Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Opakovací recept: Kdy je možné jej využít?

(19. února 2024, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 533x )

Pokud dlouhodobě užíváte léky, může vám lékař vystavit tzv. opakovací recept, na který se výdej předepsaného počtu balení léku může v lékárně opakovat. Pro vystavení tohoto receptu však existují určitá pravidla a omezení.

shutterstock.com

Co je to opakovací recept?

Jedná se o elektronický recept s předepsáním léčivého přípravku a počtem balení, jehož výdej se má opakovat. Tzn. opakovací recept zajistí pacientovi možnost v lékárně vyzvedávat své léky opakovaně, aniž by musel pokaždé navštívit ordinaci lékaře a v lékárně předložit nový lékařský předpis. Možnost předepisování opakovacího receptu podléhá podmínkám, které zajištují bezpečnou a dlouhodobě efektivní terapii.

Může opakovací recept dostat kdokoli?

Ošetřující lékař může opakovací recept předepsat pouze pacientovi, kterého má ve své dlouhodobé péči, který spolupracuje a navštěvuje jeho ordinaci pravidelně. Podmínkou preskripce je také, že se musí jednat o pacienta se stabilizovaným onemocněním. Opakovací recept nelze předepsat v případě akutního onemocnění.

Jakou má platnost opakovací recept?

Opakovací recept má platnost 6 měsíců počínaje dnem po dni jeho vystavení, neurčí-li předepisující lékař jinak, nejdéle však 1 rok.

V jaké podobě dostanu od lékaře opakovací recept?

Lékař může opakovací recept vystavit pouze v elektronické podobě jako tzv. eRecept. 

Může mi lékař předepsat více druhů léků na opakovací recept?

Na opakovací recept lze předepsat pouze dva druhy léčivých přípravků, a to pouze za podmínky, že počet opakování je u obou léků stejný. Počet opakování (výdejů v lékárně) se vztahuje k eReceptu jako celku, nikoli pouze k jednomu z léčivých přípravků. Tzn. na jeden opakovací eRecept není možné předepsat rozdílný počet opakování u jednotlivých léků, ani nelze předepsat opakování pouze u jednoho z léků. Na opakovací recept není možné předepsat léčivé přípravky s obsahem omamných nebo návykových (psychotropních) látek, nebo léčivé přípravky označené příznakem „omezená dostupnost“.

Jaké údaje jsou uvedeny na opakovacím receptu?

Opakovací recept obsahuje kromě standardních identifikačních údajů (jméno pacienta, název předepsaného léku, dávkování, platnost eReceptu atd.) také pokyn k opakovanému výdeji („repetatur“) a počet opakování (slovy a číslicí).

Povinnou elektronickou preskripci provozuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). 

Zdroj: vzp.cz

Pokud máte dotazy k volbě léků, dávkování či kontraindikacím, zeptejte se lékárníků v online poradně na Lékárna.cz. Zeptejte se jich sami, nebo se podívejte na dotazy, které už zodpověděli.

Přihlaste se k odběru newsletteru
Získáte zdarma výběr těch nejlepších článků, které vám poradí ve zdraví i nemoci.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

První gynekologická prohlídka - co vás čeká?

Každá dívka by měla první gynekologické vyšetření absolvovat ještě před zahájením sexuálního života, a to i když nemá žádné problémy.

Příběh Olgy: Omdlela na dovolené v Řecku – mohla za to vzácná nemoc

Lékaři Olze odhalili vzácnou a někdy velmi závažnou nemoc kosterních svalů – myozitidu

Ponocování vede ke zdravotním a sociálním obtížím

V poslední době zaznamenávají lékaři u nás i ve světě stále častější výskyt zpožděné spánkové fáze. Ponocování se týká nejen dospělých, ale v současnosti také dětí a mladistvých.

Máte před menstruací chuť na sladké? Mohou za to hormony

Každá žena pravděpodobně zná nutkavou potřebu jíst těsně před menstruací zvýšené množství sladkých a nezdravých potravin. Jedná se o běžné příznaky premenstruačního syndromu, který v určité fázi cyklu postihuje více než 90 procent žen. Proč je touha po čokoládě v tomto období tak silná a jak omezit přejídání?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce