Inzerce
aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Kaledárium - Říjen

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 3652x )

Hřejeme se v posledních slunečných paprscích babího léta, postupně smýváme letní opálení, třídíme fotky z dovolené a radujeme se z každého dne, kdy rtuť teploměru odpoledne vyšplhá nad 20 stupňů. Ještě si nepřipouštíme, že už je po létě...

Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Říjen -- Měsíc rýmy a kašle

Hřejeme se v posledních slunečných paprscích babího léta, postupně smýváme letní opálení, třídíme fotky z dovolené a radujeme se z každého dne, kdy rtuť teploměru odpoledne vyšplhá nad 20 stupňů. Ještě si nepřipouštíme, že už je po létě. Ještě si nepřipouštíme že už je říjen. Je však jen otázkou času, kdy poslední teplé dny vystřídá podzimní sychravé počasí a s ním přijdou ruku v ruce jako každý rok rýma a kašel -- typické choroby tohoto období. Viry a bakterie se už už na nás chystají. Teď začíná zase jejich sezóna.

Tak tedy rýma a kašel -- všichni o nich víme své. V odborné literatuře se uvádí, že se jedná o banální onemocnění. Naše zkušenost je ovšem jiná. Jedná se o tu nejhorší chorobu, která může člověka postihnout. Pravděpodobně nás čeká nejméně týden s kapesníkem na nose a několik bezesných nocí, které buď prokašleme, nebo prosmrkáme, protože s plným nosem se nedá dýchat natož spát. A co na to náš praktický lékař ? Praktický lékař nemá po ruce účinný lék, který by okamžitě proti chorobě zasáhl, pouze prostředky, které obtíže mírní. Takže za ním většinou ani nejdeme, vždyť teplota není zvýšená, čekárny jsou plné pacientů a bacilů a pojišťovna léky na nachlazení stejně nehradí. S pomocí nejbližší lékárny se vyléčíme sami -- lépe řečeno ulevíme svým obtížím, neboť jest známou pravdou, že neléčená rýma trvá týden, léčená 7 dní. Čím to, že se těm mikroskopickým záškodníkům daří zasáhnout v tak krátkém čase většinu národa? Je to tím, že našli téměř geniální způsob, jak se mezi lidmi šířit - létají vzduchem. Kapénková infekce -- to je hrozba, pro nás všechny. Jedno kýchnutí v tramvaji rovná se nakažení dalších cestujících v dosahu letící kapénky plné původců infekce. Obrana? Téměř žádná. V době epidemií se doporučuje všem dosud zdravým, aby se vyhýbali místům, kde je hodně lidí pohromadě. Nemocní jsou naopak žádáni, aby se co nejvíce zdržovali doma a na ostatní prskali co nejméně. Ovšem dopadne to každý rok stejně -- nemocní se scházejí se zdravými a rýma s kašlem se mohou vesele šířit. Samozřejmě, v tomto pohnutém čase je na prvním místě ohleduplnost těch, kteří již onemocněli. Ale všeho s mírou. Jedna kolegyně byla tak ohleduplná, že se její rýma pro nás stávala utrpením. Pokud se jednoho rána objevila v práci s rouškou přes obličej, věděli jsme, kolik uhodilo. Tato dobrá žena měla navíc utkvělou představu, že šíří bacily všude, kam jen sáhne. Proto byly předměty, kterých jsme se společně dotýkali, zabaleny do buničité vaty namočené v dezinfekci. Obaleny byly všechny kliky u dveří i telefonní sluchátko. Ať se nám to líbilo nebo ne, v době její rýmy se nám na prsty lepila mokrá buničina a domů jsme chodili s rukama, ze kterých čpěl chlor. Další opatření spočívalo v tom, že všechny papírové kapesníčky zahozené do koše, byly posypány notnou porcí Chloraminu. Prostě bacily neměly žádnou šanci a výsledek se většinou spolehlivě dostavil. Rýmou a kašlem se nenakazil nikdo. Jen uklizečka, alergická na chlor, mívala v tomto období mnohem častější výskyt astmatických záchvatů.

PharmDr. Hana Šindelářová

Nacházíte se v archivu neaktuálních článků!

Pokud hledáte aktuální informace o nemocech a jejich příznacích, chcete vědět detaily a průběh různých vyšetření, nebo se zajímáte o možnosti prevence, využijte horního menu nebo navštivte hlavní stránku Ordinace.cz.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce http://alergostop.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=promo2021&utm_content=duben

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 54 lidí

Mohlo by vás zajímat

Jak vybrat vhodnou antikoncepční pilulku

Moderní antikoncepce nabízí svým uživatelkám nejen jistotu, že neotěhotní, ale i další zdravotní přínosy.

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.