Inzerce https://www.lekarna.cz/top-darky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=top-darky

Jaká vyšetření a preventivní prohlídky má absolvovat dítě?

(6. září 2024, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 778x )

Všeobecné preventivní prohlídky a vyšetření u dětí jsou důležitou součástí primární péče a obsahem se liší od pravidelných prohlídek pro dospělé. Praktický lékař pro děti a dorost při těchto prohlídkách sleduje zdravý vývoj dítěte od narození během celého dětství a dospívání až do doby předání adolescenta do péče všeobecného praktického lékaře. Součástí jsou také vyšetření, která jsou navázaná na konkrétní věk dítěte.

shutterstock.com

V případě podezření na některé onemocnění doporučí praktický lékař návštěvu odborného lékaře – specialisty. Včasné odhalení případného onemocnění nebo zdravotního probému je důležité z důvodu zahájení léčby a zvýšení úspěšnosti léčby. Praktický lékař pro děti a dorost, u kterého své dítě zaregistrujete, bude vás a vaše dítě na tyto pravidelné prohlídky zvát.

Níže uvádíme rozpis hlavních vyšetření v rámci preventivních prohlídek u jednotlivých věkových kategorií u dětí. Obsah a frekvence preventivních prohlídek jsou určeny samostatně ve vyhlášce č. 70/2012 Sb., o preventivních prohlídkách, kde je uveden kompletní přehled.

Preventivní prohlídky u dětí od narození do 18 měsíců

Do dvou dnů po porodu po propuštění z porodnice by měla proběhnout první preventivní prohlídka (tzv. vstupní), ideálně v domácím prostředí. U dětí do 18 měsíců probíhají preventivní prohlídky častěji – ve 14 dnech, v 6 týdnech, ve 3 měsících, poté ve 4-5 měsících, v 6, 8, 10-11, ve 12 měsících a dále v 18 měsících.

Obsah všeobecných preventivních prohlídek dětí od narození do 18 měsíců věku:

  • založení zdravotnické dokumentace při přijetí dítěte do péče, získání základních kontaktních údajů
  • anamnestický pohovor a doplnění změn zdravotního stavu od poslední kontroly, kontrola a plán očkování
  • fyzikální vyšetření včetně zjištění hmotnosti, délky dítěte a obvodu jeho hlavy, interní vyšetření a vyšetření psychomotorického vývoje (jemné a hrubé motoriky)
  • poučení rodiče o výživě a režimu dítěte včetně úrazové prevence
  • kontrola podávání vitamínu D

Dále lékař provede úkony a specifická vyšetření pro daný věk:

  • ve 14 dnech – vypíše žádanku na vyšetření kyčlí k ortopedovi – mělo proběhnout mezi 3. až 6. týdnem
  • v 6 týdnech – kontrola výsledku ortopedického vyšetření
  • od 6. týdne až do 18 měsíce – pravidelné orientační vyšetření zraku a sluchu
  • v 6 měsících – kontrola vývoje zubů a poučení rodiče o registraci dítěte u zubního lékaře
  • ve 12 měsících – zjištění základních fyzických ukazatelů (výška, hmotnost atd.) a jejich zhodnocení, zjištění velikosti velké fontanely (vazivové destičky na hlavě novorozence v místech, kde se potkávají kosti utvářející lebku), posouzení vývoje řeči a zubů
  • v 18 měsících – kontrola stavu velké fontanely, vývoje a stavu zubů, posouzení psychomotorického vývoje, posouzení rozvoje řeči a sociálního chování dítěte

Vše potřebné pro děti a maminky zakoupíte v e-shopu Lékárna.cz.

Preventivní prohlídky u dětí od 3 let do 18 (18 let + 364 dní)

S přibývajícím věkem dítěte se intervaly mezi prohlídkami prodlužují a stabilizují na dvouletých intervalech – tzn. od 3 let se preventivní prohlídky konají každé dva roky a to až do věku 17 let dítěte. Poslední preventivní prohlídkou je tzv. výstupní prohlídka, která probíhá před ukončením péče u praktického lékaře pro děti a dorost, nejpozději přede dnem dovršení 19 let věku (18 + 364 dní). Všeobecný praktický lékař může dítě převzít do své péče již od 14 let.

