Inzerce

Jak se dále léčí zácpa?

23. srpna 2007, MUDr. Jan Martínek Ph.D.   |   přečteno: 22811x

Mimo projímadel existuje řada dalších metod, jak pomoci pacientům se zácpou. Třeba prokinetika, cvičení, operace.

foto: shutterstock.com
Mimo projímadel existuje řada dalších metod, jak pomoci pacientům se zácpou. Mezi léky patří např. prokinetika. Ta zrychlují střevní tranzit a mohla by být velmi účinná u pacientů s líným střevem. V minulosti jsme měli výtečné zkušenosti s preparátem Prepulsid. Ten však byl pro možná rizika stažen z trhu a nyní jsou k dispozici prokinetika, která nemají významný účinek na tlusté střevo. Přesto je u pacientů s líným střevem zkoušíme (ganaton, motilium).Další možností je fyzioterapie. Jak jsme uvedli, mnozí pacienti špatně relaxují svaly pánevního dna při defekaci. Tím "tlačí stolici proti zdi". Speciální metodou (biofeedback) lze tyto paradoxní kontrakce odnaučit a naopak lze naučit relaxaci svalů pánevního dna. Tuto metodu indikuje gastroenterolog a provádí ji fyzioterapeut. V České republice ji zatím nehradí zdravotní pojišťovny a bohužel ji rutinně neprovádí, mimo výjimky, žádné pracoviště. Fyzioterapie není proto u nás rutinně dostupná a lze jen doufat, že se situace brzy změní.

Biofeedback se provádí (po vyšetření a konzultaci s lékařem pracoviště) např. na gastroenterologických pracovištích v Jablonci nad Nisou, v pražském IKEM, v Brně a Hradci Králové. Cílem této jednoduché a levné metody je na základě informace o práci jednotlivých částí pánve naučit pacienta s paradoxními vyprazdňovacími návyky návykům fyziologickým. Metoda využívá jednoduchých přístrojů, které pacientovi danou informaci přinášejí. Léčba probíhá v tzv. seancích, každá trvá asi 30 minut. Později cvičí pacienti s přístrojky doma.

Některým pacientům lze pomoci chirurgicky. U těžkých pacientů s líným střevem lze indikovat odstranění velké části tlustého střeva. Jedná se o výkon spíše výjimečný a indikovaný u důkladně vyšetřených pacientů, kterým nepomáhají ani projímadla ve vysokých dávkách. Sám jsem za posledních 10 let indikoval k této operaci pouze dvě pacientky.

Další možností jsou různé operační zákroky v oblasti konečníku u pacientů se syndromem obstrukce konečníku (rektokéla apod.). Tyto operace korigují anatomické abnormality, které obturují konečník. Operaci indikuje po podrobném vyšetření gastroenterolog nebo proktolog. Z vlastní zkušenosti musím potvrdit velkou účinnost těchto zákroků, které se často nemusí provádět v celkové narkóze a jsou relativně jednoduché.

Zde tedy vidíme, že organická terminální zácpa se může léčit chirurgicky, zatímco funkční terminální zácpa (anizmus) je jednoznačnou indikací k fyzioterapii. Rozlišení mezi oběma stavy je proto velmi důležité a pomůže při tom defekografie.

autor: MUDr. Jan Martínek Ph.D.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Nové články emailem
Anketa
Přecházíte chřipku?
Zatím hlasovalo 237 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Jozef (Rivotril) 18. února 2019, 10:37:42

    Ahojte,,,, všetkých zdravi. Peťka,Peter, Michal, Martin ako sa máte??? Ja stále s chrbticou… Diskutovat

  • Pavlína (Bolesti kloubů) 18. února 2019, 11:44:09

    Jaký k tomu máte důvod? v dnešní době už ani nemusíte brát prášky od bolesti, stačí… Diskutovat

  • Karolina (Zlomenina pánve) 18. února 2019, 11:44:52

    To si myslím že určitě budete muset, proč se na to ptáte? proč by jste to chtěla vydržet… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.