Inzerce https://www.lekarna.cz/akce-3-za-cenu-2/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=akce-3-za-cenu-2

Jalovec obecný

(MUDr. Miroslava Kolínková | přečteno: 15384x )

Jalovec je vytrvalý stále zelený jehličnatý keř. Starší rostliny dosahují výšky až 10 metrů.

(Juniperus communis L.)



Příprava čaje

2 čajové lžičky drcené drogy na šálek (200 ml) vody. Pijeme 2 krát až 3 krát denně.

Užívaná část

plod Plod    (Fructus juniperi)
dřevo Dřevo    (Lignum juniperi)

Sběr a sušení

Bobule sbíráme na podzim 2. roku, jakmile dozrají a mají tmavě modrou barvu. Sušíme pokud možno rychle v tenké vrstvě a na vzdušném místě. Nedostatečné vysušení nám způsobí znehodnocení plodů plísní. Dřevní části se u nás nesmějí sbírat.

Jalovec obecný

Jak vypadá

Vytrvalý stále zelený jehličnatý keř. Starší rostliny dosahují výšky až 10 metrů. Tenké a krátké jehlice, které obrůstají větvičky, mají stříbřitou barvu. Plody dozrávají druhým rokem. Jedná se o bobule velikosti asi 1 cm, mající zpočátku zelenou barvu. Kvete v dubnu a květnu.

Kde se rostlina vyskytuje

Jalovec najdeme hlavně v zahradách.

Co jalovec obsahuje

Pro jalovec je charakteristický významný obsah silice, cukrů, pryskyřice, tříslovin, hořčin, vitamínu C, flavonoidů, vápníku.

Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně

Dříve: Jalovec byl už od starověku využíván k desinfekci (antiseptikum) a k podpoře vylučování moči. Vzhledem k těmto základním účinkům měl využití u celé řady chorob, včetně rakoviny.

Dnes: Jalovec lze použít vnitřně i zevně.

Vnitřně: Droga zvyšuje vylučování moči, používá se v případech, kdy potřebujeme zvýšit vylučování chloridů a sodíku a tím také vody; podporuje tvorbu žaludeční kyseliny; zlepšuje vylučování žluči. Díky tomu se s výhodou používá při nechutenství a špatném trávení. Jalovec je účinný také při zánětech močových cest, ze kterých pomáhá odvádět škodlivé látky a tím močové cesty čisti.

Zevně: V obkladech na bolestivé klouby.

Na co si dát pozor

Vzhledem k tomu, že jalovec lokálně dráždí tkáň ledvin, nesmí se používat při onemocnění ledvin (nefritidy, nefroskleroza ...) a při zvýšeném zatížení ledvin (v těhotenství)!

Pozn.: Jalovcové plody jsou součástí originálně vyráběných přípravků. Je také oblíbeným kořením.

Foto: http://botanika.wendys.cz/

Související články

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku

Někdo mi poradil,že se dá také dělat dobrý čaj z jalovcového jehličí.Udělal jsem si tento čaj,vařil jsem zelené jalovcové jehličí.Čaj je světle hnědý a mírně nahořklý.Moje otázka zní:jestli není škodlivý?Piju ho již týden,každý den tak 1 litr.V.Skala


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Slzí vám v zimě často oči?

83%
17%
Zatím hlasovalo 127 lidí

Mohlo by vás zajímat

Vrba bílá

Vrbu lze užívat při nemocech z nachlazení, ale také jako účinné antirevmatikum. Pomáhá při zánětech trojklaného nervu. Z dalších indikací můžeme jmenovat choroby ledvin a močového aparátu, záněty v trávicím ústrojí, zklidnění psychiky u lehčích psychických rozladění, hnisavé kožní defekty a vyrážky.

Echinacea

Echinacea je rostlina domácí na prériích Severní Ameriky, ale dá se vypěstovat i u nás. Odpradávna ji používaly k léčbě staré indiánské kultury a daly jí jméno sluneční klobouk...

Jitrocel kopinatý

Pro období podzimu jsou typická onemocnění horních cest dýchacích provázená kašlem, někdy i zvýšenou teplotou. I když existuje léků na kašel celá řada, mnozí z nás sáhnou po osvědčené medicíně našich babiček - jitrocelovém sirupu.

Meduňka lékařská

Meduňka rozhodně nepatří mezi byliny, které by nás vytáhly z deprese a navodily bujarou náladu, ale zapůsobí celkově uklidňujícím účinkem.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce