Transplantace kostní dřeně je léčebný výkon, při kterém je cílem nahradit vadnou vlastní dřeňovou produkci produkcí dřeně dárcovské - zdravé.
Kostní tkáň se i po dokončení růstu neustále obměňuje, a proto je velice důležité dodat organismu všechny stavební a funkční látky, které jsou k této obměně potřebné.
Kosti obsahují 35 % minerálních látek ve formě kostních krystalů, kde je zastoupen zejména vápník a fosfor. V kostech je uloženo 95 % vápníku z celkového množství tohoto prvku v těle. V kostech je také zastoupen hořčík (z celkového množství hořčíku v těle je 60 až 65 % uloženo v kostech) a dále mangan a fluor. Kosti obsahují také 20 % organických látek, z nichž většinu představuje kolagen. Kolagen je specifická bílkovina, která se vyskytuje v různých tkáních, zejména pojivových. Velké množství kolagenu obsahují kosti a klouby, ale i cévy a pokožka. V organismu se vyskytuje 11 typů kolagenu s různými fyzikálními vlastnostmi jako je pružnost, tažnost a pevnost.
V kostech je dále osteokalcin - bílkovina, která reguluje mineralizaci obnovující se kostní tkáně. Osteokalcin řídí potřebnou rovnováhu mezi osteoblasty a osteoklasty - mezi procesem tvorby (osteoblasty) a odbourávání (osteoklasty) kostní hmoty.
Z funkčních látek je pro tvorbu a obnovu kostí nutná celá řada látek: hormony (kalcitonin a parathyrin), vitaminy (vitamin D, A, K1,C, B2 a B6), minerální látky (hořčík, mangan, zinek, měď), stopové prvky (bor a fluor) a enzymy (fosfatázy).
Kalcitonin je látka hormonální povahy. Tvoří se ve štítné žláze, příštitných tělískách a v brzlíku. Zabraňuje odbourávání kostí a snižuje hladinu vápníku v krvi. Parathyrin, starším názvem parathormon, je produkován příštitnými tělísky. Aktivuje vznik hormonální formy vitaminu D - cholekalcitriolu, který zvyšuje vstřebávání vápníku ze střeva. Parathyrin dále zvyšuje odbourávání kostí aktivací osteoklastů.
Zinek se účastní tvorby bílkovin (proteosyntézy) a výrazně podporuje tvorbu kostí, což je zvlášť patrné při urychlení srůstu kostí po zlomeninách. Hořčík, mangan a měď umožňují zpevnění kostní struktury, omezují ztráty vápníku močí a podporují aktivitu vitaminu D. Důležitý prvek je bor, který zvyšuje v krvi hladinu estradiolu, nejaktivnější formy přirozeně se vyskytujícího estrogenu u žen v postmenstruačním období (podobně jako při léčbě osteoporózy estrogenem). V poslední době se objevily poznatky o důležitém vlivu fluoru na kosti. V oblastech s vysokým obsahem tohoto prvku v půdě se vyskytuje menší počet osob s odvápněním kostry.