Citronová kůra

(Mgr. Daniel Jun | přečteno: 20682x )

Málokdo ví, že slupka z obyčejného citronu nebo pomeranče obsahuje cenné látky, které mohou pomoci ochránit tělo před nachlazením, zmírnit alergie nebo křečové žíly (varixy).

Citron

Obyčejný citron…

Málokdo ví, že slupka z obyčejného citronu nebo pomeranče obsahuje cenné látky, které mohou pomoci ochránit tělo před nachlazením, zmírnit alergie nebo křečové žíly (varixy). Tento komplex látek se nazývá podle svého výskytu také citrusové bioflavonoidy.

Jde o skupinu látek s podobným účinkem na organismus, vyskytujících se kromě citronu a pomeranče poměrně široce v celé rostlinné říši. Patří mezi ně např. rutin z pohanky, hesperidin nebo kvercetin. Protože některými účinky připomínají vitaminy, jsou nazývány souhrnně také vitamin P.

Jak citrusové bioflavonoidy působí na organismus?

Lidské tělo si tyto látky samo nedokáže vytvořit a proto musí být získávány z potravy. Citrusové bioflavonoidy jsou důležité pro správnou funkci a kvalitu cév. Jsou také nezbytné pro optimální využití vitaminu C v organismu, kde zesilují jeho účinek. Pomáhají chránit tělo před vnějšími vlivy, posilují imunitní systém a tím pozitivně ovlivňují řadu zdravotních problémů.

Kde se ještě vyskytují?

Kromě již zmiňované kůry citrusových plodů se nacházejí ve větším množství v paprice, třešních, švestkách, grapefruitu, šípku a pohance. V menším množství se vyskytují běžně v ovoci, zelenině a ořechách.

Jak se v těle projeví nedostatek bioflavonoidů?

Nedostatek bioflavonoidů se projeví zvýšenou krvácivostí, snadným praskáním drobných cév (kapilár), zvýšenou náchylností ke vzniku modřin, otoků a také zánětů žil (flebitid). Tyto stavy mohou být ovšem vyvolány i z jiných příčin, např. probíhajícím onemocněním. Proto je vhodná v případě pochybností nebo pokud obtíže při užívání přípravku s bioflavonoidy neustupují konzultace s lékařem.

Jaká jsou rizika užívání?

U citrusových bioflavonoidů nebyly zaznamenány při běžných dávkách žádné komplikace. Opatrnosti je třeba pouze u těhotných žen, které by neměly užívat velké dávky. Podle některých pramenů dochází ke sníženému vstřebávání železa z potravy. Velké dávky mohou způsobit zažívací obtíže a alergické reakce.

Na co je použít?

Obvyklá denní dávka citrusových bioflavonoidů je u dospělého člověka 500 miligramů 2 krát denně, u dítěte poloviční. Je vhodné současně užívat i vitamin C.

Křečové žíly, záněty žil, hemoroidy, praskání drobných cév, zvýšená krvácivost, sklon k modřinám a otokům – citrusové bioflavonoidy zde pomohou svým stabilizujícím působením na strukturu cévní stěny.

Nachlazení, rýma, alergie, astma, záněty – příznivé působení bioflavonoidů na imunitní systém může v těchto případech zlepšit zdravotní stav.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

41%
52%
Zatím hlasovalo 355 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Koenzym Q10

Koenzym Q10 je jednou z nejdůležitějších látek, vyskytujících se v živočišných buňkách. Je nezbytný pro oxidoredukční reakce a funguje jako reaktivátor buněčné energie.

Listnatec ostnitý

Větvičky listnatce byly používány jako metlička k čištění řeznických špalků. Odtud i jeho anglické synonymum - Butcher's Broom (řeznický smeták).

Jablečný ocet

Ocet všichni dobře známe. Neobejde se bez něj snad žádná kuchyně. Jablečný ocet ale užijeme nejen v kuchyni. Používá se již po staletí jako tradiční léčebný a podpůrný prostředek.

Konjugovaná kyselina linolenová (CLA)

Snažíte se shodit nějaká ta přebytečná kila? Cvičíte a potřebujete něco, co by Vám pomohlo pomoci s nabíráním svalové hmoty? Potom by pro Vás mohla být vhodná CLA.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.