Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Podzim - čas pro posílení imunity

( Redakce | přečteno: 22918x )

Stejně tak, jako se mluví o jarní únavě po dlouhé zimě, i podzimní období je spojeno s určitou zátěží organismu. Ubývání slunečního svitu způsobuje u řady lidí depresivní nálady. Podzimní a zimní měsíce také kladou větší nároky na náš imunitní systém, kdy jeho aktivaci proti virózám můžeme vnímat jako celkové fyzické i psychické oslabení.

shutterstock.com

K tomu, aby proběhl náš přechod z teplých slunečných dnů do období plískanic bez větších problémů, je třeba dodržovat určitá pravidla.

Režimová opatření

V našem jídelníčku bychom měli dbát na dostatečný přísun vitamínů a stopových prvků, prospěšný je také dostatek pohybu. Fyzická aktivita totiž snižuje duševní napětí, posiluje srdce a krevní oběh, pomáhá snižovat krevní tlak a cholesterol, zvyšuje odolnost proti nemocem a podporuje také sexuální funkce. Není přitom třeba lámat rekordy, postačí pravidelná procházka nebo návštěva plaveckého bazénu. Lékaři doporučují věnovat se nějaké pohybové aktivitě zhruba 30 minut denně nebo 45 minut obden.

Kdy sáhnout k tabletkám?

I když je pro naše tělo ideální příjem jakýchkoli látek přirozenou cestou, někdy jen pestrá strava případný nedostatek vitamínů nepokryje a je třeba sáhnout k jejich doplnění ve formě tablet.

Zásobování vitamíny je potřebné nejen při jejich nedostatku (ten bývá v našich zemích vzácný), ale například i při zvýšené tělesné námaze, nepravidelné nebo jednostranné výživě, při různých jednostranných dietách, zvýšených ztrátách (zvracení, průjmy), v těhotenství, při kojení a v období růstu organismu. A samozřejmě také v "kritických" obdobích roku, kdy je vhodné posílit svou imunitu.

Pro posílení imunity se mimo jiné osvědčují výtažky z echinacey, ať už ve formě kapek nebo různých kapslí. Doporučovány jsou i kombinované preparáty multivitamínů a multiminerálů se žen-šenem.

Jak se orientovat při výběru?

V současnosti si lze v každé lékárně vybrat vitamínové směsi odlišené pro různé věkové skupiny, například pro děti od tří let věku nebo pro seniory. Jejich složení je v podstatě stejné a liší se pouze množstvím jednotlivých vitamínů v preparátu obsažených.

Dnes jsou k dispozici i speciální přípravky pro těhotné ženy, o které je poměrně velký zájem. Jde o skutečně bezpečné preparáty sestavené tak, aby tělo v tomto náročném období dostalo vše, co potřebuje. Většina výrobců v těchto přípravcích už také ustoupila od přidávání vitamínu A, jehož nadměrný příjem může poškodit plod, a nahrazuje vitamín A beta karotenem.

Jsou výhodnější kombinace s minerály a stopovými prvky nebo čistý vitamín?

Neplatí tu žádné univerzální doporučení. Jsou stavy, kdy je vhodné podávat pouze jednotlivé vitamíny. Nedostatek konkrétního vitamínu je však velmi obtížně zjistitelný a pro celkové doplnění je proto vhodnější spíše multivitamínový přípravek.

Při jeho výběru záleží také na zdravotním stavu. Například u lidí s chronickým zánětem ledvin je třeba určité rozvahy při podávání minerálů. I běžný celaskon, pokud je ho příliš, může vést k překyselení organismu a nepřiměřené zátěži ledvin. Jiné nebezpečí představuje nevhodná kombinace s určitými léky. Člověk s chřipkou, zápalem plic nebo infekcí, u něhož byl nasazen Biseptol, by rovněž neměl dávky vitamínu C přehánět.

Naopak kuřáci mívají chronický nedostatek vitamínu C a jeho pravidelné doplňování by mělo být samozřejmostí.

Přečtěte si také

Zdraví prospěšné bakterie pro celou rodinu

Podzim jako nejvhodnější období k očkování proti klíšťové encefalitidě

Rýma a záněty vedlejších nosních dutin: seriál o nemocech dýchacích cest

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Bibinka
1x

Setkala jsem se s hodně recepty na imunitu, ale až Wobenzym mi pomohl. Moje imunita byla oslabená už když jsem byla mladší, protože jsem několikrát za rok měla antibiotika a to už tělo nezvládalo. Teď je mi 28 a posledních několik let zpátky si nevzpomínám, že bych atb dostala.

Milan Krátký

Wobenzym na imunitu mohu vřele doporučit, užívám jej už 3 roky a nemám problém s nachlazením, angínou a podobnými nemocemi. Maximálně mě skolí menší rýma,ale i ta se brzy vyléčí.

uxbxum

MNZ20u muuhdepzcjak, [url=http://hasdwhdxkari.com/]hasdwhdxkari[/url], [link=http://tptkmzzquizs.com/]tptkmzzquizs[/link], http://juwzqhzzojza.com/


Celkový počet příspěvků v diskusi: 20. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Aby vás imunita v zimě podržela

Stačí se v posledních dnech rozhlédnout kolem sebe. Lidí, kteří bez kapesníku nedají ani ránu, přibývá.

Obranyschopnost těla nezlepší jen multivitamíny

Jak je možné, že někdo má pětkrát do roka rýmu a druhý neonemocní ani v době chřipkové epidemie?

Superodolná bakterie NDM-1 děsí

Poslední týdny a měsíce plní titulní stránky deníků zprávy o superbakterii. Tedy bakterii, která je odolná vůči velké většině známých užívaných antibiotik. Média přinášejí zprávy o počtu obětí této bakterie i katastrofické vize související s jejím přemnožením. Jde o bakterie nesoucí nově objevený gen NDM-1. Máme se jí bát?

Posílení imunity

Mám problémy s imunitou jsem často nemocná a potřebovala bych léky na posílení imunity můžete mi nějaké doporučit? Předem děkuji Růžena Seppová

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce