Inzerce

Koenzym Q10

aktualizováno 1. dubna 2007, Doc. RNDr. Lubomír Opletal CSc.   |   přečteno: 63313x

Koenzym Q10 je jednou z nejdůležitějších látek, vyskytujících se v živočišných buňkách. Je nezbytný pro oxidoredukční reakce a funguje jako reaktivátor buněčné energie.

foto: shutterstock.com

Koenzym Q10 přísadou paliva buněčných motorů…

Koenzym Q10 je jednou z nejdůležitějších látek, vyskytujících se v živočišných buňkách. Je naprosto nezbytný pro oxidoredukční reakce a funguje jako reaktivátor buněčné energie, stabilizátor buněčných membrán a kofaktor mnoha metabolických procesů. V znatelných koncentracích se nachází především v orgánech, ve kterých probíhá intenzívní metabolizmus a výměna energie (srdce, játra).

Co mám jíst?

V lidském těle se tato látka v malém množství vytváří, je také dodávána potravou, především masem a mořskými produkty. Tato množství jsou však tak malá, že nestačí krýt případnou zvýšenou potřebu a musí být dodáván formou potravních doplňků.

Použití

Používá se při srdečním selhávání, angina pectoris, cukrovce, při vysokém krevním tlaku, současném podávání některých léčiv, které jsou toxické na srdeční sval (doxorubicin), chemoterapii nádorových onemocnění, rakovině prsu, degenerativních onemocnění mozku (Huntingtonova a Parkinsonova choroba), úbytku svalů, zvýšené únavnosti, chronickém únavovém syndromu, stimuluje imunitní systém u pacientů s virovými chorobami (AIDS), zpomaluje procesy stárnutí, v některých případech ovlivňuje příznivě také mužskou neplodnost.

Nežádoucí účinky

Látka je velmi dobře snášena, z klinických studií nevyplynuly žádné významné vedlejší účinky. V případech citlivých osob se mohou po dlouhodobém podávání v denní dávce na 100 mg objevit zažívací potíže jako je nutkání ke zvracení, průjem, ztráta chuti k jídlu, pálení žáhy a tlaky v podbřišku; tyto účinky se objevují u cca 1 % osob. Lze je minimalizovat tím, že denní dávka koenzymu nepřesáhne 100 mg a bude rozdělena do tří dílčích dávek.

Koenzym navozuje interakce s některými léčivy: inhibitory HMG CoA reduktázy (léčiva pro snížení hladiny cholesterolu) snižují sérovou hladinu koenzymu, může ovlivňovat krevní tlak a tím zvyšovat účinek některých antihypertenziv, některá léčiva používaná ke snížení krevního cukru mohou ovlivňovat aktivitu enzymů závislých na Q10, při současném podávání warfarinu může dojít ke snížení účinku tohoto antikoagulačního léčiva.

Koenzym však může naopak přispět k lepšímu účinku některých léčivých látek, např. může snížit vedlejší účinek antidepresiv, (tricyklických/fenothiazinů), beta-blokátorů a léčiv používaných při léčbě nádorových onemocnění na srdeční sval. Může také snižovat hladinu krevní glukózy a tím snižovat potřebu inzulínu.

Dávkování

Běžné podávání ve formě potravního doplňku pro zlepšení energetického obratu v organizmu, navození pocitu dobré kondice a snížení projevů stárnutí zahrnuje dávku dvakrát denně 30 mg látky ve formě tobolek (rozpuštěna v oleji). Běžně se doporučuje dávka 30 mg denně (také jako dávka udržovací) plně dostačující pro zlepšení stavu chrupu a ovlivnění parodontózy. Podává se nejlépe nalačno, půl hodiny před jídlem.

autor: Doc. RNDr. Lubomír Opletal CSc.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
hana tomášová1 poděkování

Na vitalitu , kterou každý potřebujeme jsou vynikající koenzymy. Koenzym Q Max 30, Q Max 60 na www.farmax.cz skladem za slušnou cenu.

Reagovatpoděkovatnahlásit

16. července 2010, 18:18:01

Koenzym q102 poděkování

Koenzym q10 má příznivé účinky i na pleť - pomáhá například předcházet vzniku ošklivých jizev. Přečtěte si, jaký má vliv koenzym q10 na hojení jizev http://www.bezplastiky.cz/hojeni-jizev.html

Reagovatpoděkovatnahlásit

8. srpna 2012, 10:45:17

Ria

Mám pocit,že nemohu usnout ani po ranním užití multivitaminu s koenzimem Q10. Je to možné?Má povzbuzující účinky?Děkuji za odpověď.

Reagovatpoděkovatnahlásit

11. listopadu 2015, 07:35:54


Celkový počet příspěvků v diskusi: 4. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Inzerce https://www.oscillococcinum.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=oscillo-2019-podzim&utm_content=300x300_kreativa_zima_ocsillo
Anketa
Co děláte, když vás začnou bolet záda?
Zatím hlasovalo 223 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Tina (Kvalitní kontaktní čočky) 17. října 2019, 10:47:57

    Já bych jim znova peníze neposílala. Nebyla si spokojená jednou, tak proč to riskovat. Zkus… Diskutovat

  • Magda (Jizvy po akné) 17. října 2019, 17:24:59

    Pomohlo vám něco z obchodu?  Diskutovat

  • Magda (Konopná mast) 17. října 2019, 17:29:07

    Jak a na co ji nejvíce používáte?  Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.