Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

I běžné léky často způsobí u seniorů zdravotní potíže

( Pavla Skurovcová | přečteno: 9776x )

Tělo seniora a člověka ve střední věku se liší. Mnoho léků běžně dostupných na českém trhu může starším lidem škodit.

I běžné léky často způsobí u seniorů zdravotní potíže

Tělo seniora a člověka ve střední věku se liší. Jinak tedy reaguji i na léky. Některé z nich se u seniorů hůře vstřebávají či pomaleji vylučují a podobně. To vše může způsobit velmi vážné zdravotní potíže.

Ne všechny léky jsou vhodné i pro seniory. Dokonce i mnoho léků běžně dostupných na českém trhu mohou starším lidem škodit a způsobit zdravotní komplikace. Na tyto skutečnosti upozornila mezinárodní studie publikovaná českými odborníky z 1. Lékařské fakulty UK v Praze, která jako první v Evropě zdokumentovala předepisování léků s vyšším rizikem. Týká se to asi 40 běžně předepisovaných léků, které nejsou pro organismus staršího člověka. Důležité je, že většina z těchto léků může být u nás nahrazena bezpečnějším přípravkem.

Všechny léky, které jsou u nás dostupné procházejí před uvedením na trh náročnými klinickými studiemi. Bohužel se často zkoušejí na zdravých dobrovolnících a nemocných středního věku. Některé z nich však mohou být méně účinné nebo dokonce rizikové u starších lidí. Organismus seniora se po fyziologické stránce od člověka ve středním věku velmi liší. Mění se například fungování zažívacího ústrojí, změny probíhají i v mozku. To jsou některé z důvodů, proč léky působí v těle seniorů jinak, než u lidí mladších. Příkladem jsou některé léky na kardiovaskulární potíže, na depresi, léky na spaní, uklidnění a podobně.

Vedlejší účinky, které často senioři po užívání nevhodných léků mají mohou přispívat například k častějším pádům a zlomeninám. Ty pak mnohdy starého člověka upoutají na lůžko a do běžného života se pak vrací těžko.

Průzkumy provedené Geriatrickou klinikou Všeobecné fakultní nemocnice v Praze ukazují, že komplikace po užívání léků má v Česku 30 až 50 procent seniorů. Nemocní a mnohdy ani lékaři tyto nežádoucí účinky nepoznají a pacient dostane na zdravotní problém další lék. Tak se dostane do začarovaného kruhu a k užívání má deset i více léků. Tomuto stavu, který může způsobit i úmrtí, odborníci říkají léková kaskáda. Za vedlejší účinky však často mohou i sami nemocní – to když neužívají léky tak, jak mají .

Mezinárodní studie ukázala, že zatímco v zemích západní Evropy bylo vysledováno špatné užívání léků u 15 procent seniorů, v Česku se to prokázalo u 41 procent lidí.

Co lze pro seniory udělat? Čeští odborníci, kteří spolupracovali na mezinárodní studii nyní připravují vzdělávací program pro lékaře a seznam léků na českém trhu, které jsou pro seniory nevhodné. Tento materiál bude lékaře informovat, jak při jejich předepisování postupovat, jaké zvolit vhodnější alternativy, jak upravovat dávkování a další postupy tak, aby riziko závažných nežádoucích účinků u seniorů snížilo na minimum.

Související články

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Mohlo by vás zajímat

Užívání probiotik před cestou do Egypta

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jaká probiotika by jste mi doporučili na cestu do Egypta a jak dlouho před odjezdem užívat? Děkuji za odpověď.

Praktičtí lékaři mohou nově předepisovat další tisícovku léků

Dříve museli pacienti s chronickým onemocněním žádat o recept svého specialistu. To se nyní mění. U některých diagnóz mohou tyto léky v ČR od 1. července předepisovat i praktičtí lékaři. Jedná se třeba o léky na astma, cukrovku nebo třeba kardiovaskulární nemoci.

Jak ošetřit puchýře?

Dobrý den. Jak ošetřit puchýř v případě vzniku?

Infekce močových cest: Jak je poznat a léčit

Zánět močových cest je typickou letní infekcí, která též postihuje zejména ženy. Mezi její příznaky patří především bolest v podbřišku, časté nutkání k močení či bolest při močení, někdy se v moči může objevit i malé množství krve. Způsobují ho bakterie, které se dostávají z vnějšího okolí až do močového měchýře, kde se usazují a množí.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce