Tento pojem je v běžné praxi člověka poměrně neznámý, většina lidí si pod ním jen stěží dovede představit reálný obsah. Velmi často se používají výrazy "potravní doplňky", praxe lékárníků používá pojem "parafarmaceutika". Ani jeden z výrazů však není úplně správný, protože přesně nevystihuje tuto kategorii výrobků...
V Lekarne.cz každý týden nacházíte nový článek o potravních doplňcích respektive látkách v nich obsažených. Z našich obecných článků zaznělo, že potravní doplňky nejsou léky, tudíž od nich nelze očekávat nějaké zásadní ovlivnění nemoci, vyléčení. Má tedy smysl potravní doplňky užívat? Uznávaný odborník přes zdravou výživu, autor mnoha odborných článků a vědecko populárních publikací, který se mimo jiné věnuje i zdravé výživě dětí, RNDr. Petr. Fořt, o potravních doplňcích říká:
"Cílem potravních doplňků není "léčit", ale pomáhat zdravým lidem v prevenci, a to především těm, kteří mají vrozené dispozice k některým onemocněním. Jsou také velmi prospěšné jako podpůrné prostředky v průběhu již vzniklých onemocnění a v rekonvalescenci. Tím, že doplní výživu a o vitamíny, minerály, aminokyseliny, ochranné látky, jakými jsou enzymy, vláknina, přírodní extrakty na bylinné bázi a specifické látky přírodního původu, posílí schopnost organismu bránit se chorobným procesům. V USA jsou potravinové doplňky hlavním prostředkem tzv. naturopatické medicíny a nejnověji i medicíny proti stárnutí. Tyto obory jsou u nás zcela legální a seriózní, protože podléhají schválení Ministra zdravotnictví ČR.
Jejich rozšíření je limitováno především nedostatkem vzdělaných specialistů v naturopatii a výživě, s nimiž by mohl klient prodiskutovat výběr a použití "přírodních léčiv". Situace se lepší a lidé si stále více uvědomují, že zodpovědný přístup k vlastnímu zdraví se jim vždy vyplatí."