Inzerce
aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Kdy poprvé s dítětem k zubnímu lékaři?

(Prof. MUDr. Zdeněk Broukal CSc. | přečteno: 13712x )

Dospělí chodí na preventivní prohlídky chrupu nejlépe dvakrát ročně.

shutterstock.com

Dospělí se zafixovaným správným preventivním chováním chodí na preventivní prohlídky chrupu nejlépe dvakrát ročně. Mamince nic nebrání v tom, aby, až si několik měsíců po porodu na sebe udělá čas a objedná se na prohlídku, vzala dítě s sebou.

Prevence zubního kazu

Zubní lékař samozřejmě dítěti nebude podrobně prohlížet bezzubou pusinku nebo obdivovat první zoubek, ale využije návštěvy k preventivnímu poradenství a k doporučení hygienických pomůcek.

Za další půlrok už se na zoubky podívá, pochválí a mamince znovu zopakuje radu důležitých rad. Příště pak s oběma třeba nacvičí správné čistění zoubků. Dítě se tak postupně seznamuje s prostředím zubní ordinace i s tím, že cizí "strejda" nebo "teta" se mu budou dívat do pusinky. Toto postupné seznamování je pro budoucnost zdravých zubu a spokojenost dítěte mimořádně důležité. Nic není horšího než to, když se dítě při první návštěvě zubního lékaře setká s bolestí.

Většina starších dětí i dospělých ví, že v prevenci zubního kazu se uplatňují fluoridy, podávané jak místně, tak i celkové. Otázku protikazivého působení fluoridu si tedy musíme podrobně vysvětlit. Sloučeniny fluoridu řídí proces remineralizace drobných defektu na povrchu skloviny minerálními látkami přítomnými ve slinách. Jejich přítomnost v ústním prostředí je důležitá zejména tehdy, když se prostředí okyseluje v důsledku štěpení cukru. Toho můžeme dosáhnout dvojím způsobem. Buď budeme podávat fluoridy do zažívacího traktu, odkud se cestou krve dostanou ve zvýšeném množství do slin. K tomu slouží sestavení dětského jídelníčku tak, aby pravidelně obsahoval potraviny nebo nápoje, ve kterých jsou fluoridové sloučeniny přítomny, nebo podávání fluoridových tablet pro děti.

Druhou možností je přivádění fluoridových sloučenin do úst dítěte v podobě fluoridované zubní pasty, později fluoridovaných ústních vod a ještě později v podobě gelu a laku. Té druhé možnosti dáváme v současnosti zásadně přednost, i když správně nastavený celkový příjem fluoridu má také svůj význam.

Používání fluoridu v prevenci kazu mléčného chrupu je potřeba podrobně prohovořit se zubním lékařem. O používání fluoridových zubních past pro děti už jsme se zmínili. Je-li výživa dítěte nastavena správné, dítě je celkově zdravé, výše uvedené zlozvyky jsou odstraněny nebo potlačeny na minimum, hygiena dutiny ústní je pravidelná a zoubky pravidelně kontroluje zubní lékař, obvykle se s fluoridovanými pastami vystačí.

Prenatální a perinatální antimikrobiální profylaxe zubního kazu mléčného chrupu je soubor nenáročných, ale zato mimořádně účinných opatření, kterými může maminka a ostatní členové rodiny uchránit dítě před zubním kazem.

Ve Výzkumném ústavu stomatologickém 1. lékařské fakulty Karlovy univerzity v Praze byla už před řadou let zřízena poradna pro prevenci zubního kazu u nejmenších dětí. V poradně pracuje tým vědeckých pracovníků-lékařů, odborníků na preventivní poradenství v péči o matku a dítě (kontakt: +420 224 252 866)

Chcete mít jistotu, že se ve vašich ústech nevyskytují bakterie zubního kazu? Požádejte lékaře o provedení mikrobilologického testu.

Inzerce
Zitenax_banner_500x150.jpg
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Nazgul
1x

Zdeněk Broukal, narozen 30.3.1943, krycí jména Zubař a Táborský. Od roku 1976 evidován ve svazku 10773 jako agent StB. Zval si různé režimu nepohodlné osoby na "preventivní prohlídky", tahal z nich soukromé informace a pak je poctivě předával dál.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce
Partner rubriky Péče o miminko
Partner rubriky Péče o miminko

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Trápí vás zápach z úst bez zjevné příčiny?

52%
48%
Zatím hlasovalo 48 lidí

Mohlo by vás zajímat

Pleny

Nedá mi to, abych nerozšířila článek o zadečku statí o plenkách. Dovolte mi tedy, abych vás seznámila s výsledky svého soukromého průzkumu na téma "Látková nebo papírová?".

Maminky, kojte nejen kvůli miminku, ale i kvůli sobě!

Mateřské mléko je ideální stravou pro miminko, kojení je ale prospěšné i pro maminku. Oběma přináší okamžité i dlouhodobé zdravotní výhody a posiluje jejich vzájemný vztah.

První úsměv

Novorozenec přinesený z porodnice je krásný, avšak bez ducha. Neumí ještě ovládat mimické svaly. S nezúčastněným výrazem ve tváři spí, jí a pláče, občas vytvoří různé grimasy.

Průjmová onemocnění v dětském věku

S blížícím se obdobím prázdnin a dovolených je vhodné se zmínit o možném riziku střevních infekcí. Frekvence těchto onemocnění zažívacího traktu je stále dosti vysoká a právě v letních měsících obvykle významně vzrůstá.

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.