Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Jed hub může působit i za tři týdny

( Hana Slívová | přečteno: 16361x )

Houbaříte rádi a dlouho, takže vás žádná záměna jedlé houby za jedovatou nemůže potkat.

Houbaříte rádi a dlouho, takže vás žádná záměna jedlé houby za jedovatou nemůže potkat. Víte ale, co by se stalo, kdybyste přeci jen jednou vyměnili masáka – růžovku za jedovatou muchomůrku panterovou?

Jed hub může působit i za tři týdnyMezi nejjedovatější houby u nás patří podle mykologa Dr. Václava Krse muchomůrka panterová, muchomůrka jízlivá, závojenka olovová, pavučinec plyšový a vláknice červenající. Na špici žebříčku jedovatosti pak stojí muchomůrka jarní a muchomůrka zelená. Některé z těchto hub si nezkušení houbaři pletou s houbami jedlými – žampiónem, pečárkou či masákem. Omyl by to ale mohl být osudný. I když... Případy lidí, kteří přežili otravu prudce jedovatou muchomůrkou zelenou, také existují. Podle statistik bylo kvůli otravám hospitalizováno 259 lidí, nikdo však nezemřel. Nešťastnější byly v tomto ohledu roky 1995 a 2000, kdy na otravu houbami zemřeli shodně 4 lidé.

Jed podle druhu houby

Co se vlastně člověku, který sní jedovatou houbu, může přihodit? To není vždy zcela jednoduché předem říci. Druh zkonzumované jedovaté houby se totiž vždy odrazí na charakteru, příznacích i prognóze otravy. „Působení houbového jedu je velice rozdílné,otvrzuje Dr. Vácalv Krs. „Některé jedy napadají játra, což je případ muchomůrky zelené, některé ledviny. Další jedy způsobují silné podráždění žaludeční sliznice,“ dodává. Právě proto se otrava houbami často projevuje úpornými bolestmi břicha, nevolnosti, zvracením či průjmy.

Stejně tak jako jednotlivé houby působí na lidský organismus odlišně, za jinou dobu se projeví intoxikace jejich jedem. Například toxiny muchomůrky zelené napadnou játra zhruba do deseti až patnácti hodin. Pak dochází k intenzivnímu zvracení, průjmu a bolení břicha,“ vysvětluje Dr. Krs. Toto období trvá zhruba 24 hodin. Poté ale přichází zrádná chvíle – konzumentovi se uleví. Chvíli poté však může přijít bezvědomí a dokonce i smrt.

Nejdříve organismus reaguje na otravu muchomůrkou panterovou – již za 15 minut přicházejí nevolnost a pocity omámení. Naopak za nejdelší dobu se projeví otrava pavučincem plyšovým, úvodní ledvinové potíže totiž vznikají až za tři až čtyři týdny po konzumaci.

Pakliže máte starch, že nevolnost po konzumaci hub „přichází právě z lesa“, není na co čekat a je třeba vyhledat lékaře. Ten s velkou pravděpodobností vypumpuje pacientovi žaludek a podle typu jedu zkonzumované houby určí další léčbu. Je proto důležité, abyste s sebou do nemocnice nezapomněli přivézt odřezky zkonzumovaných hub. Toxikologové jsou schopni druh jedu vyčíst i ze stolice či zvratků.

Související články

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Mohlo by vás zajímat

Užívání probiotik před cestou do Egypta

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jaká probiotika by jste mi doporučili na cestu do Egypta a jak dlouho před odjezdem užívat? Děkuji za odpověď.

Praktičtí lékaři mohou nově předepisovat další tisícovku léků

Dříve museli pacienti s chronickým onemocněním žádat o recept svého specialistu. To se nyní mění. U některých diagnóz mohou tyto léky v ČR od 1. července předepisovat i praktičtí lékaři. Jedná se třeba o léky na astma, cukrovku nebo třeba kardiovaskulární nemoci.

Jak ošetřit puchýře?

Dobrý den. Jak ošetřit puchýř v případě vzniku?

Infekce močových cest: Jak je poznat a léčit

Zánět močových cest je typickou letní infekcí, která též postihuje zejména ženy. Mezi její příznaky patří především bolest v podbřišku, časté nutkání k močení či bolest při močení, někdy se v moči může objevit i malé množství krve. Způsobují ho bakterie, které se dostávají z vnějšího okolí až do močového měchýře, kde se usazují a množí.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce