Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Jaká je platnost poukazu na vyšetření a ošetření

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 19966x )

Jaká je platnost poukazu na vyšetření a ošetření? V době, kdy mi lékař vystavil poukaz na rehabilitaci, mě bolela záda tak, že jsem na ni chodit nemohla, a teď prý už není platný.

Otázky a odpovědi
shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Rehabilitace, resp. fyzioterapeutická a ergoterapeutická péče se předepisuje na formulář nazvaný Poukaz na vyšetření/ošetření FT a ten má platnost 7 dní od vystavení. Lékař vás na tuto skutečnost měl raději upozornit, ale když se na poukaz pozorně podíváte, tak na něm informaci o sedmidenní platnosti najdete. To, že má poukaz sedmidenní platnost, neznamená nutně, že pacient má hned chodit rehabilitovat. Je běžné, že vás na příslušném odborném pracovišti objednají s nějakým odstupem nebo v termínu podle vaší dohody. Poukaz je jen třeba do 7 dnů uplatnit. V praxi některá pracoviště fyzioterapie akceptují i "prošlý" poukaz vzhledem k tomu, že pacient se může objednat po telefonu a poukaz odevzdá až při své první fyzické návštěvě v předem dohodnutém termínu. V dané situaci ale budete muset svého lékaře informovat, že jste rehabilitaci neabsolvovala, a požádat ho, zda vám – na základě posouzení vašeho aktuálního zdravotního stavu – vystaví poukaz nový.

Čtěte také: Vyšetření ledvin při preventivní prohlídce

Omezenou platnost mají i další dva formuláře na vyšetření/ošetření, a to poukaz na ošetřovatelskou a rehabilitační péči (ORP)poukaz na domácí péči (DP). Na nich lékař vyplňuje přesný údaj, do kdy poukaz platí (Platnost poukazu do...). V tomto případě je časové omezení nutno skutečně dodržet, protože péči poskytnutou po vypršení platnosti by už pojišťovna nemohla uhradit. Například u domácí péče nemá doba od data vystavení poukazu do vyplněného data platnosti překročit 3 měsíce. Pak je třeba znovu zhodnotit stav pacienta a případně předepsat poukaz nový.

Čtěte také: Okno nejen do duše: Oko ukáže až 500 zdravotních problémů

Zbývající dva poukazy na vyšetření/ošetření, s nimiž se jako pacient můžete setkat, nesou označení K a Z. Poukaz na vyšetření/ošetření K je určen k vyžádání konziliárního vyšetření, vyšetření či ošetření specialistou a k doporučení převzetí do péče. Vystaví vám ho např. praktický lékař, pokud vás posílá k odbornému lékaři, ale i odborný lékař, který vás odesílá k jinému specialistovi. A byť není stanovena obecná povinnost mít vždy doporučení od svého praktického lékaře, odborní lékaři ho ve většině případů vyžadují. Poukaz na vyšetření/ošetření Z po vás určitě vždy chtít budou, protože je určen k vyžádání vyšetření rentgenem, ultrazvukem, magnetickou rezonancí, metodami nukleární medicíny apod. U obou těchto poukazů sice není stanovena jejich platnost, ale samozřejmě se předpokládá, že lékařem předepsané vyšetření absolvujete co nejdříve.

Čtěte také: Ošetření zubních kanálků - co hradí pojišťovna

Zdroj: www.vzp.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Užívání probiotik před cestou do Egypta

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jaká probiotika by jste mi doporučili na cestu do Egypta a jak dlouho před odjezdem užívat? Děkuji za odpověď.

Praktičtí lékaři mohou nově předepisovat další tisícovku léků

Dříve museli pacienti s chronickým onemocněním žádat o recept svého specialistu. To se nyní mění. U některých diagnóz mohou tyto léky v ČR od 1. července předepisovat i praktičtí lékaři. Jedná se třeba o léky na astma, cukrovku nebo třeba kardiovaskulární nemoci.

Jak ošetřit puchýře?

Dobrý den. Jak ošetřit puchýř v případě vzniku?

Infekce močových cest: Jak je poznat a léčit

Zánět močových cest je typickou letní infekcí, která též postihuje zejména ženy. Mezi její příznaky patří především bolest v podbřišku, časté nutkání k močení či bolest při močení, někdy se v moči může objevit i malé množství krve. Způsobují ho bakterie, které se dostávají z vnějšího okolí až do močového měchýře, kde se usazují a množí.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce