Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Jak postupovat při hledání lékaře? Začněte u známých, s problémy pomůže pojišťovna.

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 4678x )

Sehnat nového praktického lékaře je, především v menších obcích, velmi problematické. Počet praktických lékařů v tuzemsku je dlouhodobě nedostatečný, současní lékaři navíc stárnou. Po odchodu do důchodu je však nemá kdo nahradit. Pacienti, obzvláště ti starší, pak mají velké problémy s hledáním lékaře nového. Pomoci mohou známí i internetové databáze. Zákonnou povinnost zajistit svým pojištěncům praktického lékaře v příslušné vzdálenosti má pak pojišťovna. Jak při hledání lékaře postupovat a kdy se obrátit na pojišťovnu, zjistíte v tomto článku.

Dobrá rada
shutterstock.com
Nedostatečný počet lékařů v České republice je dlouhodobým problémem. Stárnutí současných lékařů a nedostatek těch, kteří by je ve funkcích nahradili, se přitom konkrétně praktických lékařů dotýká zásadně. Dle údajů České lékařské komory je průměrnému tuzemskému lékaři přes 48 let, nejvíce lékařů pak v roce 2013 mělo mezi 55 až 59 lety. Nejstarší lékaři přitom působí právě v oborech praktického lékařství, pediatrie a interny. Počet praktických lékařů se tak postupně snižuje. Přesnou informaci, kolik lékařů v tuzemsku celkem chybí, nemá dle České lékařské komory ani samotné ministerstvo zdravotnictví. Poslední výzkum Česko v datech z roku 2013 ale ukázal, že ve 25 českých okresech se musel jeden praktický lékař starat o více než 2200 pacientů.

Nejsnazší je podle odborníků najít praktického lékaře ve velkých městech, naopak v okolí velkoměst lékaři dlouhodobě chybí.
Obzvláště na vesnicích se lidé často potýkají s tím, že jejich dlouholetý lékař odejde do důchodu a nikdo ho nenahradí. Především starší lidé jsou pak v obtížné situaci. Nejenže často neví, jak nového lékaře sehnat, někdy ani nemají možnost za náhradním praktikem dojíždět,“ popisuje Vojtěch Šmarda ze společnosti Senior Safe.

Kde nového lékaře hledat?

V případě, že potřebujete najít nového praktického lékaře, je nejjednodušší začít u svých známých a rodiny. Lékaři často ochotněji přijmou rodinné příslušníky svých stávajících pacientů, doporučení blízké osoby je navíc zárukou toho, že se svěřujete do dobrých rukou. Recenze i seznam lékařů ve vašem okolí můžete najít také na internetu.

Pomoc při shánění lékaře hledejte u pojišťovny

Volali jste několika lékařům a žádný vás nechce přijmout? Pomoci vám musí vaše pojišťovna.
Pojišťovny musejí svým pacientům ze zákona zajistit praktického lékaře do dojezdové vzdálenosti 35 minut od místa bydliště. Pokud tak pojištěnec má problém najít praktického lékaře svépomocí, je nejvhodnější zajít osobně na pobočku, pracovníci by mu měli být nápomocni,“ komentuje Vojtěch Šmarda ze společnosti Senior Safe.

Stejná pravidla platí též v případě hledání nového zubaře. Seznam stomatologů, kteří registrují nové pacienty, má na svých stránkách Česká stomatologická komora i VZP. V případě, že vás vybraný lékař odmítne registrovat, vyžádejte si písemné zdůvodnění tohoto odmítnutí a následně se obraťte na pojišťovnu. Ta by měla zjednat nápravu a vhodného zubaře či praktického lékaře vám pomoci najít. Na pomoc pojišťovny se mohou obrátit i pacienti, kteří shánějí odborné lékaře. Zde je dojezdová doba ovšem delší. Na chirurgii či neurologii se pacient musí ze zákona dostat do 60 minut, na alergologii nebo endokrinologii je pak dojezdová doba hodinu a půl.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Užívání probiotik před cestou do Egypta

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jaká probiotika by jste mi doporučili na cestu do Egypta a jak dlouho před odjezdem užívat? Děkuji za odpověď.

Praktičtí lékaři mohou nově předepisovat další tisícovku léků

Dříve museli pacienti s chronickým onemocněním žádat o recept svého specialistu. To se nyní mění. U některých diagnóz mohou tyto léky v ČR od 1. července předepisovat i praktičtí lékaři. Jedná se třeba o léky na astma, cukrovku nebo třeba kardiovaskulární nemoci.

Jak ošetřit puchýře?

Dobrý den. Jak ošetřit puchýř v případě vzniku?

Infekce močových cest: Jak je poznat a léčit

Zánět močových cest je typickou letní infekcí, která též postihuje zejména ženy. Mezi její příznaky patří především bolest v podbřišku, časté nutkání k močení či bolest při močení, někdy se v moči může objevit i malé množství krve. Způsobují ho bakterie, které se dostávají z vnějšího okolí až do močového měchýře, kde se usazují a množí.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce