Inzerce

Jak napravit škody na zubech po vánočním mlsání

4. ledna 2016, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 6539x

Vánoce a Silvestr daly zabrat nejen štíhlé linii, ale i zubům. Škody teď pomůže napravit zdravá strava, správná péče a návštěva stomatologa.

foto: shutterstock.com

Cukroví, bonbóny ze stromečku, alkohol, vánoční pečínka a kvanta dalšího jídla, kterým jsme v závěru každého roku vystaveni, způsobí mnohým z nás nejen nežádoucí váhový příbytek, ale dobře neudělá ani našim zubům. Abychom „zmírnili škody“, je důležitá nejenom pečlivá domácí zubní hygiena a omezení potravin, které zubům neprospívají, ale také pravidelné preventivní prohlídky u stomatologa.

Omezte sladká a kyselá jídla a nápoje

Na zubní sklovinu působí destruktivně nejen konzumace sladkostí, ale i popíjení sladkých nápojů. Cukry a kyseliny v nich obsažené ji rozkládají a po čase dochází k tvorbě zubního kazu. Potraviny s vysokým obsahem cukru se proto snažte co nejvíce omezit a pokud je to jen trochu možné, po jídle si zuby vyčistěte. V tu dobu totiž v ústech klesá pH, což snižuje odolnost skloviny vůči kazu a vytváří prostředí, ve kterém se daří bakteriím.

Čtěte také: Zápach z úst – jak se ho rychle zbavit?

Pozor na ovoce a ovocné džusy

Ovoce a ovocné šťávy (i čerstvě vymačkané), zejména ty citrusové, obsahují ovocné kyseliny, jejichž působení může narušit povrch zejména obnažených zubních krčků, které nejsou kryty sklovinou. V tomto případě však zuby ihned nečistěte.
„Zuby si čistěte až přibližně dvě hodiny po konzumaci ovoce nebo ovocných nápojů, aby kartáček mechanicky nepoškodil kyselinami narušený povrch skloviny, a nedošlo tak ke zvýšení citlivosti zubů,“ upozorňuje stomatoložka MDDr. Soňa Humpolíčková z Dentální kliniky Jan Stuchlík.

Čtěte také: Zuby nesnášejí drhnutí, kyselé potraviny a tvrdé kartáčky

Zubům neprospívá ani víno, nakládaná zelenina či slané pochutiny

Zubní sklovinu narušuje ale také alkohol a kyseliny obsažené ve víně nebo ocet z kyselých okurek či nakládané zeleniny. A chrup umí poškodit i potraviny, které nejsou sladké, jako například různé brambůrky, křupky nebo slané tyčinky. V dlouhodobém horizontu se proto jejich konzumaci snažte omezit.

Důležitý je pravidelný stravovací režim

Nemá však cenu si sladké a kyselé potraviny zakazovat úplně. Lepší je dbát na pestrou stravu a pravidelný denní režim. Škodlivost sacharidů totiž nezávisí jen na jejich přijatém množství, ale i na frekvenci jejich konzumace. Cukry jsou navíc nedílnou součástí vyváženého jídelníčku. Je však důležité nekonzumovat sladkosti, pochutiny a sladké nápoje během celého dne.
„Důležité jsou přestávky mezi jídly, tedy průběžně „neujídat“, sladkosti se snažit omezit na minimum a v ideálním případě si zuby bezprostředně po jídle, nejedná-li se o ovoce, vyčistit,“ vysvětluje doktorka Humpolíčková.

Zásadní pro zdraví zubů je pečlivé čištění

Ideální by bylo vyčistit si chrup po každém jídle, což není vždy možné. Dbejte však na to, abyste pravidelnou ústní hygienu prováděli nejméně dvakrát denně, ráno po snídani a večer před spaním, a po večerním čištění už nic nejezte a pijte jen vodu. Navíc si alespoň jednou denně (večer) vyčistěte i mezizubní prostory.
„Zuby čistěte mechanicky kartáčkem po celém jejich povrchu a v mezizubí je dočistěte ještě mezizubním kartáčkem,“ popisuje správnou techniku čištění MDDr. Humpolíčková. Zubní pasta je pouze pomůckou  - pokud totiž neodstraníte ze zubu plak, fluoridy ke sklovině ani neproniknou. Ze zubních kartáčků vyberte takový, který bude mít měkká a hustě osázená vlákna na malé hlavici. Snažte se čistit každý zub ze všech stran a nezapomínejte ani na méně dostupná místa jako zadní zuby a místo za posledním zubem.

Čtěte také: Čistíte si zuby správně?

Pravidelné preventivní prohlídky u stomatologa vám pomohou udržet zuby zdravé

Spolu se zdravou stravou a starostlivou domácí ústní hygienou je pro zdraví zubů nepostradatelná také pravidelná prohlídka u stomatologa. Tu by měl každý absolvovat dvakrát, těhotné ženy až třikrát ročně, to i tehdy, když nemáte žádné citelné potíže. Většina hlavních onemocnění ústní dutiny, jako např. zubní kaz a onemocnění dásní, totiž v prvních a dobře léčitelných stádiích žádné subjektivní potíže nezpůsobuje.

Čtěte také: Dentální hygiena – nutnost, nebo marketingový trik?

Během preventivní prohlídky zubař zkontroluje celkový stav ústní dutiny a provede její základní hygienu, dále pak revizi chrupu, zubních kazů a starších výplní. Lékař nesmí zapomenout ani na kontrolu zubů s ošetřenými kořenovými kanálky, zubů po úrazech či implantátů. To vše už je ale individuální záležitost dle aktuálního stavu každého pacienta. Součástí preventivní návštěvy stomatologa je také rentgen. Skusový rentgen, který by měl stomatolog provádět při každé preventivní prohlídce, tedy jednou za půl roku, by měl při první návštěvě a pak každých přibližně 5 let doplnit ještě rentgen panoramatický.
„Na základě panoramatického rentgenového snímku lékař získá kompletní přehled o celkovém stavu chrupu pacienta, včetně mrtvých zubů či třetích molár (známých jako „osmičky“), ale i případných cyst nebo nádorů v kosti,“ říká Soňa Humpolíčková.

Internetová Lékárna nabízí sortiment zubních past, zubních kartáčků a dalších pomůcek, s nimiž půjde čištění snadno.

Zdroj: Dentální klinika Jan Stuchlík

Komerční sdělení Wobenzym 200 a 800 tablet Lék Wobenzym pomáhá proti otokům, bolesti a zánětům při zákrocích u zubaře.

Více informací: www.wobenzym.cz
Tradiční lék z přírodních zdrojů k vnitřnímu užití. Pečlivě pročtěte příbalovou informaci.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte na pravidelnou prohlídku k očnímu lékaři?
Zatím hlasovalo 708 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Alžběta (tonsilektomie) 15. října 2019, 09:06:03

    Dobrý den, v pátek mi odstranili krční i nosní mandle, nosní jsou v pohodě ani nevím, že… Diskutovat

  • Danka (Kvalitní kontaktní čočky) 15. října 2019, 09:52:05

    Pokud po nich máš suché oči jak píšeš a nepřijdou ti kvalitní, tak bych to neriskovala a… Diskutovat

  • Olga (HUBNUTÍ) 15. října 2019, 18:54:53

    O něm jsem četla, ale nezkoušela ještě. Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.