Inzerce

Kdy poprvé s dítětem k zubnímu lékaři?

23. srpna 2007, Prof. MUDr. Zdeněk Broukal CSc.   |   přečteno: 12697x

Dospělí chodí na preventivní prohlídky chrupu nejlépe dvakrát ročně.

foto: shutterstock.com

Dospělí se zafixovaným správným preventivním chováním chodí na preventivní prohlídky chrupu nejlépe dvakrát ročně. Mamince nic nebrání v tom, aby, až si několik měsíců po porodu na sebe udělá čas a objedná se na prohlídku, vzala dítě s sebou.

Prevence zubního kazu

Zubní lékař samozřejmě dítěti nebude podrobně prohlížet bezzubou pusinku nebo obdivovat první zoubek, ale využije návštěvy k preventivnímu poradenství a k doporučení hygienických pomůcek.

Za další půlrok už se na zoubky podívá, pochválí a mamince znovu zopakuje radu důležitých rad. Příště pak s oběma třeba nacvičí správné čistění zoubků. Dítě se tak postupně seznamuje s prostředím zubní ordinace i s tím, že cizí "strejda" nebo "teta" se mu budou dívat do pusinky. Toto postupné seznamování je pro budoucnost zdravých zubu a spokojenost dítěte mimořádně důležité. Nic není horšího než to, když se dítě při první návštěvě zubního lékaře setká s bolestí.

Většina starších dětí i dospělých ví, že v prevenci zubního kazu se uplatňují fluoridy, podávané jak místně, tak i celkové. Otázku protikazivého působení fluoridu si tedy musíme podrobně vysvětlit. Sloučeniny fluoridu řídí proces remineralizace drobných defektu na povrchu skloviny minerálními látkami přítomnými ve slinách. Jejich přítomnost v ústním prostředí je důležitá zejména tehdy, když se prostředí okyseluje v důsledku štěpení cukru. Toho můžeme dosáhnout dvojím způsobem. Buď budeme podávat fluoridy do zažívacího traktu, odkud se cestou krve dostanou ve zvýšeném množství do slin. K tomu slouží sestavení dětského jídelníčku tak, aby pravidelně obsahoval potraviny nebo nápoje, ve kterých jsou fluoridové sloučeniny přítomny, nebo podávání fluoridových tablet pro děti.

Druhou možností je přivádění fluoridových sloučenin do úst dítěte v podobě fluoridované zubní pasty, později fluoridovaných ústních vod a ještě později v podobě gelu a laku. Té druhé možnosti dáváme v současnosti zásadně přednost, i když správně nastavený celkový příjem fluoridu má také svůj význam.

Používání fluoridu v prevenci kazu mléčného chrupu je potřeba podrobně prohovořit se zubním lékařem. O používání fluoridových zubních past pro děti už jsme se zmínili. Je-li výživa dítěte nastavena správné, dítě je celkově zdravé, výše uvedené zlozvyky jsou odstraněny nebo potlačeny na minimum, hygiena dutiny ústní je pravidelná a zoubky pravidelně kontroluje zubní lékař, obvykle se s fluoridovanými pastami vystačí.

Prenatální a perinatální antimikrobiální profylaxe zubního kazu mléčného chrupu je soubor nenáročných, ale zato mimořádně účinných opatření, kterými může maminka a ostatní členové rodiny uchránit dítě před zubním kazem.

Ve Výzkumném ústavu stomatologickém 1. lékařské fakulty Karlovy univerzity v Praze byla už před řadou let zřízena poradna pro prevenci zubního kazu u nejmenších dětí. V poradně pracuje tým vědeckých pracovníků-lékařů, odborníků na preventivní poradenství v péči o matku a dítě (kontakt: +420 224 252 866)

Chcete mít jistotu, že se ve vašich ústech nevyskytují bakterie zubního kazu? Požádejte lékaře o provedení mikrobilologického testu.

Inzerce
Zitenax_banner_500x150.jpg

autor: Prof. MUDr. Zdeněk Broukal CSc.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Nazgul1 poděkování

Zdeněk Broukal, narozen 30.3.1943, krycí jména Zubař a Táborský. Od roku 1976 evidován ve svazku 10773 jako agent StB. Zval si různé režimu nepohodlné osoby na "preventivní prohlídky", tahal z nich soukromé informace a pak je poctivě předával dál.

Reagovatpoděkovatnahlásit

7. ledna 2009, 14:41:34


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Partner rubriky Péče o miminko
Partner rubriky Péče o miminko
Nové články emailem
Inzerce https://www.oscillococcinum.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=oscillo-2019-podzim&utm_content=300x300_kreativa_zima_ocsillo
Anketa
Co děláte, když vás začnou bolet záda?
Zatím hlasovalo 221 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Tina (Kvalitní kontaktní čočky) 17. října 2019, 10:47:57

    Já bych jim znova peníze neposílala. Nebyla si spokojená jednou, tak proč to riskovat. Zkus… Diskutovat

  • Magda (Jizvy po akné) 17. října 2019, 17:24:59

    Pomohlo vám něco z obchodu?  Diskutovat

  • Magda (Konopná mast) 17. října 2019, 17:29:07

    Jak a na co ji nejvíce používáte?  Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.