Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Periodická prohlídka. Kam vás může zaměstnavatel poslat a kdo to zaplatí?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 3428x )

Dříve zajišťoval zdravotní péči o zaměstnance závodní lékař, kterého si zaměstnavatel platil. Nyní je možné, že Vás zaměstnavatel pošle na povinnou periodickou prohlídku k Vaší praktické lékařce. Kdo bude v tomto případě prohlídku platit?

shutterstock.com
Prohlídku zaměstnance u jeho registrujícího praktického lékaře hradí ten, kdo si ji vyžádal, tedy zaměstnavatel.Rozhodně ji nehradí zdravotní pojišťovna, neboť již od 1. 4. 2012 je z rozsahu služeb hrazených z veřejného zdravotního pojištění zcela vypuštěna tzv. závodní preventivní péče, nyní označovaná jako pracovnělékařské služby.

Pracovnělékařské služby jsou legislativně upraveny zákonem č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách, a vyhláškou o pracovnělékařských službách a některých druzích posudkové péče. Podle zmíněného zákona hradí pracovnělékařské služby zaměstnavatel; výjimkou je jen posuzování nemocí z povolání, sledování vývoje zdravotního stavu při lékařských preventivních prohlídkách u nemocí z povolání a vývoje zdravotního stavu při lékařských preventivních prohlídkách po skončení rizikové práce, což je nadále hrazené ze zdravotního pojištění.

Novelizace zákona účinná od 1. 11. 2017 přinesla novou možnost (a registrujícím praktickým lékařům novou povinnost) týkající se poskytování pracovnělékařských služeb. Zaměstnavatel pro výkon práce na svých pracovištích může zajišťovat provádění pracovnělékařských prohlídek, posuzování zdravotní způsobilosti k práci a vydávání lékařských posudků o zdravotní způsobilosti k práci prostřednictvím praktického lékaře zaměstnance nebo osoby ucházející se o zaměstnání. Je to ale možné pouze, jde-li o práce zařazené do kategorie první podle zákona o ochraně veřejného zdraví a není-li součástí této práce činnost, pro jejíž výkon jsou podmínky zdravotní způsobilosti stanoveny jinými právními předpisy.

Registrující praktický lékař je pak povinen na základě písemné žádosti zaměstnavatele provést pracovnělékařskou prohlídku, posouzení zdravotní způsobilosti k práci a vydat lékařský posudek o zdravotní způsobilosti k práci. Hodnotí zdravotní stav za účelem posouzení zdravotní způsobilosti na základě údajů obsažených v písemné žádosti zaměstnavatele o provedení pracovnělékařské prohlídky a na základě závěrů základního vyšetření, popřípadě dalších odborných vyšetření. Nic z toho nemůže být vykázáno zdravotní pojišťovně k úhradě z prostředků veřejného zdravotního pojištění, protože se jedná o pracovnělékařské služby, které hradí zaměstnavatel (v praxi většinou refunduje zaměstnanci částku, kterou na místě zaplatil).

V případech, kdy nelze pracovnělékařské prohlídky delegovat na registrující praktiky (nebo tak zaměstnavatel nechce učinit), zajišťuje nadále pracovnělékařské služby zaměstnavatelem vybraný a nasmlouvaný konkrétní poskytovatel zdravotních služeb. Zdravotní stav hodnotí nejen na základě výsledků lékařské prohlídky a dalších potřebných odborných vyšetření, ale také na základě údajů uvedených ve výpisu ze zdravotnické dokumentace vedené o posuzované osobě jejím registrujícím praktickým lékařem. Ten je povinen vyžádaný výpis vypracovat a vydat. A protože náklady související s pracovnělékařskými službami hradí zaměstnavatel včetně pořízení výpisu ze zdravotní dokumentace, pokud je k prohlídce vyžadován, uhradí výpis lékaři na místě zaměstnanec a zaměstnavatel mu částku refunduje.

Zdroj: www.vzp.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Užívání probiotik před cestou do Egypta

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jaká probiotika by jste mi doporučili na cestu do Egypta a jak dlouho před odjezdem užívat? Děkuji za odpověď.

Praktičtí lékaři mohou nově předepisovat další tisícovku léků

Dříve museli pacienti s chronickým onemocněním žádat o recept svého specialistu. To se nyní mění. U některých diagnóz mohou tyto léky v ČR od 1. července předepisovat i praktičtí lékaři. Jedná se třeba o léky na astma, cukrovku nebo třeba kardiovaskulární nemoci.

Jak ošetřit puchýře?

Dobrý den. Jak ošetřit puchýř v případě vzniku?

Infekce močových cest: Jak je poznat a léčit

Zánět močových cest je typickou letní infekcí, která též postihuje zejména ženy. Mezi její příznaky patří především bolest v podbřišku, časté nutkání k močení či bolest při močení, někdy se v moči může objevit i malé množství krve. Způsobují ho bakterie, které se dostávají z vnějšího okolí až do močového měchýře, kde se usazují a množí.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce