Inzerce

Kaledárium - Říjen

4. května 2007, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 2957x

Hřejeme se v posledních slunečných paprscích babího léta, postupně smýváme letní opálení, třídíme fotky z dovolené a radujeme se z každého dne, kdy rtuť teploměru odpoledne vyšplhá nad 20 stupňů. Ještě si nepřipouštíme, že už je po létě...

Říjen -- Měsíc rýmy a kašle

Hřejeme se v posledních slunečných paprscích babího léta, postupně smýváme letní opálení, třídíme fotky z dovolené a radujeme se z každého dne, kdy rtuť teploměru odpoledne vyšplhá nad 20 stupňů. Ještě si nepřipouštíme, že už je po létě. Ještě si nepřipouštíme že už je říjen. Je však jen otázkou času, kdy poslední teplé dny vystřídá podzimní sychravé počasí a s ním přijdou ruku v ruce jako každý rok rýma a kašel -- typické choroby tohoto období. Viry a bakterie se už už na nás chystají. Teď začíná zase jejich sezóna.

Tak tedy rýma a kašel -- všichni o nich víme své. V odborné literatuře se uvádí, že se jedná o banální onemocnění. Naše zkušenost je ovšem jiná. Jedná se o tu nejhorší chorobu, která může člověka postihnout. Pravděpodobně nás čeká nejméně týden s kapesníkem na nose a několik bezesných nocí, které buď prokašleme, nebo prosmrkáme, protože s plným nosem se nedá dýchat natož spát. A co na to náš praktický lékař ? Praktický lékař nemá po ruce účinný lék, který by okamžitě proti chorobě zasáhl, pouze prostředky, které obtíže mírní. Takže za ním většinou ani nejdeme, vždyť teplota není zvýšená, čekárny jsou plné pacientů a bacilů a pojišťovna léky na nachlazení stejně nehradí. S pomocí nejbližší lékárny se vyléčíme sami -- lépe řečeno ulevíme svým obtížím, neboť jest známou pravdou, že neléčená rýma trvá týden, léčená 7 dní. Čím to, že se těm mikroskopickým záškodníkům daří zasáhnout v tak krátkém čase většinu národa? Je to tím, že našli téměř geniální způsob, jak se mezi lidmi šířit - létají vzduchem. Kapénková infekce -- to je hrozba, pro nás všechny. Jedno kýchnutí v tramvaji rovná se nakažení dalších cestujících v dosahu letící kapénky plné původců infekce. Obrana? Téměř žádná. V době epidemií se doporučuje všem dosud zdravým, aby se vyhýbali místům, kde je hodně lidí pohromadě. Nemocní jsou naopak žádáni, aby se co nejvíce zdržovali doma a na ostatní prskali co nejméně. Ovšem dopadne to každý rok stejně -- nemocní se scházejí se zdravými a rýma s kašlem se mohou vesele šířit. Samozřejmě, v tomto pohnutém čase je na prvním místě ohleduplnost těch, kteří již onemocněli. Ale všeho s mírou. Jedna kolegyně byla tak ohleduplná, že se její rýma pro nás stávala utrpením. Pokud se jednoho rána objevila v práci s rouškou přes obličej, věděli jsme, kolik uhodilo. Tato dobrá žena měla navíc utkvělou představu, že šíří bacily všude, kam jen sáhne. Proto byly předměty, kterých jsme se společně dotýkali, zabaleny do buničité vaty namočené v dezinfekci. Obaleny byly všechny kliky u dveří i telefonní sluchátko. Ať se nám to líbilo nebo ne, v době její rýmy se nám na prsty lepila mokrá buničina a domů jsme chodili s rukama, ze kterých čpěl chlor. Další opatření spočívalo v tom, že všechny papírové kapesníčky zahozené do koše, byly posypány notnou porcí Chloraminu. Prostě bacily neměly žádnou šanci a výsledek se většinou spolehlivě dostavil. Rýmou a kašlem se nenakazil nikdo. Jen uklizečka, alergická na chlor, mívala v tomto období mnohem častější výskyt astmatických záchvatů.

PharmDr. Hana Šindelářová

Nacházíte se v archivu neaktuálních článků!

Pokud hledáte aktuální informace o nemocech a jejich příznacích, chcete vědět detaily a průběh různých vyšetření, nebo se zajímáte o možnosti prevence, využijte horního menu nebo navštivte hlavní stránku Ordinace.cz.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte na pravidelnou prohlídku k očnímu lékaři?
Zatím hlasovalo 702 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Alžběta (tonsilektomie) 15. října 2019, 09:06:03

    Dobrý den, v pátek mi odstranili krční i nosní mandle, nosní jsou v pohodě ani nevím, že… Diskutovat

  • Ilona (periorální dermatitida) 13. října 2019, 21:14:44

    Dobrý večer, dá se s tím něco dělat bez kortikoidů? Například používat nějaký dermo… Diskutovat

  • Ilona (Kosmetika) 13. října 2019, 21:16:25

    Dobrý večer, co vám pomáhá? Mám hodně suchou plet a nemůžu používat levné krémy. Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.