Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Psychologická pomoc online: Když internet pomáhá

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 11407x )

Není tomu tak dávno, co jsme i my, obyvatelé naší krásné české země, objevili kouzlo internetu. Již od samotného počátku nás dokázal k sobě upoutat a ohromit nebývalým způsobem. I když jsme se často rozčilovali nad jeho pomalým načítáním oblíbených internetových stránek, dnes si život bez něj už ani nedovedeme představit.

shutterstock.com

Nespočet možnosti, které nám internet nabízí, nejenže usnadňují život, oni nám ho dokonce zpříjemňují. Ta tam jsou doby, kdy jsme s jazykem na vestě běželi uřícení z práce ještě nakoupit do obchodu, protože lednička zela prázdnotou. Dnes si v práci naťukáme do nákupního košíku vše, co potřebujeme a nákup je doma dřív než my. Mohla bych dále vyjmenovávat výhody, které jsme internetem získali. Od nákupu přes internet, po objednávky jídla, komunikaci s bankami a úřady, po prostý oddech a zábavu, kterou u něj často nalézáme.

Díky němu nejenže klesá hladina stresu, ale především nám život podstatně zjednodušuje. Já sama jsem si chtěla ještě na vysoké škole během studia usnadnit výuku angličtiny. Času bylo málo a já ho nechtěla ztrácet dojížděním přes půl města k učiteli. Našla jsem si tedy na internetu učitele, který poskytoval lekce po Skypu a z pohodlí svého pokoje na koleji jsem se naučila dobře anglicky. Tato má zkušenost se mi znovu připomněla až ve chvíli, kdy jsme pracovala v jedné manželské a rodinné poradně. Často se mi během praxe stalo, že mí klienti za mnou dojížděli z daleka, nestíhali, nebo jim možnost přijít na poradnu komplikoval zaměstnavatel. Skoro všichni klienti pak chtěli řešit svůj problém jak už v partnerství, manželství či osobní, hned a já jim mohla nabídnout termín až za tři měsíce. Tehdy se mi vybavilo staré pořekadlo, že když nemůže Mohamed k hoře, musí jít hora k Mohamedovi.

Zrodil se mi v hlavě nápad a já se rozhodla, že psychologickou pomoc udělám dostupnější. Vybudovala jsem tedy se svým týmem odborníků první online psychologickou poradnu, která se zabývá nejen manželskými krizemi, partnerským poradenství, ale i individuálním rozvojem. Zrodila se Mojra.cz, jediná psychologická poradna tohoto druhu v naší republice.

Naše psychologická poradna nabízí klientům online konzultace s psychologem. Každý klient si sám volí, jestli konzultace bude probíhat přes Skype, Viber, WhatsApp či po telefonu. Kdo se necítí na to, aby navázal osobní kontakt s psychologem, může využít možnost konzultace formou emailů. Prioritou je pro nás především maximální spokojenost naších klientů. Není pro nás nic větší odměnou než pozitivní zpětné vazby lidí, kterým jsme mohli v naší psychologické poradně pomoci. Cílem je vyjít klientům vstříc a zároveň vyřešit problémy, na které psychologická pomoc v dnešní době naráží.

O jaké problémy jde?

1. Nemám čas čekat - dlouhé objednací lhůty. Bohužel je tomu tak. Ve většině psychologických poraden, ať už rodinných, manželských či pedagogických, jsou čekací doby od jednoho až do tří měsíců. Moc dobře si uvědomuji, že řada manželských problémů přichází náhle, řada krizových situací vyžaduje pomoc hned tady a teď. Právě proto jsou pro naší psychologickou poradnu prioritou co možná nejkratší objednací lhůty, a to i hned do druhého dne.

2. Nemám poradnu u domu - dostupnost psychologických poraden v bydlišti klienta. Ne všichni bydlíme v naší metropoli, či jiných větších městech, ve kterých se obvykle psychologické poradny nacházejí. Řada z nás obývá malé vesničky, ale i tak se nám problémy nevyhýbají. Takový dojezd od poradny je pak často nejen časově ale i finančně náročný. A co teprve pak s lidmi, kteří žijí v zahraničí. Také oni potřebují, dokonce častěji pomoc psychologa, které se jim nedostane z jednoho prostého důvodu - jazykové bariéry. Právě proto naše poradna Mojra.cz funguje online.

5. Mám strach a obavy. Je těžké přiznat si, že moje manželství se nachází v krizi a já potřebuji pomoc. Člověk se nečekaně dostane do situace, ve které si neví rady a stydí se za to. Tento stud mu často brání sebrat odvahu a jít s pravdou ven. Mojra.cz přijde za Vámi a pomůže Vám tento prvotní stud a strach překonat.

Věřím, že i vy, stejně jako já, jste po přečtení těchto řádku pochopili, jaké jsou výhody online poradenství. Pro mě samotnou má online komunikace s klienty i ještě jednu výhodu. Rozhovor se online přenese z prostředí neosobní kanceláře psychologa do obydlí či kanceláře samotného klienta, ve kterém se on sám cítí nejlíp. Nejen, že se člověk u sebe doma cítí více uvolněný, já sama mám možnost sledovat klienta v jeho přirozeném prostředí a být mu tak více nápomocná.

Není všechno zlato, co se třpytí. I online konzultace mají své limity. Tato forma není vhodná k provádění především dlouhodobých terapií zejména psychiatrických onemocnění. Tehdy klienty odkazujeme na klasickou ordinaci psychologa či psychiatra. Konzultace online se hodí především k řešení partnerských a manželských problémů, náhlých krizových situací a dále lidem, které zajímá jejich osobnostní růst.

U nás je tato forma konzultací poměrně něčím novým, ale v USA jí praktikují běžně již několik let. Vyšla řada odborných studií, které se zaměřují na úspěšnost online terapie. Dle časopisu British Journal (Machado, 2016), který se zabýval metaanalýzou 59 akademických publikací, je online terapie účinnější než pouhé čekání na termín u psychologa. Co víc, když porovnáme účinnost online terapie s účinnosti terapie tváři tvář u psychologa v ordinaci, je tato terapie srovnatelně účinná (Machado a kol., 2016, Olthuis et al, 2015). Relevantní je i fakt, že při konzultacích přes Skype dochází k redukci symptomů na srovnatelné úrovni, jak při terapii tváři v tvář (Choi et al, 2013, Crow et al., 2009).

Závěrem bych chtěla dodat, komu bych naši poradnu Mojra.cz doporučila.

V první řadě lidem, kteří potřebují neodkladnou pomoc. Čekání totiž řadu problému neřeší, ba naopak zhoršuje.

Dále lidem, kteří:

1. jsou zaneprázdnění a čas je pro ně úhlavní nepřítel,

2. matkám na rodičovské dovolené, které nemají komu svěřit dítě na hlídání,

3. ženám týraným a jinak utiskovaným, kterým někdo zakazuje chodit ven nebo mají strach se na někoho obrátit,

4. lidem, kteří si přejí zůstat anonymní a vyžadují 100% diskrétnost,

5. lidem, kteří mají sociální či jiné fobie.

Toto je jen pár příkladů lidí, kteří mohou využít naši online psychologickou poradnu. Pokud i vy cítíte, že by vám pomohlo svěřit se někomu se svými trápeními, neváhejte. I když přicházíme na trh s něčím novým, já a můj tým věříme, že tvoříme novou budoucnost v odvětví psychologické pomoci. Myslím, že přišel čas na to, aby internet začal pomáhat lidem a my byli u toho.

Autorka článku je psycholog portálu Mojra.cz Mgr. Michaela Miechová.

Internetové stránky poradny jsou: www.mojra.cz. Při použití slevového kódu: ordinace, získáte slevu 5%.

Literatura:

• Choi, N.G., Marti, C.N., Bruce, M.L. & Hegel, M.T. Depression in homebound older adults: Problem-solving therapy and personal and social resourcefulness. Behaviour Therapy 44: 489–500, 2013.

• Machado, D.B. et al. A Psychodynamic Perspective on a Systematic Review of Online Psychotherapy for Adults. British Journal of Psychotherapy 32, 1, 2016.

• Olthuis, J.V. et al. Therapist-supported Internet cognitive behavioural therapy for anxiety disorders in adults. Cochrane Library, 2015.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Mohlo by vás zajímat

Jak připravit pokožku na dovolenou?

Dobrý den. Prosím, jaké vitamíny je vhodné užívat před odjezdem na dovolenou k moři? Mám dost citlivou pokožku, která se hned spálí. Také prosím o doporučení krému na opalování a po opalovaní? Děkuji.

Užívání probiotik před cestou do Egypta

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jaká probiotika by jste mi doporučili na cestu do Egypta a jak dlouho před odjezdem užívat? Děkuji za odpověď.

Praktičtí lékaři mohou nově předepisovat další tisícovku léků

Dříve museli pacienti s chronickým onemocněním žádat o recept svého specialistu. To se nyní mění. U některých diagnóz mohou tyto léky v ČR od 1. července předepisovat i praktičtí lékaři. Jedná se třeba o léky na astma, cukrovku nebo třeba kardiovaskulární nemoci.

Jak ošetřit puchýře?

Dobrý den. Jak ošetřit puchýř v případě vzniku?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce