Inzerce https://www.lekarna.cz/chovatelske-potreby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=chovatelske-potreby

Testování na HIV: Kdy hradí test zdravotní pojišťovna a opravdu jsou testovány všechny těhotné ženy?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 2241x )

Testování na HIV, respektive znalost výsledku aktuálního vyšetření, je významnou preventivní metodou omezující šíření této infekce. HIV infekce může probíhat řadu let skrytě bez výraznějších projevů, které jsou typické pro ostatní sexuálně přenosná onemocnění. Infekci HIV může spolehlivě odhalit pouze HIV test. I zcela zdravě vypadající člověk může být infikován.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Kdy zajít na test?

Testování by mělo následovat po každé rizikové situaci, ať už k ní dojde jednorázově nebo opakovaně. Po nahodilém riziku (nechráněný sex, experiment s drogami…) je vhodné podstoupit  test za tři měsíce od konkrétní rizikové situace. Tak obdržíte spolehlivý výsledek. Při opakovaném rizikovém chování, kdy se nedaří dodržet tříměsíční odstup, se především snažte riziko omezit respektováním bezpečnějších praktik a test absolvujte nejméně jednou ročně, ideálně po půl roce. Výsledek testu vzhledem k infekci  HIV vypovídá v tomto případě o stavu před třemi měsíci.

V případě vysokého rizika (např. nechráněný sex s HIV pozitivní osobou, zejména nechráněný anální styk) je možné test podstoupit dříve, již za 18–22 dnů od rizika (nestanovují se pouze protilátky proti viru HIV, ale také součást viru nazývaná antigen p24). Negativní výsledek není ale definitivní a opakovaný test za 3 měsíce od rizikové události je nezbytný pro potvrzení, že k nákaze nedošlo..

Přijít na test doporučujeme v případě zahájení nového vztahu – i v tomto případě je potřebné zohlednit dobu tří měsíců od posledního rizika. Vhodné je provést test u obou partnerů.

Povinné testování na HIV (podložené zákonem) je v ČR definováno pro dárce krve, orgánů, tkání, spermatu, vajíček, mateřského mléka a také se provádí u všech těhotných žen.

Jak poznám rizikovou situaci?

Infekce HIV se přenáší třemi způsoby: krví, pohlavním stykem (sperma, poševní tekutina) a z matky na dítě (během těhotenství, porodu a mateřským mlékem). Rizikovou situaci představuje každý nechráněný pohlavní styk – především anální a vaginální, ale též orální sex. Hormonální antikoncepce ani očkování proti infekci HPV (infekci lidskými papilomaviry) před HIV neochrání. HIV se může snadno přenést při injekčním užívání drog sdílením injekčních jehel, stříkaček a roztoků. K přenosu též může dojít při náhodném poranění o kontaminovanou jehlu. Pokud jste se setkali s některou z uvedených situací, nechte se otestovat.

Proč zajít na test?

Testování na HIV je významnou preventivní metodou omezující šíření této infekce, která může řadu let probíhat skrytě bez výraznějších projevů. Infekci HIV může spolehlivě odhalit pouze HIV test. I zcela zdravě vypadající člověk může být infikován. Testování je na řadě míst dostupné bezplatně a anonymně, není třeba předkládat kartičku pojišťovny ani jiný identifikační průkaz. Pokud jste HIV pozitivní, je žádoucí se to dozvědět co nejdříve, aby Vám mohla být poskytnuta potřebná zdravotní péče a aby se zabránilo dalšímu šíření infekce HIV.

Jak probíhá testování na HIV?

Každé provedení testu na infekci HIV má být spojeno s tzv. předtestovým poradenstvím, vydání výsledku je provázeno tzv. potestovým poradenstvím. Poradenství provádí školený poradce. U každého se zjišťuje druh rizika (sexuální styk, injekční aplikace drog apod.) a kdy k němu došlo (v případě více rizik se uvádí poslední riziko). Dále se zaznamenává pohlaví, věk a kraj bydliště testované osoby (i u anonymního testování). Poradce rovněž informuje o způsobu sdělení výsledku testu.

Jak se testuje na HIV?

Testovat je možné z krve nebo ze slin. Test z kapky krve nebo ze vzorku slin se používá jako rychlotest s možností odečtení výsledku během testování. Citlivost testů k počínající infekci je mírně nižší než u standardních laboratorních metod.

1. Test ze vzorku žilní krve: je nejpřesnější, nejčastěji se užívá ve zdravotnickém zařízení. Po odběru je vzorek krve zaslán do laboratoře, kde probíhá vlastní testování. Výsledek poté zasílá laboratoř poradci a ten jej sděluje klientovi. Nevýhodou je časová náročnost. Na výsledek se čeká obvykle několik dní a podmínkou je druhá návštěva v poradně. Tento test vyšetřuje protilátky proti viru HIV (druhy HIV1 a HIV2) a antigen p24.

2. Test z kapky krve z prstu: jedná se o orientační test. Vzorek krve se vyšetřuje ihned v poradně, testování provádí poradce pomocí testovací sady pro krevní testy. Tento druh testu je spolehlivý, ale při reaktivním výsledku (vzorek se jeví jako pozitivní) je vždy nutné ověření testem ze žilní krve- je nutné provést tzv. konfirmační test. Výhodou je rychlý výsledek, což umožňuje použití v kontaktních centrech, v mobilní sanitce apod. Tento test vyšetřuje protilátky proti viru HIV (druhy HIV1 a HIV2) a některé typy testů zjišťují i přítomnost antigenu p24.

3. Test ze slin: provádí se odběr slin stěrem ze sliznice v ústech. Odebraný vzorek se zpravidla vyšetřuje ihned v poradně, testování provádí poradce pomocí testovací sady pro slinné testy. Současné slinné rychlotesty jsou spolehlivé, ale při reaktivním výsledku je vždy nutné ověření testem ze žilní krve. Výhodou je, že není zapotřebí odběr krve a sdělení výsledku je rychlé. Tento test vyšetřuje pouze protilátky proti viru HIV (druhy HIV1 a HIV2).

Testování těhotných 

Těhotné ženy jsou povinně testovány na HIV pozitivitu v rámci vyšetření, která se provádějí během vstupní prohlídky v těhotenské poradně (tato povinnost je dána zákonem č. 58/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů). Testování se provádí s ohledem na bezpečnost jak matky a dítěte, tak zdravotníků zejména při porodu. Těhotná žena nakažená virem HIV může infekci přenést na své dítě buď už během těhotenství, nebo během porodu či při kojení.

V souladu se zákonem o ochraně veřejného zdraví je možné test na HIV provést u těhotných žen i bez jejich souhlasu. Sérologické vyšetření HIV se dělá (podle zásad dispenzární péče ve fyziologickém těhotenství) do 14. týdne těhotenství. Výběrově ho lze také zopakovat kolem 30. týdne těhotenství. V případě, že by byl výsledek testu na HIV pozitivní, může žena zažádat o umělé přerušení těhotenství ze zdravotních důvodů.

Kdy hradí test zdravotní pojišťovna

Podle zákona o veřejném zdravotním pojištění je hrazena diagnostika HIV, jejímž účelem jsou léčebně preventivní postupy (což je i případ těhotných), a také diagnostika HIV u dárců krve, tkání, orgánů a pohlavních buněk. U dárců krve, tkání, orgánů a spermatu se provádí povinné vyšetřování na HIV při každém darování, jen u dárkyň mateřského mléka jednorázově, a to před započetím dárcovství. Bez testu na HIV není darování přípustné. Z veřejného zdravotního pojištění je také hrazeno testování na HIV v případech, kdy si to vyšetřovaný pojištěnec vyžádá u svého ošetřujícího lékaře.

Protilátky proti HIV se vytvářejí zpravidla 2–5 týdnů po nákaze, takže má-li být výsledek testu skutečně spolehlivý, musí uplynout cca 3 měsíce od rizikového chování. Výsledek testu budete znát nejpozději do 14 dnů. Pokud máte zájem o vyšetření, nebojte se o ně požádat svého registrujícího praktického lékaře, který zná vaši anamnézu a váš zdravotní stav.

Potřebné informace o AIDS i možnostech testování mimo systém veřejného zdravotního pojištění (anonymně, někdy i bezplatně) najdete např. na webových stránkách Národního programu boje proti AIDS v České republice a České společnosti AIDS pomoc. Poradit vám mohou také na bezplatných linkách 800 144 444 (Národní linka pomoci AIDS) nebo 800 800 980 (nonstop linka AIDS pomoci České společnosti AIDS pomoc).

Evropský týden testování na HIV a žloutenky

V rámci Evropského týdne testování HIV a žloutenky, který probíhá od 22. do 29. 11. 2021, se můžete nechat otestovat. Hlavním cílem je zpřístupnit bezplatné testování na HIV, žloutenku typu B a C, případně syfilis. Čím dříve je totiž případná infekce odhalena, tím účinnější je potřebná léčba. Chcete-li mít jistotu, že jste se v minulosti nenakazili, nechte se preventivně otestovat. Více informací o tomto projektu si můžete přečíst na webových stránkách TADY A TEĎ.

Zdroj: vzp.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/chovatelske-potreby/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=chovatelske-potreby

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 540 lidí

Mohlo by vás zajímat

Vliv anti-HIV terapie na imunitu

Vysoce účinná antiretrovirová terapie zřejmě umožňuje přerušit standardní léčbu ...

Inkubační doba HIV

Dobrý den! Zajímalo by mě jak dlouhá je inkubační doba při nakažení virem HIV, jak se prvotně projevuje a po jak dlouhé době, jaké jsou příznaky. Děkuji Vám za odpověď

Nová naděje pro prevenci přenosu nemoci AIDS?

Vypadá to, že přenosu HIV by mohl zabránit speciální vaginální gel.

AIDS

Přestože první případy výskytu nemoci AIDS na světě byly popsány až v roce 1976, nabylo rozšíření této nemoci za necelé čtvrtletí charakteru celosvětové pandemie.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce