Vážení přátelé, mám tatínka, který je po infarktech, má nemocné srdce, rovněž má plicní hypertenzi. Z tohoto důvodu moc nechodí, je stále unavený. Užívá Anopyrin,Amicloton, Vasocardin, Syntophyllin, Geriatam, Magnezium. Dále používá v případě pořeby oxygenátor. V noci nemůže moc ležet protože se mu špatně dýchá i když má postel,kde se dá zvednout hlava. Většinou sedí v úšáku. Potřebuji poradit jestli by byly vhodné pro něj nějaké vitamíny nebo potravinové doplňky na posílení srdce a plic a dále potřebuji doporučit nějaké mazání proti proleženinám. Děkuji Jana Barnová
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Největší internetová lékárna www.lekarna.cz má totiž aktuálně u svých produktů zveřejněná jen taková tvrzení, která jsou pravdivá. Od 14. prosince 2012 platí nařízení EU o zdravotních tvrzeních u potravin a potravních doplňků. Stručně řečeno: užívat se mohou jen ta, která jsou skutečně podložená vědeckými studiemi. Tedy jen pravdivá tvrzení o účinku konkrétního potravníhio doplňku na zdraví. Na www.lekarna.cz vidí tedy zákazníci už jen taková, tedy schválená tvrzení. A pokud u některého potravního doplňku informaci nebo obrázek nenajdete, není to chyba, ale výraz odpovědnosti jejich pracovníků vůči zákazníkům.
„Chceme, aby naši zákazníci získali o produktech co nejvíce informací. Ale zároveň ctíme zákony a nařízení, a proto jsme dočasně odstranili obrázky a texty, které nesplňují aktuálně platné legislativní podmínky,“ říká Ing. Pavel Hrstka, ředitel Lekarna.cz.
Pravdivých tvrzení zatím jako šafránu
Chybějící obrázky a popisy doplní www.lekarna.cz až poté, co získá od výrobců schválená znění. Bohužel Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) zatím ze 44 tisíc žádostí schválil pouze 222 tvrzení.
Evropská unie se v roce 2006 rozhodla, že je potřeba regulovat tvrzení týkající se všech druhů potravin, kam patří i doplňky stravy a po několikaleté diskusi nyní velmi výrazně dosud užívaná tvrzení redukovala (nařízení komise EU č. 432/2012). Tvrzení uživatelům říkají například to, že daný doplněk stravy snižuje cholesterol v krvi, zvyšuje koncentraci, zlepší erekci, pomůže zhubnout a podobně. Od 14. prosince 2012 ale nelze v případě doplňků takovou formulaci použít, pouze schválená znění. EFSA posuzuje nejen slovní tvrzení, ale i grafická vyjádření – ani grafické symboly totiž nesmějí naznačovat nepodložené účinky na zdraví.
Co na to milovníci doplňků stravy?
Pro uživatele doplňků je toto omezení přínosem - v reklamách, ale i přímo na obalech doplňků stravy nyní uvidíte pouze vědecky podložená a srozumitelná tvrzení. Výrobci mohou totiž užívat jen taková, která mají podložená vědeckými studiemi schválenými od EFSA.
Tato změna nyní platí i pro potraviny - například na mléčných výrobcích pro děti již neuvidíte slogany jako "Vápník podporuje růst kostí" nebo "Pro zdravé zuby". Cílem celé této legislativní úpravy je zpřehlednění trhu s doplňky stravy i ochrana spotřebitele
Co si o tom myslíte? Napište nám do diskuse nebo na [email protected].
Oficiální informace k problematice zdravotních tvrzení:
http://www.efsa.europa.eu/en/aboutefsa/docs/corporatebrochurecs.pdf
http://www.szu.cz/tema/bezpecnost-potravin/zdravotni-tvrzeni
Přidat nový komentář