Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat jaké byliny a homeopatika jsou dobré na chron. zánět vaječníků a čeho se mám při tomto onemocnění vyvarovat. děkuji Jana
Jako spánková obrna se označuje stav mezi spánkem a bděním...
( Romana Žatecká | přečteno: 10247x )
Zlepšuje erekci nebo koncentraci, snižuje cholesterol, pomůže zhubnout. Tato tvrzení výrobců na obalech potravních doplňků jsou přesvědčivá. Jsou ale pravdivá? Na www.lekarna.cz budete mít jasno.
Největší internetová lékárna www.lekarna.cz má totiž aktuálně u svých produktů zveřejněná jen taková tvrzení, která jsou pravdivá. Od 14. prosince 2012 platí nařízení EU o zdravotních tvrzeních u potravin a potravních doplňků. Stručně řečeno: užívat se mohou jen ta, která jsou skutečně podložená vědeckými studiemi. Tedy jen pravdivá tvrzení o účinku konkrétního potravníhio doplňku na zdraví. Na www.lekarna.cz vidí tedy zákazníci už jen taková, tedy schválená tvrzení. A pokud u některého potravního doplňku informaci nebo obrázek nenajdete, není to chyba, ale výraz odpovědnosti jejich pracovníků vůči zákazníkům.
„Chceme, aby naši zákazníci získali o produktech co nejvíce informací. Ale zároveň ctíme zákony a nařízení, a proto jsme dočasně odstranili obrázky a texty, které nesplňují aktuálně platné legislativní podmínky,“ říká Ing. Pavel Hrstka, ředitel Lekarna.cz.
Chybějící obrázky a popisy doplní www.lekarna.cz až poté, co získá od výrobců schválená znění. Bohužel Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) zatím ze 44 tisíc žádostí schválil pouze 222 tvrzení.
Evropská unie se v roce 2006 rozhodla, že je potřeba regulovat tvrzení týkající se všech druhů potravin, kam patří i doplňky stravy a po několikaleté diskusi nyní velmi výrazně dosud užívaná tvrzení redukovala (nařízení komise EU č. 432/2012). Tvrzení uživatelům říkají například to, že daný doplněk stravy snižuje cholesterol v krvi, zvyšuje koncentraci, zlepší erekci, pomůže zhubnout a podobně. Od 14. prosince 2012 ale nelze v případě doplňků takovou formulaci použít, pouze schválená znění. EFSA posuzuje nejen slovní tvrzení, ale i grafická vyjádření – ani grafické symboly totiž nesmějí naznačovat nepodložené účinky na zdraví.
Pro uživatele doplňků je toto omezení přínosem - v reklamách, ale i přímo na obalech doplňků stravy nyní uvidíte pouze vědecky podložená a srozumitelná tvrzení. Výrobci mohou totiž užívat jen taková, která mají podložená vědeckými studiemi schválenými od EFSA.
Tato změna nyní platí i pro potraviny - například na mléčných výrobcích pro děti již neuvidíte slogany jako "Vápník podporuje růst kostí" nebo "Pro zdravé zuby". Cílem celé této legislativní úpravy je zpřehlednění trhu s doplňky stravy i ochrana spotřebitele
Co si o tom myslíte? Napište nám do diskuse nebo na redakce@ordinace.cz.
http://www.efsa.europa.eu/en/aboutefsa/docs/corporatebrochurecs.pdf
http://www.szu.cz/tema/bezpecnost-potravin/zdravotni-tvrzeni
Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.
Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi
Anketní otázka
Přidat nový komentář