: 2x denně 5 granulí.

Zadržování tekutin

 • Apis mellifica 15 C - vhodný pro pacientku, která má sklon zadržovat vodu, nemá žízeň, málo močí, pokožka je průsvitná až vosková. Celkově je žena neklidná, popudlivá, žárlivá. Stav se střídá s větší nervozitou. Dávkování: 3x denně 5 granulí.
 • Natrum muriaticum 15 C - v případě zadržování vody, které je závislé na hormonálních změnách. Pacientka je introvertní, často ji trápí opary, popraskané rty, ráda si přisoluje jídlo. Před menstruací přibere až 3 kg (vody), které poté ztrácí, stěžuje si na otoky prstů rukou a na alergie. Dávkování: 3x denně 5 granulí.

Stresová inkontinence

V klimakteriu trpí ženy často tzv. stresovou inkontinencí. I tady má homeopatie spolu s posilováním pánevního dna velice dobrý efekt.

 • Apis mellifica 30 C – lék úniku moči převážně v noci a při zakašlání, poslední kapky moči pálí a řežou. Dávkování: 5 granulí na noc.
 • Natrum muriaticum 15 C - řeší podobné potíže, kdy moč mimovolně uniká při chůzi nebo při zakašlání. Dávkování: podáváme 3x denně 5 granulí.
 • Sepia 15 C – tento lék má ve svém obraze i změny nálad, pacientka je před menstruací depresivní, nebo má naopak velkou chuť uklízet a prát. Moč uniká, když se žena směje, kašle, kýchá nebo uniká těsně po usnutí. Dávkování: 3x denně 5 granulí.

Čtěte také: Stresová inkontinence: může ji odhalit kašel i smích

Poruchy spánku

 • Coffea cruda 15 C – pacientka nemůže usnout, protože má hlavu plnou myšlenek, představ a emocí. Spánek může být neklidný a přerušovaný, následuje ranní malátnost. Dávkování: 5 granulí před spaním nebo v noci při probuzení.
 • Nux vomica 15 C – tento lék podáváme, pokud se pacientka v noci pravidelně budí kolem 4. hodiny ráno a nemůže znovu usnout, usíná pak až nad ránem, ráno ale nemůže vstát. Dávkování: 5 granulí na noc a v noci po probuzení.

Čtěte také: Poruchy spánku nelze dlouhodobě podceňovat

Další často doporučované homeopatické léky v klimakteriu

 • Graphites 15 C – lék vhodný pro ženu, která trpí nadváhou, je zimomřivá, má špatnou termoregulaci. Trpí na suchost, zácpu, suchou kůži, drobné krvácivé praskliny. Psychicky má často deprese, je smutná. Dávkování: 5 granulí na noc a v noci po probuzení.
 • Thuya 15 C – lék pro pacientku, která má tučnou kůži v obličeji, lámavé nehty, myomy, trpí na nadýmání. Bere nebo brala dlouhodobě hormonální antikoncepci. Dávkování: 2x denně 5 granulí.
 • Actaea racemosa 9 C – bolest hlavy, duševní otupělost, trudnomyslnost, náladovost
 • Ignatia 15 C - výskyt tzv. paradoxních obtíží, smutku, pocit knedlíku v krku
 • Staphysagria 9 C – suchost sliznice pochvy, odpor ke styku, dyspareunie
 • Sanguinaria 9 C – vazomotorické poruchy (návaly, horko, zarudnutí, bolest hlavy spojená s nevolností).

Samozřejmě existuje více léků, které lze k léčbě menopauzy použít, například můžeme použít i homeopaticky ředěné hormony, ale je nutné řešit stav individuálně, po podrobném vyšetření.

Zdroj: Světhomeopatie.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/chovatelske-potreby/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=chovatelske-potreby

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 527 lidí

Mohlo by vás zajímat

Cévní mozkové příhody

Cévní mozkové příhody představují jedno z nejzávažnějších onemocnění mozku a jsou po infarktech myokardu a zhoubných nádorech třetí nejčastější příčinou smrti.

Menstruační cyklus

Menstruačním cyklem nazýváme pravidelné opakované krvácení z rodidel ženy, pojem menstruace pak označuje období jednotlivých krvácení.

Osteoporóza

Osteoporóza je syndrom, provázející řadu onemocnění nebo se vyskytuje samostatně. Je definovaná úbytkem kostní hmoty, strukturálními změnami kostní tkáně a zvýšenou náklonností ke zlomeninám, které jsou její hlavní komplikací.

Akutní infarkt myokardu

Svíravá a pálivá bolest na hrudi, která z hrudníku vystřeluje do ruky, ale i do zubů nebo čelisti. To je nejčastější příznak infarktu myokardu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce