KALENDÁRIUM - Červenec

(PharmDr. Hana Šindelářová | přečteno: 4966x )

Červenec -- Měsíc spálených zad

Cílená osvěta konečně přinesla své ovoce. Na dovolenou již nejezdíme nepřipraveni, důvěřiví středozemní turisté, bílí jak sýr. Sugestivní fotografie na stránkách ženských časopisů, na nich jako důkaz nepřiměřeného pobytu na přímém slunci vrásčité padesátnice vypadající na sedmdesát, udělaly své. Výsledek se konečně dostavil. Pálí se nám téměř výhradně muži. Pouze žena je ochotna se celý rok opékat v soláriu, utratit peníze za opalovací krém s faktorem 40 a do kufru mistrně ukrýt slunečník. Ženu žhavé slunce nezaskočí, je připravena. Muž na celoroční přípravu rezignuje a důsledkem jsou spáleniny . Přijmeme-li muže jako model lidského těla, můžeme si na něm vytýčit ta nejkritičtější místa. Záda? Ta nestojí za řeč proti ploše, kde je muž , pokud k tomu má přirozené dispozice, nejzranitelnější. To inkriminované místo se jmenuje kouty. Je to odlišně velká plocha objevující se nad čelem a postupující různě daleko směrem k temeni. Nezáleží na velikosti odhalené plochy, mnohem důležitější je nepředvídanost okamžiku, při kterém zůstávají kouty nekryté. Spálené kouty jsou velmi bolestivé a citlivé třeba i na závan větru, o doteku něžné partnerčiny ruky ani nemluvě. Navíc se po sloupnutí spálené kůže vytváří růžová zóna barevně se lišící od okolí, která po dobu až několika týdnů ruší jinak seriózní vzhled hlavy rodiny. Dalším místem, kde sluneční paprsky rády útočí, je zadní část krku. Zde je jasně vidět anatomická rozdílnost mezi pohlavími. U žen bývá většinou za stejné situace zasažen výstřih. Takové pěkně ohraničené rudé místo za krkem se pěkně vyjímá na jinak bílém těle. Ke spáleninám musí nutně dojít, jsou--li jednorázově a dlouhodobě vystaveny slunci partie a orgány, které bývají po většinu roku zakryté prádlem. Pro takto spálená místa platí bez výjimky totéž, co bylo napsáno v odstavci o koutech . Poslední rizikovou oblastí jsou překvapivě nárty. Avšak spálenina nártu může mít velmi tragické následky. Můj spolužák usnul na koupališti zmožen po složení státní zkoušky a díky spáleným nártům si nemohl obout sváteční polobotky. Protože odmítl promovat v sandálech, byla jeho promoce o půl roku odložena. Na uvedeném příkladu je vidět, že slunce dokáže být zákeřné .Nechcete-li, aby ničilo vaše životní šance, je nutné s ním počítat. A nejen v červenci.

PharmDr. Hana Šindelářová

Nacházíte se v archivu neaktuálních článků!

Pokud hledáte aktuální informace o nemocech a jejich příznacích, chcete vědět detaily a průběh různých vyšetření, nebo se zajímáte o možnosti prevence, využijte horního menu nebo navštivte hlavní stránku Ordinace.cz.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

41%
52%
Zatím hlasovalo 362 lidí
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Exspirace očních čoček

Od oční lékařky jsem dostala oční čočky (2,5 +),které mají exp.dobu 8/2000.Můžu tak dlouho prošlé čočky nosit nebo je mám raději vrátit.Děkuji Klímková

Vědci vytvářejí program, který z řeči rozpozná některé nemoci

Stačí promluvit a vědci zjistí, zda netrpíte některým z neurologických onemocnění - například Parkinsonem. Zatím to zní jako utopie, ale vědci z Vysokého učení technického v Brně už pracují na počítačovém programu, který to prostřednictvím analýzy řeči rozpozná. Řeč se podle brněnských vědců může stát při určení některých diagnóz podobně užitečným nástrojem jako třeba vzorek krve u jiných nemocí.

Zánět dutiny ústní a dásní

Jedná se o horečnaté onemocnění s výsevem puchýřkovitých eflorescencí na sliznicích dutiny ústní, rtech, někdy přecházejících i na obličej v okolí úst ...

Kouření zabije ročně víc lidí než virus HIV

Kouření se dá přirovnat k ruské ruletě. Podle statistik tabák zabíjí až polovinu těch, kteří jsou na něm závislí. Jen v České republice denně zemře padesát kuřáků na následky své „vášně“. Kdyby stejné množství lidí zemřelo na otravu nějakým jídlem, jistě by okamžitě zmizelo z pultů a všichni bychom si dali sakra pozor, aby se neocitlo v našem nákupním košíku. Ovšem cigarety si tam hodíme s klidem… Proč se kuřáci nebojí nemocí a zbytečné smrti – a proč se na to stát zatím relativně klidně dívá?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.