Uplatnění laserových technologií znamenalo výrazný pokrok v mnoha oblastech medicíny, což beze zbytku platí i o oftalmologii. Pokroky v očním lékařství a medicíně vůbec jsou dlouhodobě úzce spjaty s vývojem nových přístrojů, jejichž zavedení do praxe následně umožňuje vypracování progresivních diagnostických a terapeutických postupů. Nejinak tomu bylo i s lasery, které záhy zaujaly významné místo v léčbě mnoha očních nemocí a v poslední době se uplatňují i při vyšetřování.
Pokud v zimě oči vystavíte dlouhodobému silnému UV záření, může je postihnout prudký zánět spojivek či poškození rohovky, které se projevuje zánětlivou reakcí se silnými bolestmi očí, zarudnutím, slzením a zároveň jsou oči citlivé na světlo. Dále UV záření může kromě vrchních vrstev oka poškodit i čočku a zapříčinit tak šedý zákal nebo se může poškodit sítnice. V českých podmínkách je riziko s ohledem na nadmořskou výšku menší, ale při výletech do Alp bychom neměli nic podceňovat. Proto je důležité na vhodnou ochranu očí myslet dopředu a mít na horách kvalitní sluneční brýle s vysokým UV ochraným faktorem. Zvláště pak u dětí, které navíc mají širší a průhlednější čočku, a proto jsou jejich oči o to zranitelnější.
Čtěte také: Zánět spojivek u dětí
Jak vybrat správné sluneční brýle
Při výběru slunečních brýlí je důležité se zaměřit na několik faktorů:
1. UV filtr
UV filtr by měl mít číslo 400 nanometrů. UV filtr s touto vlnovou délkou poskytuje 100% systém ochrany. Nepropouští ultrafialové světlo rizikové vlnové délky.
2. Propustnost světla
Existuje 5 stupňů normalizovaných kategorií slunečního filtru, značených od 0 do 4. Číslo vyjadřuje propustnost světla - čím je kategorie filtru vyšší, tím čočka propouští méně světla a je tmavší
- 0 - Bezbarvý nebo velmi světlý filtr. propustnost světla 80-100%
- 1 - Světlý filtr, propustnost 43 – 80%
- 2 - Středně tmavý filtr, propustnost 18 – 43%
- 3 - Tmavý filtr, propustnost 8 – 18%
- 4 - Velmi tmavý filtr, propustnost 3 – 8%, vhodný k moři a do hor, naopak nevhodný na řízení
3. Barva skel
Kromě intenzity zbarvení ú propustnosti světla je stejně důležitá i samotná barva čočky.
- Žlutá a oranžová - ideální do mlhy a na sport (kolo, běh, lyžování). Tyto čočky jsou rozjasňující, dobře zvládají přechody mezi světlem a stínem.
- Čirá - alternativa k žlutým či oranžovým čočkám. Slouží k ochraně zraku před UV zářením a dalšími okolními vlivy, jako je vítr a prach.
- Hnědé a šedá - vhodná pro ochranu před ostrým sluncem, na pláž nebo do města.
- Modrá - nevhodná na řízení (snižuje intenzitu zelené a červené barvy)
- Gradientní čočky - horní tmavá část čočky plynule přechází do světlejší, ideální do města.
4. Konstrukce
Brýle musí perfektně sedět. Nesmí tlačit na spáncích, nesmí být úzké, nesmí tlačit na nos a řasy by se neměly dotýkat skel. Musíte z nich mít dobrý pocit, jedině pak, je budete rádi nosit a zároveň si nezpůsobíte nepříjemné bolení hlavy. Nezapomínejte, že brýle by měly chránit oko i ze stran, aby ani tudy nepronikalo sluneční záření.
Jak vybrat na hory správné brýle?
Na hory bychom měli primárně vybírat brýle s UV filtrem 400, s filtrem propustnosti světla stupně 4, které jsou hodně zatmavené a blokují kolem 95 % slunečního záření. Na lyžování pak svému dítěti určitě pořiďte vhodné lyžařské brýle, které chrání oči nejen před slunečním zářením, ale i proti větru a prášícímu sněhu.
Čtěte také: Za některé zimní úrazy mohou i oční vady
Nejen slunce ohrožuje naše oči
V zimě je celkově venku suchý a mrazivý vzduch, který může dráždit naše oči, důsledkem čehož jsou slzící oči nebo naopak suché oči. Ty mohou být zároveň způsobeny i pobytem doma v často přetopených místnostech nebo přechody z tepla do zimy. Nejvhodnějším řešením pro suché či slzící oči jsou zvlhčující kapky a ochranné brýle při pobytu venku. Na suché oči je vhodné si domů pořídit také zvlhčovače vzduchu.