Inzerce

Intimní záněty? Prožijte léto naplno!

(16. června 2020, Komerční prezentace | přečteno: 142x )

Zánět může pokazit každodenní rodinné okamžiky i vytouženou dovolenou, ale i vyvolat starosti v těhotenství. Trápíme se ale často zbytečně, pomoc může být snadno na dosah ruky a pro radu se můžete s klidem obrátit i na odborníky v nejbližší lékárně. My vám přinášíme odpovědi na některé časté dotazy od vedoucí olomoucké lékárny AVE, PharmDr. Gabriely Kroupové.

rosalgin.cz

1. Svědění, pálení nebo výtok mohou ženy zaskočit třeba během dovolené, kdy chybí možnost obrátit se na svého lékaře. Můžete jim v takovém případě poradit i vy lékárníci? Nejsou intimní dotazy v lékárně nezvyklé?

Určitě ne. Lékárník je zdravotnický odborník. Na prvním místě je důležité se ženy dobře vyptat na všechny příznaky, které ji trápí, tak abychom správně zvolili léčebný postup, případně doporučili návštěvu gynekologa. Prioritou je ale pro nás ženě co nejdříve ulevit, protože záněty ve vaginální oblasti jsou velmi nepříjemné.

2. Jak poznáte, co problémy způsobuje?

Každá z vaginálních infekcí – bakteriální či mykotická má své typické příznaky, potřebujeme proto od ženy přesný popis obtíží. Pro větší jistotu můžeme doporučit i domácí test na vyloučení případného mykotického onemocnění.  Jako první pomoc na zmírnění příznaků doporučuji výplach roztokem benzydaminu, který působí na bakterie i kvasinky a je bezpečnou volbou.

3. Kdy je bezpodmínečně nutné konzultovat léčbu s doktorem?

Pokud se objeví vedle běžných příznaků také horečka, bolestivost podbřišku, krvácení a jiné alarmující příznaky. Návštěvu lékaře doporučuji i tehdy, není-li si žena jistá příznaky, a také ve věku méně než 18 let nebo více než 65 let.

4. Tyto záněty se často léčí antibiotiky. Stačí to?

Já říkám, že před podáním antibiotika vaginální cestou je vhodné toto prostředí vypláchnout vhodným přípravkem, který nejen že připraví sliznici na antibiotikum, ale také působí protizánětlivě, proti bolesti, podporuje přirozenou rovnováhu mikroflóry a u některých antibiotik působí synergicky, tzn. zesílí jejich efekt. Úleva pak nastupuje rychleji.

5. A co byste poradila na běžnou hygienu? V létě jí mnoho žen věnuje větší pozornost…

V případě vaginálního prostředí doporučuji gely pro intimní hygienu. Většinou obsahují kyselinu mléčnou na obnovu pH na fyziologickou úroveň. Pokud žena ví, že je více náchylná na vaginální záněty, např. po návštěvě sauny, bazénu či užívání antibiotik doporučuji mít doma benzydamin, který může používat jako výplach vždy po návštěvě sauny, bazénu či i dlouhém cyklistickém výletu.

6. Intimní záněty zaskočí mnoho žen nově i v těhotenství. Čím to je? A může to znamenat riziko pro miminko?

těhotenstvíVaginální infekce jsou během těhotenství běžným jevem. Vyšší hladina estrogenů v těhotenství způsobuje změny pH v pochvě, které naruší přirozené mikrobiální prostředí. Vaginální infekce tak mohou postihnout i ženy, které před těhotenstvím potíže dosud nezaznamenaly.

Kvasinková infekce neohrožuje závažným způsobem nenarozené dítě. Ale! I když se vaginální infekce vyskytují u těhotných žen poměrně často, patří k závažným rizikovým faktorům ovlivňujícím průběh těhotenství. Mezi komplikace patří syndrom předčasného porodu a předčasný odtok plodové vody, a s nimi související rozvoj patologických stavů matky i novorozence.

7. Existují přípravky vhodné v těhotenství, případně i k lepšímu hojení po přirozeném porodu?

Na vaginální záněty v období těhotenství, ale i v období kojení je vhodný již zmíněný benzydamin. Po poradě s lékařem je možné použít jako výplach, pro samoléčbu doporučenou lékárníkem jako oplach.

Jako oplach je vhodný právě i na zranění vznikající porodem, neboť velmi rychle uleví od bolesti, působí proti případnému zánětu, otoku a podporuje hojení. Já ho doporučuji všem maminkám, které mě osloví s prosbou o kompletaci porodního balíčku. Existuje i předpřipravený roztok, který může žena poté v porodnici velmi rychle a pohodlně použít.

Další informace k tématu na: https://www.zenskezanety.cz/

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

40%
54%
Zatím hlasovalo 320 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Akutní zdravotní problémy našich dětí. Co zvládneme sami a kdy vyhledat pomoc lékaře?

Pokud jste rodiči, pak jste pravděpodobně někdy zápasili s otázkou, když vaše dítě onemocnělo, zda zavolat doktora nebo počkat. U dítěte mladšího 2 let, které nedovede popsat své pocity, je často obtížné nalézt příčinu problému. Kromě toho, nemoci u malých dětí mají tendenci se vyvíjet mnohem rychleji než u dětí starších a u dospělých. Je proto nejlepší kontaktovat lékaře, když se kojenec nebo batole necítí dobře bez zjevné příčiny.

Tenisový loket. Jak jej léčit?

S tzv. „tenisovým loktem“ má zkušenost řada z vás. Tenisový loket získal své označení zřejmě pro zvýšený výskyt u sportovců věnujících se tenisu. Dnes je však toto označení nepřesné. Postihuje totiž pacienty na základě přetěžování při velmi různém spektru činností, často nárazově prováděných.

Nebojte se mamografu

Ročně u nás stále na rakovinu prsu umírá na 1600 žen, k čemuž stále přispívá podcenění preventivních vyšetření. Přitom šance na vyléčení jsou dnes nesrovnatelně vyšší než třeba ještě před dvaceti lety. Je to dáno včasným záchytem onemocnění, kdy je nádor ještě malý, často nehmatný a nešíří se do okolních tkání. K odhalování raných stádií rakoviny prsu slouží právě mamografie.

Epilepsie: Tisíce dětí s epilepsií bojují s předsudky okolí

Malému Martínkovi začalo v šesti letech neobvykle cukat ve tváři. Po půl roce se k cukání přidalo i slinění a rodiče se rozhodli, že s ním pro jistotu navštíví neurologické oddělení v Motole. Když po vyšetření uslyšeli diagnózu epilepsie, vyděsili se. Nejvíce kvůli představám a předsudkům, které jako dosud nezasvěcení o epilepsii měli.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.