Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pece-o-zuby

Jak napravit škody na zubech po vánočním mlsání

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 8011x )

Vánoce a Silvestr daly zabrat nejen štíhlé linii, ale i zubům. Škody teď pomůže napravit zdravá strava, správná péče a návštěva stomatologa.

shutterstock.com

Cukroví, bonbóny ze stromečku, alkohol, vánoční pečínka a kvanta dalšího jídla, kterým jsme v závěru každého roku vystaveni, způsobí mnohým z nás nejen nežádoucí váhový příbytek, ale dobře neudělá ani našim zubům. Abychom „zmírnili škody“, je důležitá nejenom pečlivá domácí zubní hygiena a omezení potravin, které zubům neprospívají, ale také pravidelné preventivní prohlídky u stomatologa.

Omezte sladká a kyselá jídla a nápoje

Na zubní sklovinu působí destruktivně nejen konzumace sladkostí, ale i popíjení sladkých nápojů. Cukry a kyseliny v nich obsažené ji rozkládají a po čase dochází k tvorbě zubního kazu. Potraviny s vysokým obsahem cukru se proto snažte co nejvíce omezit a pokud je to jen trochu možné, po jídle si zuby vyčistěte. V tu dobu totiž v ústech klesá pH, což snižuje odolnost skloviny vůči kazu a vytváří prostředí, ve kterém se daří bakteriím.

Čtěte také: Zápach z úst – jak se ho rychle zbavit?

Pozor na ovoce a ovocné džusy

Ovoce a ovocné šťávy (i čerstvě vymačkané), zejména ty citrusové, obsahují ovocné kyseliny, jejichž působení může narušit povrch zejména obnažených zubních krčků, které nejsou kryty sklovinou. V tomto případě však zuby ihned nečistěte.
„Zuby si čistěte až přibližně dvě hodiny po konzumaci ovoce nebo ovocných nápojů, aby kartáček mechanicky nepoškodil kyselinami narušený povrch skloviny, a nedošlo tak ke zvýšení citlivosti zubů,“ upozorňuje stomatoložka MDDr. Soňa Humpolíčková z Dentální kliniky Jan Stuchlík.

Čtěte také: Zuby nesnášejí drhnutí, kyselé potraviny a tvrdé kartáčky

Zubům neprospívá ani víno, nakládaná zelenina či slané pochutiny

Zubní sklovinu narušuje ale také alkohol a kyseliny obsažené ve víně nebo ocet z kyselých okurek či nakládané zeleniny. A chrup umí poškodit i potraviny, které nejsou sladké, jako například různé brambůrky, křupky nebo slané tyčinky. V dlouhodobém horizontu se proto jejich konzumaci snažte omezit.

Důležitý je pravidelný stravovací režim

Nemá však cenu si sladké a kyselé potraviny zakazovat úplně. Lepší je dbát na pestrou stravu a pravidelný denní režim. Škodlivost sacharidů totiž nezávisí jen na jejich přijatém množství, ale i na frekvenci jejich konzumace. Cukry jsou navíc nedílnou součástí vyváženého jídelníčku. Je však důležité nekonzumovat sladkosti, pochutiny a sladké nápoje během celého dne.
„Důležité jsou přestávky mezi jídly, tedy průběžně „neujídat“, sladkosti se snažit omezit na minimum a v ideálním případě si zuby bezprostředně po jídle, nejedná-li se o ovoce, vyčistit,“ vysvětluje doktorka Humpolíčková.

Zásadní pro zdraví zubů je pečlivé čištění

Ideální by bylo vyčistit si chrup po každém jídle, což není vždy možné. Dbejte však na to, abyste pravidelnou ústní hygienu prováděli nejméně dvakrát denně, ráno po snídani a večer před spaním, a po večerním čištění už nic nejezte a pijte jen vodu. Navíc si alespoň jednou denně (večer) vyčistěte i mezizubní prostory.
„Zuby čistěte mechanicky kartáčkem po celém jejich povrchu a v mezizubí je dočistěte ještě mezizubním kartáčkem,“ popisuje správnou techniku čištění MDDr. Humpolíčková. Zubní pasta je pouze pomůckou  - pokud totiž neodstraníte ze zubu plak, fluoridy ke sklovině ani neproniknou. Ze zubních kartáčků vyberte takový, který bude mít měkká a hustě osázená vlákna na malé hlavici. Snažte se čistit každý zub ze všech stran a nezapomínejte ani na méně dostupná místa jako zadní zuby a místo za posledním zubem.

Čtěte také: Čistíte si zuby správně?

Pravidelné preventivní prohlídky u stomatologa vám pomohou udržet zuby zdravé

Spolu se zdravou stravou a starostlivou domácí ústní hygienou je pro zdraví zubů nepostradatelná také pravidelná prohlídka u stomatologa. Tu by měl každý absolvovat dvakrát, těhotné ženy až třikrát ročně, to i tehdy, když nemáte žádné citelné potíže. Většina hlavních onemocnění ústní dutiny, jako např. zubní kaz a onemocnění dásní, totiž v prvních a dobře léčitelných stádiích žádné subjektivní potíže nezpůsobuje.

Čtěte také: Dentální hygiena – nutnost, nebo marketingový trik?

Během preventivní prohlídky zubař zkontroluje celkový stav ústní dutiny a provede její základní hygienu, dále pak revizi chrupu, zubních kazů a starších výplní. Lékař nesmí zapomenout ani na kontrolu zubů s ošetřenými kořenovými kanálky, zubů po úrazech či implantátů. To vše už je ale individuální záležitost dle aktuálního stavu každého pacienta. Součástí preventivní návštěvy stomatologa je také rentgen. Skusový rentgen, který by měl stomatolog provádět při každé preventivní prohlídce, tedy jednou za půl roku, by měl při první návštěvě a pak každých přibližně 5 let doplnit ještě rentgen panoramatický.
„Na základě panoramatického rentgenového snímku lékař získá kompletní přehled o celkovém stavu chrupu pacienta, včetně mrtvých zubů či třetích molár (známých jako „osmičky“), ale i případných cyst nebo nádorů v kosti,“ říká Soňa Humpolíčková.

Internetová Lékárna nabízí sortiment zubních past, zubních kartáčků a dalších pomůcek, s nimiž půjde čištění snadno.

Zdroj: Dentální klinika Jan Stuchlík

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=pece-o-zuby

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 583 lidí

Mohlo by vás zajímat

Problémy s ošetřením chrupu nespolupracujícího dítěte

Chtěla bych se zeptat:mám syna ve věku 5 let, který má potíže se zubními kazy v mléčném chrupu.Po první zkušenosti s vrtáním zubu ho již nemůžu donutit k zubnímu ošetření.Vždy je z toho strach,křik a pláč v ordinaci.Přes veškeré sliby,že si zoubky nechá ošetřit,nakonec neotevře ani pusu.Je nějaká metoda nebo způsob ošetření,který byste mi mohli poradit nebo doporučit?Právě v tomto období si stěžuje,že ho zoubky bolí,hlavně v noci.Ale dobrovolně se ošetřit nenechá.Podotýkám,že u obvodní lékařky při vyšetřeních ani při očkování s ním problémy nejsou žádné.Děkuji.

Rentgenové vyšetření (RTG)

Rentgenové vyšetření patří k základním vyšetřovacím metodám. Metoda pracuje s rentgenovým zářením, které má velkou schopnost pronikat hmotou.

Zubní vyšetření

Zubní prohlídka je vyšetření, při kterém lékař prohlídne váš chrup. Zuby jsou vývojově velmi staré útvary a jsou složené z tvrdých tkání (zubovina, sklovina a cement). Slouží k uchopení, dělení a rozmělňování potravy.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce