Inzerce

Citronová kůra

aktualizováno 19. srpna 2006, Mgr. Daniel Jun   |   přečteno: 19767x

Málokdo ví, že slupka z obyčejného citronu nebo pomeranče obsahuje cenné látky, které mohou pomoci ochránit tělo před nachlazením, zmírnit alergie nebo křečové žíly (varixy).

Citron

Obyčejný citron…

Málokdo ví, že slupka z obyčejného citronu nebo pomeranče obsahuje cenné látky, které mohou pomoci ochránit tělo před nachlazením, zmírnit alergie nebo křečové žíly (varixy). Tento komplex látek se nazývá podle svého výskytu také citrusové bioflavonoidy.

Jde o skupinu látek s podobným účinkem na organismus, vyskytujících se kromě citronu a pomeranče poměrně široce v celé rostlinné říši. Patří mezi ně např. rutin z pohanky, hesperidin nebo kvercetin. Protože některými účinky připomínají vitaminy, jsou nazývány souhrnně také vitamin P.

Jak citrusové bioflavonoidy působí na organismus?

Lidské tělo si tyto látky samo nedokáže vytvořit a proto musí být získávány z potravy. Citrusové bioflavonoidy jsou důležité pro správnou funkci a kvalitu cév. Jsou také nezbytné pro optimální využití vitaminu C v organismu, kde zesilují jeho účinek. Pomáhají chránit tělo před vnějšími vlivy, posilují imunitní systém a tím pozitivně ovlivňují řadu zdravotních problémů.

Kde se ještě vyskytují?

Kromě již zmiňované kůry citrusových plodů se nacházejí ve větším množství v paprice, třešních, švestkách, grapefruitu, šípku a pohance. V menším množství se vyskytují běžně v ovoci, zelenině a ořechách.

Jak se v těle projeví nedostatek bioflavonoidů?

Nedostatek bioflavonoidů se projeví zvýšenou krvácivostí, snadným praskáním drobných cév (kapilár), zvýšenou náchylností ke vzniku modřin, otoků a také zánětů žil (flebitid). Tyto stavy mohou být ovšem vyvolány i z jiných příčin, např. probíhajícím onemocněním. Proto je vhodná v případě pochybností nebo pokud obtíže při užívání přípravku s bioflavonoidy neustupují konzultace s lékařem.

Jaká jsou rizika užívání?

U citrusových bioflavonoidů nebyly zaznamenány při běžných dávkách žádné komplikace. Opatrnosti je třeba pouze u těhotných žen, které by neměly užívat velké dávky. Podle některých pramenů dochází ke sníženému vstřebávání železa z potravy. Velké dávky mohou způsobit zažívací obtíže a alergické reakce.

Na co je použít?

Obvyklá denní dávka citrusových bioflavonoidů je u dospělého člověka 500 miligramů 2 krát denně, u dítěte poloviční. Je vhodné současně užívat i vitamin C.

Křečové žíly, záněty žil, hemoroidy, praskání drobných cév, zvýšená krvácivost, sklon k modřinám a otokům – citrusové bioflavonoidy zde pomohou svým stabilizujícím působením na strukturu cévní stěny.

Nachlazení, rýma, alergie, astma, záněty – příznivé působení bioflavonoidů na imunitní systém může v těchto případech zlepšit zdravotní stav.

autor: Mgr. Daniel Jun , FaF UK v Hradec Králové

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte naboso?
Zatím hlasovalo 51 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • n.lo14@seznam.cz (Afty – léčba) 20. srpna 2019, 10:15:21

    Dobrý den, mohu se zeptat, jak se daný gel s aloe vera na afty jmenuje a kde ho sháníte,… Diskutovat

  • Libor (vypadává ní vlasů) 20. srpna 2019, 10:16:45

    U mě zabral gel provexin, vtírám si ho do vlasů 2x denně a vlasy mi přestaly padat.  Diskutovat

  • Zpětná reakce (vyhřezlá plotýnka) 20. srpna 2019, 12:54:28

    Velmi kvalifikovaná odpověď od pana s jménem: Pič,vážím si ji. Opravdu, jste kapacita.… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.