Obsah všeobecných preventivních prohlídek dětí ve 3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17 a 18 letech (18  let + 364 dní):

  • anamnestický pohovor a doplnění změn zdravotního stavu od poslední kontroly, kontrola a plán očkování
  • zjištění základních fyzických ukazatelů (výška, hmotnost atd.) a jejich zhodnocení dle růstových grafů (z důvodu odhalení případné podvýživy, nadváhy nebo obezity)
  • kompletní fyzikální vyšetření včetně pohybového aparátu, prohlídky kůže, mízních uzlin, štítné žlázy a sekundárních pohlavních znaků
  • měření krevního tlaku a pulzu, vyšetření sluchu, řeči, hlasu, kontrolu dutiny ústní a zubů (popřípadě doporučení stomatologického vyšetření)
  • vyšetření moči diagnostickým papírkem
  • rozhovor s rodiči včetně cílených dotazů směřujících k včasnému odhalení celiakie, nemocí a stavů, které se v počátku projevují nejasnými příznaky
  • vyloučení známek týrání, zanedbávání a zneužívání dítěte, počátků různých závislostí a rizikového chování dítěte
  • poučení rodiče o zdravém životním stylu včetně úrazové prevence

Dále lékař provede úkony a specifická vyšetření pro daný věk:

  • ve 3 letech

U tříletého dítěte lékař zhodnocuje jeho psychosomatický a psychomotorický vývoj, sociální chování a komunikační schopnosti, hygienické návyky, orientační vyšetření laterality (tzv. dominance pravé či levé ruky) a prověřuje znalost barev. 

  • v 5 letech

U předškolního dítěte lékař posuzuje psychomotorický vývoj, komunikační schopnosti, posoudí školní zralost, zkontroluje hygienické návyky a doporučí audiometrické vyšetření sluchu (provádí se v ORL ambulanci). U dítěte je proveden test znalosti barev, kdy má dítě za úkol je samo slovně pojmenovat.

  • ve 13, 15, 17 a 18 letech (18 let + 364 dní)

Třináctiletého čeká v rámci preventivní prohlídky kontrola zraku, test barvocitu, vyšetření krevních tuků, zhodnocení psychosociálního vývoje a motorických dovedností. Lékař informuje rodiče a dítě o možnosti očkování proti lidskému papilomaviru (HPV).

Lékař poučí dospívajícího během prohlídky ve 13, 15 a 17 letech o zdravotních rizicích souvisejících se sexuálním životem a o chráněném sexu, u dívek pak doporučí gynekologické vyšetření. Lékař také hodnotí rizika do dalšího života vyplývající z rodinné i osobní anamnézy.

U 15 a 17letých adolescentů se má lékař vyjádřit k pracovnímu, případně studijnímu zaměření v souvislosti s ukončením povinné školní docházky. U osob zdravotně postižených pak k omezení přípravy na pracovní uplatnění a k pracovní schopnosti.

Během poslední preventivní prohlídky proběhne závěrečné zhodnocení zdravotního stavu před ukončením péče u praktického lékaře pro děti a dorost a převedení do péče všeobecného praktického lékaře pro dospělé.

Zdroj: vzp.cz

Pokud máte dotazy k volbě léků, dávkování či kontraindikacím, zeptejte se lékárníků v online poradně na Lékárna.cz. Zeptejte se jich sami, nebo se podívejte na dotazy, které už zodpověděli.

Přihlaste se k odběru newsletteru
Získáte zdarma výběr těch nejlepších článků, které vám poradí ve zdraví i nemoci.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

74%
26%
Zatím hlasovalo 225 lidí

Mohlo by vás zajímat

Alergie na chlad

Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.

Práce na noční směny může narušit váš spánek

Lékaři, zdravotní sestry, hasiči a policisté, zaměstnanci průmyslových továren s nepřetržitým provozem, letecký či drážní personál... Velká část zaměstnání se bohužel neobejde bez střídání ranních, odpoledních a nočních směn. Jenže zaměstnání vyžadující si směnný provoz způsobuje výrazný zásah do přirozených biorytmů lidského organismu. Při střídání směn je neustále narušován váš režim a to přináší tělu velkou fyzickou i psychickou zátěž.

Kdo může předepsat lázně a jaké jsou podmínky?

Z veřejného zdravotního pojištění jsou lázně, resp. lázeňská léčebně rehabilitační péče hrazena v případě, že je nezbytnou součástí léčebného procesu. Lázeňskou léčebně rehabilitační péči musí vždy doporučit ošetřující lékař, a to na základě posouzení aktuálního zdravotního stavu pacienta a s ohledem na přínos a rizika této péče.

Erdomed na kašel

Dobrý den. Co je Erdomed a na co se používá?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce