Kdy poprvé s dítětem k zubnímu lékaři?

(Prof. MUDr. Zdeněk Broukal CSc. | přečteno: 12960x )

Dospělí chodí na preventivní prohlídky chrupu nejlépe dvakrát ročně.

shutterstock.com

Dospělí se zafixovaným správným preventivním chováním chodí na preventivní prohlídky chrupu nejlépe dvakrát ročně. Mamince nic nebrání v tom, aby, až si několik měsíců po porodu na sebe udělá čas a objedná se na prohlídku, vzala dítě s sebou.

Prevence zubního kazu

Zubní lékař samozřejmě dítěti nebude podrobně prohlížet bezzubou pusinku nebo obdivovat první zoubek, ale využije návštěvy k preventivnímu poradenství a k doporučení hygienických pomůcek.

Za další půlrok už se na zoubky podívá, pochválí a mamince znovu zopakuje radu důležitých rad. Příště pak s oběma třeba nacvičí správné čistění zoubků. Dítě se tak postupně seznamuje s prostředím zubní ordinace i s tím, že cizí "strejda" nebo "teta" se mu budou dívat do pusinky. Toto postupné seznamování je pro budoucnost zdravých zubu a spokojenost dítěte mimořádně důležité. Nic není horšího než to, když se dítě při první návštěvě zubního lékaře setká s bolestí.

Většina starších dětí i dospělých ví, že v prevenci zubního kazu se uplatňují fluoridy, podávané jak místně, tak i celkové. Otázku protikazivého působení fluoridu si tedy musíme podrobně vysvětlit. Sloučeniny fluoridu řídí proces remineralizace drobných defektu na povrchu skloviny minerálními látkami přítomnými ve slinách. Jejich přítomnost v ústním prostředí je důležitá zejména tehdy, když se prostředí okyseluje v důsledku štěpení cukru. Toho můžeme dosáhnout dvojím způsobem. Buď budeme podávat fluoridy do zažívacího traktu, odkud se cestou krve dostanou ve zvýšeném množství do slin. K tomu slouží sestavení dětského jídelníčku tak, aby pravidelně obsahoval potraviny nebo nápoje, ve kterých jsou fluoridové sloučeniny přítomny, nebo podávání fluoridových tablet pro děti.

Druhou možností je přivádění fluoridových sloučenin do úst dítěte v podobě fluoridované zubní pasty, později fluoridovaných ústních vod a ještě později v podobě gelu a laku. Té druhé možnosti dáváme v současnosti zásadně přednost, i když správně nastavený celkový příjem fluoridu má také svůj význam.

Používání fluoridu v prevenci kazu mléčného chrupu je potřeba podrobně prohovořit se zubním lékařem. O používání fluoridových zubních past pro děti už jsme se zmínili. Je-li výživa dítěte nastavena správné, dítě je celkově zdravé, výše uvedené zlozvyky jsou odstraněny nebo potlačeny na minimum, hygiena dutiny ústní je pravidelná a zoubky pravidelně kontroluje zubní lékař, obvykle se s fluoridovanými pastami vystačí.

Prenatální a perinatální antimikrobiální profylaxe zubního kazu mléčného chrupu je soubor nenáročných, ale zato mimořádně účinných opatření, kterými může maminka a ostatní členové rodiny uchránit dítě před zubním kazem.

Ve Výzkumném ústavu stomatologickém 1. lékařské fakulty Karlovy univerzity v Praze byla už před řadou let zřízena poradna pro prevenci zubního kazu u nejmenších dětí. V poradně pracuje tým vědeckých pracovníků-lékařů, odborníků na preventivní poradenství v péči o matku a dítě (kontakt: +420 224 252 866)

Chcete mít jistotu, že se ve vašich ústech nevyskytují bakterie zubního kazu? Požádejte lékaře o provedení mikrobilologického testu.

Inzerce
Zitenax_banner_500x150.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Nazgul
1x

Zdeněk Broukal, narozen 30.3.1943, krycí jména Zubař a Táborský. Od roku 1976 evidován ve svazku 10773 jako agent StB. Zval si různé režimu nepohodlné osoby na "preventivní prohlídky", tahal z nich soukromé informace a pak je poctivě předával dál.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Péče o miminko
Partner rubriky Péče o miminko

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Obáváte se nákazy koronavirem?

66%
34%
Zatím hlasovalo 165 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Cvičení s miminky

Přáním rodičů bývá nejen zdraví jejich potomka, ale i jeho dobré psychické a fyzické předpoklady pro plnohodnotný život. Málokdo ví, že ke splnění těchto předpokladů je důležitý tzv. „psychomotorický vývoj“. Jaké jsou základní milníky při motorickém vývoji dítěte a kdy je vhodné s miminkem navštívit fyzioterapeuta?

Je vhodné podávat dětem fluoridované tablety?

Doporučovat všem dětem bez rozdílu podávání fluoridových tablet je velmi nevhodné.

Může barva na vlasy ovlivnit zdraví mého budoucího dítěte?

Lékařská genetika patří v současné době k nejmladším a nejrychleji se rozvíjejícím oborům medicíny. MUDr. Vladimír Gregor, primář Oddělení lékařské genetiky Fakultní Thomayerovy nemocnice s poliklinikou, odpovídal na aktuální dotazy.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.