Inzerce

Jak se vředová nemoc projevuje?

4. května 2007, Prof. MUDr. Petr Dítě DrSc.   |   přečteno: 57759x

Projevy onemocnění se poněkud liší u osob s lokalizací vředu v žaludku a v dvanáctníku. Typickým projevem dvanáctníkového vředu, který nacházíme mnohem častěji než vřed žaludeční, je bolest. Lokalizována je ve středním epigastriu, nejčastěji vpravo od pupku. Vyskytuje se minimálně u 75 % osob s vředovou nemocí dvanáctníku.

Projevy onemocnění se poněkud liší u osob s lokalizací vředu v žaludku a v dvanáctníku.

Dvanáctníkový vřed

Typickým projevem dvanáctníkového vředu, který nacházíme mnohem častěji než vřed žaludeční, je bolest. Lokalizována je ve středním epigastriu, nejčastěji vpravo od pupku. Vyskytuje se minimálně u 75 % osob s vředovou nemocí dvanáctníku. Bolest má některé typické vlastnosti:

 1. V typickém případě popisuje nemocný bolest jako svíravou až pálivou, jindy jako pocit neobyčejně silného a bolestivého tlaku v nadbřišku. Bolest je vysloveně úporná, stálá, mírní se po požití jídla nebo antacid.
 2. Bolest se objevuje v období lačnění, tj. obvykle za 2 až 4 hodiny po jídle. Označujeme ji také jako tzv. bolest pozdní. Naopak po najedení se bolest zmírní, řada nemocných jí proto před usnutím, postačí např. kousek rohlíku. Typický je údaj o nesnášenlivosti dráždivých jídel. Potíže vyvolávají jídla kořeněná, připravená grilováním, pečením, s použitím aromatických přísad, jako jsou cibule, česnek, paprika ap. U některých osob vyvolává potíže pití kávy nebo silného čaje. Zajímavý je údaj o nesnášenlivosti vod sycených kysličníkem uhličitým. Bolest rovněž vcelku typicky provokuje pití destilátů nebo vína.
 3. Zvláště charakteristickým příznakem dvanáctníkového vředu bývá noční bolest. Objevuje se obvykle v době mezi 1. až 2. hodinou ranní a budí nemocné ze spánku. Noční bolest postihuje více jak 50 procent osob s vředovou nemocí dvanáctníku. Podobně jako bolest při lačnění během dne i noční bolest příznivě reaguje na požití stravy nebo antacida.
 4. Obecně je vředová nemoc klasickým relabujícím onemocněním. Relaps nemoci lze zaznamenat několikrát v průběhu kalendářního roku, většinou v období jaro-podzim nebo léto-zima.

V posledních letech se výrazně zmenšil počet osob, které přicházejí s relapsem vředové nemoci. Důvodem je, že eradikace H. pylori výrazně omezuje počet nemocných s relapsem vředové nemoci. Dokonce někteří hovoří o <> vředové nemoci po úspěšné eradikaci baktérie. Zatímco během kalendářního roku postihoval relaps vředové nemoci 60 % nemocných, po eradikaci baktérie se objevuje relaps nemoci ve 3 až 8 % případů. U těchto nemocných je většinou opětovně prokázána pozitivitaH. pylori.

Žaludeční vřed

Klinický obraz žaludečního vředu nebývá tak vyhraněný, jako je tomu u vředu dvanáctníkového. Ale i zde je hlavním příznakembolest, která se však, na rozdíl od duodenálního vředu, objevuje velice záhy, tj. do 1 h po jídle. Obdobně je nejčastěji lokalizována ve středním nadbřišku. V pokročilých stadiích nemoci se však uvedené symptomy stírají a nemoc se stává symptomaticky necharakteristickou.

"\n

Prof. MUDr. Petr Dítě, DrSc.
převzato z knihy "

autor: Prof. MUDr. Petr Dítě DrSc.

Inzerce
loading...
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Máte problémy se spánkem?
Zatím hlasovalo 37 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Roman (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 23. března 2019, 09:03:46

  Právě že jsem asi žádnou chybu neudělal. Prostě jsem se vzbudil včera a od rána hned… Diskutovat

 • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 23. března 2019, 10:24:54

  Ahoj. Romane nemáš to od nervů nemáš obavu se vrátit do práce. Takhle mě bývalo když jsem… Diskutovat

 • Jozef (Rivotril) 23. března 2019, 10:25:29

  Michal kamarát skús pangamin. Ja ho beriem a pomohol..... Prvé tri ,štyri dni aj po šesť… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.