Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Jak vybrat porodnici?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 3732x )

Porod je jedním z nejdůležitějších a nejvíce emotivních momentů v životě každé ženy. Většina rodiček tento den vnímá jako neopakovatelný zážitek na celý život. Jak na něj bude vzpomínat a jak bude samotný porod probíhat, závisí velkou měrou na tom, kdo bude o nastávající maminku pečovat a jaké jsou zvyklosti v dané porodnici. Jedním z nejdůležitějších kroků je proto výběr místa porodu.

shutterstock.com

Věnujte pozornost svým potřebám

„Při volbě porodnice je potřeba řídit se vlastními představami a přáními. Kvalita, způsob péče a vstřícnost personálu se v jednotlivých zařízeních může lišit. Každá maminka má své touhy a očekává jedinečný prožitek z narození miminka, a proto je nezbytné pro jeho příchod vybrat takové místo, které bude rodičce nejlépe vyhovovat a kde se bude cítit bezpečně,“ říká Pavla Jelínková, vrchní sestra gynekologicko-porodnického a neonatologického oddělení v Nemocnici Mělník.

Čtěte také: Spontánní porod po císařském řezu

Ta nejlepší péče pro oba

porodniceVětšina nastávajících maminek se nejprve zaměří na porodnice, které se nacházejí v blízkosti jejich bydliště. Navštíví internetové stránky daného zdravotnického zařízení, řadu informací a osobních zkušeností již mají od svých kamarádek nebo známých. Nic však nenahradí osobní prohlídku prostředí. Většina porodnic nabízí návštěvy porodních boxů a oddělení šestinedělí. Velmi příjemné bezesporu je, pokud lze prohlídku absolvovat po individuální domluvě, aby nastávající maminku mohl doprovodit i její manžel či partner. Prostředí porodnice má navozovat příjemné pocity s jistotou a zázemím lékařské péče.
Důležitá je nabídka kvalitní péče nejen pro rodičku, ale i pro miminko, která dává jistotu, že se žena může s důvěrou obrátit na pracovníky porodnice, a to i v případě obav či při možných komplikacích. Budoucí maminky by se proto měly zajímat, zda je součástí vybrané porodnice i jednotka intenzivní novorozenecké péče, jež poskytuje kvalifikovanou péči o děti narozené předčasně. Velmi podstatnou informací je rovněž, jestli se porodnice řídí filozofií přirozeného porodu a jaké je procento porodů vedené císařským řezem,“ vysvětluje Pavla Jelínková.

Zohledněte vybavení i pomůcky

porodniceAť už je maminka bez porodního plánu nebo s ním, měla by se zaměřit na to, zda budou její potřeby a přání respektovány. Je-li možná přítomnost partnera po celou dobu porodu, jaké je vybavení porodního boxu či zda je porodní lůžko uzpůsobeno pro úlevové polohy při samotném porodu. Dnes již ve většině zdravotnických zařízení bývají běžnou součástí i pomůcky k relaxaci při porodu, jako jsou například overbaly, žíněnky, polštáře, masážní válečky a mnohé další. V řadě porodnic uplatňují prostředky alternativního přístupu v porodnictví, ke kterým se řadí mimo jiné třeba aromaterapie či muzikoterapie nebo používání tzv. úlevových pomůcek v průběhu porodu.
„Nastávající maminky nemusí využít všechny služby, které porodnice v dnešní době nabízejí. Je však dobré vědět, jak široké je spektrum jejich poskytované péče. Důležité je i zázemí každého porodního boxu, do něhož patří sprcha, toaleta a prostory pro doprovod ženy k porodu, ale také lékařské a přístrojové vybavení k zajištění případného nutného ošetření rodičky a miminka. I na tyto skutečnosti by těhotné měly pamatovat při prohlídce porodnice, aby se mohly i s miminkem cítit bezpečně,“ upozorňuje Pavla Jelínková. Při prohlídce by maminka měla nahlédnout také do pokoje na oddělení šestinedělí a zjistit, jaké možnosti porodnice nabízí pro standardní a nadstandardní pokoj, popřípadě se rovnou domluvit na preferované variantě.

Malá, nebo velká porodnice?

Jednou z nejčastějších otázek, které si budoucí maminky bezesporu kladou, je, jakou zvolit velikost porodnice. Jestli dát raději přednost malé útulné porodnici poblíž místa bydliště, nebo si vybrat některou z velkých porodnic v krajských městech.
„Malé porodnice nabízí více individuální postoj a snahu poskytnout rodičce rodinné zázemí, věnují se pomoci u porodu a následně maximální podpoře kojení. S tím souvisí výhoda těch porodnic, které získaly za podporu kojení prestižní certifikát „Baby Friendly Hospital“. Právě malé nemocnice si velice zakládají na důkladné a individuální podpoře při kojení. Odborný personál takto certifikovaných zdravotnických zařízení klade důraz na výuku a pomoc při kojení nejen před porodem, během pobytu v porodnici, ale i v domácí péči po propuštění ženy z porodnice,“ říká Pavla Jelínková.

Čtěte také: Jak bojovat s oslabenou imunitou v těhotenství

Kurzy pomohou s přípravou

Při výběru porodnice by se měly budoucí maminky zaměřit i na nabídku nadstandardních služeb, které dané zdravotnické zařízení poskytuje. Dobrá porodnice nabízí možnost vlastního výběru porodní asistentky. Ta ženu provází od první návštěvy v porodnici, po celý porod až do konce šestinedělí. V dnešní době je již běžné, že součástí nabídky porodnice jsou předporodní kurzy. U nich by těhotnou mělo zajímat, jak jsou obsáhlé, zda nabízí pouze příjemné povídání a prvotní přípravu maminek na porod, nebo i rozšířené programy se cvičením, fyzioterapeuty či relaxaci ve vířivce.
„V současnosti patří mezi často vyhledávané také kurzy kojení a péče o miminko v šestinedělí, možnost cvičení s miminkem nebo cvičení maminek po porodu a nácvik správné manipulace s miminkem. Pokud je maminka zvídavá a ráda poznává nové věci, je dobré informovat se, zda vybraná porodnice pořádá rovněž akce pro maminky, jako je třeba výuka šátkování, bazárek, cvičení v těhotenství a mnohé další aktivity, které jsou nejen praktické, ale i zábavné,“ vysvětluje Pavla Jelínková.

Tlumení bolesti ano, či ne?

porodniceBolest při porodu je téma, které řeší snad každá těhotná žena. Možností a metod jejího tišení nabízí dnešní medicína celou řadu. Při volbě porodnice tak hraje podstatnou roli také to, jaké prostředky mírnění bolesti dané zdravotnické zařízení využívá. Může se jednat například o epidurální analgezie (tlumení porodních bolestí podáním malé dávky znecitlivující látky a léku proti bolesti do míšních obalů v oblasti bederní páteře), dále pak inhalační analgetikum či podání paracervikálního bloku (místní znecitlivění pro uvolnění porodní branky).
„Každá žena vnímá a prožívá bolest jinak, stejně tak účinnost jednotlivých metod může být individuální. Některé maminky o tlumení bolesti nestojí, ale rovněž se stává, že když se pak s ní setkají, mění názor. Není možné totiž předem říci, jak bude porod probíhat. Podstatné je, aby rodičky měly veškeré potřebné informace o všech možnostech a mohly si tak zvolit vhodný bolest tišící prostředek. Samozřejmě jich nemusí využít, ale je nezbytné, aby vybranou metodu daná porodnice nabízela. S volbou nejvhodnějšího přístupu budoucím maminkám pomůže porodník daného zdravotnického zařízení, říká Pavla Jelínková. Další nabízenou možností, kterou dnes většina dobrých porodnic poskytuje, je také odběr pupečníkové krve s jejím následným uchováním v tkáňové bance pro potřebu děťátka nebo jeho sourozence.

Čtěte také: Rodičky chtějí stále více ulevovat od bolesti

Dbejte na poporodní péči

První chvilky po narození miminka jsou zcela nenahraditelné. Jakým způsobem tyto okamžiky proběhnou, mohou ovlivnit vztah maminky s dítětem na celý život. V posledních letech je důraz kladen na tzv. bonding, jedná se o nepřetržitý kontakt matky a dítěte v době těsně po porodu a v dalších hodinách i dnech.
„Rodička by se měla informovat, jestli je bonding samozřejmostí jak u přirozeného porodu, tak i po císařském řezu. Zda porodnice umožňuje přítomnost tatínka i u porodu císařským řezem a jestli v tomto případě nabízí možnost bondingu s tatínkem, než je císařský řez dokončen. Je-li samozřejmostí, aby se po porodu novorozence vyčkávalo dotepání pupečníku a zda může tatínek následně pupečník přestřihnout,“ vysvětluje Pavla Jelínková.

Dalším přístupem v péči po porodu je tzv. rooming-in, což je společný pobyt maminky s dítětem 24 hodin denně, který dnes bývá již běžnou záležitostí a nabízí ho většina porodnic. V případě, že zdravotní stav maminky nedovoluje se o děťátko postarat, nabízí dobrá porodnice zázemí pro tatínka nebo jiný doprovod, který péči o něj zajistí.

Čtěte také: Poporodní deprese

Pečlivě zvažujte!

porodniceV neposlední řadě by se těhotná měla informovat i o podmínkách registrace k porodu v různých zdravotnických zařízeních. Je-li možné ji realizovat online, ve kterém týdnu a jakou dokumentaci je nutné mít do registrační poradny připravenou.
„V dnešní době je významným benefitem, že moderní komunikační prostředky umožňují maminkám nahlédnout do zázemí porodnic ještě dříve, než ke svému porodu dorazí. Existuje řada dalších možností, jak se osobně seznámit s nabídkou služeb a prostředím porodnice. Nebojte se jich proto využít. Místo, kde přivítáte vaše miminko, si totiž skutečně můžete vybrat,“ uzavírá Pavla Jelínková.

Čtěte také: Zánět prsu může zkomplikovat kojení

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Sekundární prevence v prenatální péči

Sekundární prevencí nazýváme soubor prenatálních vyšetření, jejíž cílem je zjistit, zda se plod vyvíjí správně. Tato informace je důležití jak pro rodiče, tak i pro lékaře, kteří se budou po porodu o dítě starat.

Pajizévky (strie) v těhotenství

Jelikož jsem si během těhotenství pravidelně natírala mastí břicho, po porodu nemám na břichu pajizévky (strie), takže jsem na ně celkem pyšná. Problém jsou ale moje prsa, která se mi hodně zvětšila a vytvořili se mi pajizévky, které mi zůstaly i po skončení kojení. Jakou kosmetiku mám použít na dekolt a prsa, aby byla kůže pevnější a alespoň trochu se mi zlepšily pajizévky?

Prenatální diagnostika

Tři až pět dětí ze sta se rodí s vrozenou vývojovou vadou. Většinou se jedná o děti mladých a zdravých nepříbuzných rodičů bez jakékoliv zátěže v rodině.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce