Odborníci v oblasti výživy často pracují s termíny „zdravá výživa“, „správná výživa“, příp. „vyvážená a pestrá strava“. Laik však často neví, co si pod těmito pojmy má vlastně představit. Pokusme se tedy tyto termíny blíže vyjasnit a podívat se na naší výživu z úhlu současných znalostí o výživě a složení potravin.
Vitamin C, který je v jahodách hojně zastoupen, ovlivňuje pozitivně hojení ran a má ochranný účinek před nepříjemným zánětem dásní, který postihuje stále větší část naší populace. Díky vitaminu C jsme také schopni produkovat kolagen, který se stará o mladistvý vzhled naší pokožky. Jedná se především o její strukturu, s čímž je spojena i její pružnost. Vyvážený poměr cenných látek z nich dělá zdatné pomocníky imunitního systému.
Díky barvivům antokyanům, kterým vděčí za svoji barvu, konzumace jahod pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi a vysoký krevní tlak, zahánějí únavu a nervozitu. Do svého jídelníčku by je měli zařadit lidé, kteří prodělali infarkt myokardu a pacienti s anginou pectoris, neboť díky svému antioxidačnímu účinku jsou prostředkum v prevenci aterosklerózy.
Čtěte také: Infarkt myokardu: příznaky a první pomoc
Jahody působí diureticky (zvyšují produkci moči) a díky svému alkalizujícímu účinku podporují vylučování kyseliny močové. Proto se doporučují při dně a dnové artritidě.
Čtěte také: Bílkovina v moči (proteinurie)
Jahody jsou bohaté na rozpustnou rostlinnou vlákninu a ulehčují pohyb stolice střevy. Některé složky působí protizánětlivě a antibakteriálně, vážou škodlivé látky ve střevech a pomáhají při trávících obtížích. Snižují i překrvení žil v portálním systému (žíly odvádějící krev z vnitřností), a tím jsou užitečné při hemoroidech, břišní vodnatelnosti (tekutině v břiše) a chorobách jater, jako chronická hepatitida a cirhóza.
Žádné tuzemské ovoce není tak bohaté na mangan, stopový prvek, jež zasahuje do celkového metabolismu organismu. Podporuje tvorbu a sílu kostí a krve, vyživuje nervy a mozek, podporuje libido a zásobuje barevnými pigmenty vlasy a kůži, povzbuzuje činnost štítné žlázy.
Čtěte také: Osteoporóza je i nemocí mužů
Jahody obsahují zároveň betakaroten a vitaminy skupiny B a jsou proto dobrým obranným štítem před viry a bakteriemi i před volnými radikály, takže pravidelnou konzumací bráníme organismus před rakovinou.
A ještě dobrá zpráva pro všechny, kteří se snaží o udržení štíhlé linie. Jahody jsou v tomto směru neškodné, skládají se až z 90 procent vody.
Opatrní by měli být jedině alergici, protože jahoda patří k druhům ovoce, které může vyvolat kopřivku, svědění a kožní vyrážky.
Zdroj: receptnazdravi.cz