Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Jak se vředová nemoc projevuje?

(Prof. MUDr. Petr Dítě DrSc. | přečteno: 70823x )

Projevy onemocnění se poněkud liší u osob s lokalizací vředu v žaludku a v dvanáctníku. Typickým projevem dvanáctníkového vředu, který nacházíme mnohem častěji než vřed žaludeční, je bolest. Lokalizována je ve středním epigastriu, nejčastěji vpravo od pupku. Vyskytuje se minimálně u 75 % osob s vředovou nemocí dvanáctníku.

Projevy onemocnění se poněkud liší u osob s lokalizací vředu v žaludku a v dvanáctníku.

Dvanáctníkový vřed

Typickým projevem dvanáctníkového vředu, který nacházíme mnohem častěji než vřed žaludeční, je bolest. Lokalizována je ve středním epigastriu, nejčastěji vpravo od pupku. Vyskytuje se minimálně u 75 % osob s vředovou nemocí dvanáctníku. Bolest má některé typické vlastnosti:

  1. V typickém případě popisuje nemocný bolest jako svíravou až pálivou, jindy jako pocit neobyčejně silného a bolestivého tlaku v nadbřišku. Bolest je vysloveně úporná, stálá, mírní se po požití jídla nebo antacid.
  2. Bolest se objevuje v období lačnění, tj. obvykle za 2 až 4 hodiny po jídle. Označujeme ji také jako tzv. bolest pozdní. Naopak po najedení se bolest zmírní, řada nemocných jí proto před usnutím, postačí např. kousek rohlíku. Typický je údaj o nesnášenlivosti dráždivých jídel. Potíže vyvolávají jídla kořeněná, připravená grilováním, pečením, s použitím aromatických přísad, jako jsou cibule, česnek, paprika ap. U některých osob vyvolává potíže pití kávy nebo silného čaje. Zajímavý je údaj o nesnášenlivosti vod sycených kysličníkem uhličitým. Bolest rovněž vcelku typicky provokuje pití destilátů nebo vína.
  3. Zvláště charakteristickým příznakem dvanáctníkového vředu bývá noční bolest. Objevuje se obvykle v době mezi 1. až 2. hodinou ranní a budí nemocné ze spánku. Noční bolest postihuje více jak 50 procent osob s vředovou nemocí dvanáctníku. Podobně jako bolest při lačnění během dne i noční bolest příznivě reaguje na požití stravy nebo antacida.
  4. Obecně je vředová nemoc klasickým relabujícím onemocněním. Relaps nemoci lze zaznamenat několikrát v průběhu kalendářního roku, většinou v období jaro-podzim nebo léto-zima.

V posledních letech se výrazně zmenšil počet osob, které přicházejí s relapsem vředové nemoci. Důvodem je, že eradikace H. pylori výrazně omezuje počet nemocných s relapsem vředové nemoci. Dokonce někteří hovoří o <> vředové nemoci po úspěšné eradikaci baktérie. Zatímco během kalendářního roku postihoval relaps vředové nemoci 60 % nemocných, po eradikaci baktérie se objevuje relaps nemoci ve 3 až 8 % případů. U těchto nemocných je většinou opětovně prokázána pozitivitaH. pylori.

Žaludeční vřed

Klinický obraz žaludečního vředu nebývá tak vyhraněný, jako je tomu u vředu dvanáctníkového. Ale i zde je hlavním příznakembolest, která se však, na rozdíl od duodenálního vředu, objevuje velice záhy, tj. do 1 h po jídle. Obdobně je nejčastěji lokalizována ve středním nadbřišku. V pokročilých stadiích nemoci se však uvedené symptomy stírají a nemoc se stává symptomaticky necharakteristickou.

"\n

Prof. MUDr. Petr Dítě, DrSc.
převzato z knihy "

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Žaludeční vředy

Z čeho se tvoří žaludeční vředy a jaké jídlo jim škodí? Václav

Léčba žaludečních vředů

V posledních dvou článcích jsme psali o režimových opatřeních a lécích užívaných u žaludečních a dvanáctníkových vředů. V tomto článku seriál o vředové chorobě zakončíme informacemi o léčbě helikobakterové infekce, která je příčinou většiny vředů, a o operačním řešení vředů.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se&hellip;

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči&hellip;

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho&hellip;

Naši partneři

Inzerce