Inzerce
aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Intimní záněty? Prožijte léto naplno!

( Komerční prezentace | přečteno: 846x )

Zánět může pokazit každodenní rodinné okamžiky i vytouženou dovolenou, ale i vyvolat starosti v těhotenství. Trápíme se ale často zbytečně, pomoc může být snadno na dosah ruky a pro radu se můžete s klidem obrátit i na odborníky v nejbližší lékárně. My vám přinášíme odpovědi na některé časté dotazy od vedoucí olomoucké lékárny AVE, PharmDr. Gabriely Kroupové.

rosalgin.cz

1. Svědění, pálení nebo výtok mohou ženy zaskočit třeba během dovolené, kdy chybí možnost obrátit se na svého lékaře. Můžete jim v takovém případě poradit i vy lékárníci? Nejsou intimní dotazy v lékárně nezvyklé?

Určitě ne. Lékárník je zdravotnický odborník. Na prvním místě je důležité se ženy dobře vyptat na všechny příznaky, které ji trápí, tak abychom správně zvolili léčebný postup, případně doporučili návštěvu gynekologa. Prioritou je ale pro nás ženě co nejdříve ulevit, protože záněty ve vaginální oblasti jsou velmi nepříjemné.

2. Jak poznáte, co problémy způsobuje?

Každá z vaginálních infekcí – bakteriální či mykotická má své typické příznaky, potřebujeme proto od ženy přesný popis obtíží. Pro větší jistotu můžeme doporučit i domácí test na vyloučení případného mykotického onemocnění.  Jako první pomoc na zmírnění příznaků doporučuji výplach roztokem benzydaminu, který působí na bakterie i kvasinky a je bezpečnou volbou.

3. Kdy je bezpodmínečně nutné konzultovat léčbu s doktorem?

Pokud se objeví vedle běžných příznaků také horečka, bolestivost podbřišku, krvácení a jiné alarmující příznaky. Návštěvu lékaře doporučuji i tehdy, není-li si žena jistá příznaky, a také ve věku méně než 18 let nebo více než 65 let.

4. Tyto záněty se často léčí antibiotiky. Stačí to?

Já říkám, že před podáním antibiotika vaginální cestou je vhodné toto prostředí vypláchnout vhodným přípravkem, který nejen že připraví sliznici na antibiotikum, ale také působí protizánětlivě, proti bolesti, podporuje přirozenou rovnováhu mikroflóry a u některých antibiotik působí synergicky, tzn. zesílí jejich efekt. Úleva pak nastupuje rychleji.

5. A co byste poradila na běžnou hygienu? V létě jí mnoho žen věnuje větší pozornost…

V případě vaginálního prostředí doporučuji gely pro intimní hygienu. Většinou obsahují kyselinu mléčnou na obnovu pH na fyziologickou úroveň. Pokud žena ví, že je více náchylná na vaginální záněty, např. po návštěvě sauny, bazénu či užívání antibiotik doporučuji mít doma benzydamin, který může používat jako výplach vždy po návštěvě sauny, bazénu či i dlouhém cyklistickém výletu.

6. Intimní záněty zaskočí mnoho žen nově i v těhotenství. Čím to je? A může to znamenat riziko pro miminko?

těhotenstvíVaginální infekce jsou během těhotenství běžným jevem. Vyšší hladina estrogenů v těhotenství způsobuje změny pH v pochvě, které naruší přirozené mikrobiální prostředí. Vaginální infekce tak mohou postihnout i ženy, které před těhotenstvím potíže dosud nezaznamenaly.

Kvasinková infekce neohrožuje závažným způsobem nenarozené dítě. Ale! I když se vaginální infekce vyskytují u těhotných žen poměrně často, patří k závažným rizikovým faktorům ovlivňujícím průběh těhotenství. Mezi komplikace patří syndrom předčasného porodu a předčasný odtok plodové vody, a s nimi související rozvoj patologických stavů matky i novorozence.

7. Existují přípravky vhodné v těhotenství, případně i k lepšímu hojení po přirozeném porodu?

Na vaginální záněty v období těhotenství, ale i v období kojení je vhodný již zmíněný benzydamin. Po poradě s lékařem je možné použít jako výplach, pro samoléčbu doporučenou lékárníkem jako oplach.

Jako oplach je vhodný právě i na zranění vznikající porodem, neboť velmi rychle uleví od bolesti, působí proti případnému zánětu, otoku a podporuje hojení. Já ho doporučuji všem maminkám, které mě osloví s prosbou o kompletaci porodního balíčku. Existuje i předpřipravený roztok, který může žena poté v porodnici velmi rychle a pohodlně použít.

Další informace k tématu na: https://www.zenskezanety.cz/

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Dodržujete předsevzetí, které jste si dali na začátku roku?

35%
65%
Zatím hlasovalo 49 lidí

Mohlo by vás zajímat

Proč je důležité kombinovat denní a noční kosmetickou péči

Určitě jste si tuto otázku někdy položili i vy sami: je opravdu nezbytně nutné používat jeden krém přes den a jiný zase na noc? Nejde jen o marketing kosmetického průmyslu? Potřeby pleti skutečně nejlépe uspokojí oba dohromady, protože každý má jinou funkci a tomu také odpovídá složení. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a po jaké kosmetice sáhnout, aby dostávala vaše pokožka potřebnou hydrataci a živiny?

Multifokální brýle ano nebo ne

Uvažuji o pořízení multifokálních brýlí, ale mám obavu, zda si na ně zvyknu.

Cukr, káva, limonáda aneb co pijí Češi v zimním období?

Základem pitného režimu, a to v každém ročním období, by měla být samozřejmě voda, ať už pramenitá, minerální či jiná. Reálně ale konzumujeme i řadu dalších nápojů – obzvláště během svátků na konci roku, kdy bývají lednice a spíže plné pochoutek i nápojů, které si běžně nedopřáváme.

Novorozenecký screening bude v lednu rozšířen o další onemocnění

Součástí novorozeneckého screeningu bude od ledna příštího roku také dobrovolné vyšetření na spinální svalovou atrofii (SMA) a těžké kombinované imunodeficience (SCID). Díky novorozeneckému screeningu je možné zjistit onemocnění dříve, než se projeví, a předejít tak nevratnému poškození. Včasná léčba dokáže uchránit zdraví, ale i snížit náklady na pozdější terapii. Rodiče mohou nechat své děti vyšetřit bezplatně ve všech krajích ČR.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce