Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-atmosfera/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vanocni-atmosfera

Imunologické vyšetření: Kdy vám ho zaplatí pojišťovna?

(23. června 2023, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 970x )

Býváte unavení a často nemocní? Objevují se u vás nové alergické reakce, které jste dříve neměli. Za vším může být oslabená imunita, která vás účinně nechrání. Pak je na místě imunologické vyšetření.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Imunita funguje jako náš ochranný štít. Pokud pracuje správně, dokáže nás účinně chránit před viry a bakteriemi. Řada imunitních problémů, až 60 % z nich, má původ v alergiích, tedy přehnaných reakcích imunitního systému na různé cizorodé látky. Příznakem nedostatečné funkce imunitního systému mohou být i různé infekce v dutině ústní – afty, opary rtů. Časté jsou i kožní problémy, jako jsou ekzémy, různá zánětlivá ložiska, vyrážky, kopřivka, nebo “jen” suchá pokožka, lámavé vlasy či nehty.

Prvotní základní vyšetření zdravotního stavu pacienta provádí všeobecný praktický lékař, v případě dětí praktický lékař pro děti a dorost (pediatr). Dle podrobné anamnézy (při podezření na poruchu imunitního systému) může praktický lékař pacienta doporučit ke specializovanému imunologickému vyšetření v odborné ambulanci alergologie a klinické imunologie.

Úhrada z veřejného zdravotního pojištění

Imunologické vyšetření je z veřejného zdravotního pojištění plně hrazeno na základě indikace praktickým lékařem. Veškerá vyšetření a odběry je nutné provést ve smluvních zdravotnických zařízeních (tzn. u poskytovatele zdravotních služeb, který má smlouvu se zdravotní pojišťovnou pacienta). V případě, že pacient žádá o imunologické vyšetření, přestože ošetřující praktický lékař neshledává k jeho indikaci zdravotní důvody, platí si toto vyšetření sám jako samoplátce. Cenu pro samoplátce určuje poskytovatel zdravotních služeb.

Vyšetření na imunologii

Imunologické vyšetření provádí lékař specialista – klinický imunolog (odbornost 207 – alergologie a klinická imunologie). Specialista s pacientem během vstupní prohlídky nejprve projde jeho aktuální zdravotní stav (zdravotní obtíže), anamnézu (osobní, rodinnou, sociální, pracovní) a také zjišťuje jaké léky pacient užívá, zda kouří či užívá jiné návykové látky, včetně alkoholu. Anamnestický rozhovor má v imunologii velký význam a bývá proto velmi podrobný.

Pacientům se také doporučuje přinést od registrujícího praktického lékaře stručný souhrn prodělaných onemocnění a absolvovaných vyšetření. Díky těmto informacím imunolog ví, jaká vyšetření pacient podstoupil a která vyšetření není nutné opakovat (předejde se tak duplicitě). Následuje fyzikální vyšetření a laboratorní vyšetření krve.

Během komplexního fyzikálního vyšetření imunolog zhodnotí pacientův stav pohledem, poslechem, pohmatem a poklepem. V závislosti na typu zdravotních obtíží může imunolog také provést některá funkční diagnostická vyšetření, jako např. vyšetření plicních funkcí pomocí tzv. spirometru a provést kožní testy. Laboratorní vyšetření je nedílnou a důležitou součástí imunologického vyšetření – imunolog pacientovi vypíše „žádanku na laboratorní vyšetření“, ve které jsou uvedeny konkrétní požadavky na laboratorní vyšetření.

Kam jít s žádankou na laboratorní vyšetření?

Pacient s vypsanou žádankou může jít na odběr krve do jakéhokoli smluvního laboratorního odběrového místa. Vzorek krve je z odběrového místa následně odeslán do specializované laboratoře, která výsledky zasílá zpět indikujícímu imunologovi. Bez komplexní znalosti klinických obtíží a anamnézy pacienta by totiž mohla být interpretace imunologických testů nepřesná (zavádějící).

Stanovení léčby

Klinický imunolog na základě provedených vyšetření a výsledků laboratorního imunologického vyšetření stanoví pacientovu diagnózu a zvolí vhodnou formu léčby včetně preskripce léků, případně indikuje pacienta k další specializované zdravotní péči.

Vyšetření u klinického imunologa může být jednorázové, kdy další dispenzární péči přebírá registrující praktický lékař (pravidelné kontroly a předepisování léků). Případně, pokud to stav pacienta vyžaduje, může i nadále zůstat v péči klinického imunologa, který ho dispenzarizuje pro jeho imunologickou poruchu a pravidelně ho kontroluje a předepisuje mu indikovaná léčiva.

Čím podpořit přirozenou imunitu

  • Vitamín C: Jeden z nejznámějších vitamínů, který podporuje imunitní systém, je vitamín C. najdete ho v šípcích, drobném bobulovitém ovoci jako rybíz, ostružiny, maliny, jahody, rakytník, dále v kiwi, pomerančích, citrónech a zelenině jako paprika, zelí, brokolice atd.
  • Vitamín D  – získáme pravidelným pobytem na slunci, z ořechů, ryb, mléka a másla, v potravních doplňcích si vybírejme ty s obsahem D3 cholekalciferolu, který je tělem snadlo vstřebatelný.
  • Zinek - je snad nejdůležitější stopový prvek pro dobrou funkci imunitního systému a pro hojení tkání. Lékárna.cz nabízí zinek v tabletách samostatně nebo ještě v kombinaci s dalším prvkem.
  • Rakytník - je bohatým zdrojem vitamínu C v jeho přirozené a tělem dobře vstřebatelní formě
  • Goji (kustovnice čínská) obsahuje velké množství vitamínů a prospěšných látek
  • Ženšen - pomáhá zachovat optimální výkonnost, fyzickou a duševní pohodu Echinacea - podporuje obranyschopnost organismu, působí jako antioxidant a prospívá nejen našemu dýchacímu systému, ale i močovým cestám
  • Reishi - neboli lesklokorka lesklá je houba, která prospívá naší obranyschopnosti, správné funkci krevního oběhu a hladině cholesterolu v krvi 
  • Kolostrum - je unikátní tekutina podobná mléku produkovaná savčími samicemi po porodu mláděte. Kolostrum je plné biologicky prospěšných látek - imuniglobulinů, růstových faktorů, vitamínů, minerálů a dalších a je vhodné i pro děti. Na trhu je k dostání kozí, kraví a další.
  • Probiotika - 80 % imunity se nachází v našich střevech. Pro správnou funkci našeho ochranného imunitního štítu je dobré nezapomínat pečovat o střevní mikroflóru a pravidelně doplňovat prospěšné bakterie, které najdeme v jogurtech, kefíru, kvašené zelenině - nakládané zelí, pickles, chlebovém kvásku a v kvalitních doplňcích stravy.

Velký výběr těchto potravinových doplňků na podporu imunity nyní snadno a rychle najdete i na Lékárně.cz.

Další tipy k posílení imunity

Mezi další doplňky stravy, jež podporují funkci imunitního systému, patří například černý česnek, kurkumin, aloe, ženšen či zázvor. Důležitý je i dostatečný pitný režim - vhodná je voda nebo bylinkové čaje. Nezapomeňte pravidelně větrat a hýbejte se - stačí krátká procházka v přírodě. 

Pokud si nejste jisti, který produkt je pro vás nejlepší, kontaktujte lékárníky v online poradně na Lékárna.cz - milerádi vám poradí!

Přihlaste se k odběru newsletteru
Získáte zdarma výběr těch nejlepších článků, které vám poradí ve zdraví i nemoci.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-atmosfera/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vanocni-atmosfera

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 15 lidí

Mohlo by vás zajímat

Imunitu nelze zvýšit polknutím pilulky

Hodně pijte, spěte, zamyslete se nad složením svého jídelníčku, choďte na procházky a vyhýbejte se nemocným.

Obranyschopnost těla nezlepší jen multivitamíny

Jak je možné, že někdo má pětkrát do roka rýmu a druhý neonemocní ani v době chřipkové epidemie?

Superodolná bakterie NDM-1 děsí

Poslední týdny a měsíce plní titulní stránky deníků zprávy o superbakterii. Tedy bakterii, která je odolná vůči velké většině známých užívaných antibiotik. Média přinášejí zprávy o počtu obětí této bakterie i katastrofické vize související s jejím přemnožením. Jde o bakterie nesoucí nově objevený gen NDM-1. Máme se jí bát?

Posílení imunity

Mám problémy s imunitou jsem často nemocná a potřebovala bych léky na posílení imunity můžete mi nějaké doporučit? Předem děkuji Růžena Seppová

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce