aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
Zuby_180x115.jpg
Nakupte v akci a zásobte se! Zubní kartáčky, pasty, vody a další. Více informací zde.

karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Kontrola léků klinickým farmaceutem

(17. července 2022, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 341x )

Chci vědět, zda neberu moc léků a nekříží se mi jejich účinné látky. Můžu si je nechat zkontrolovat tzv. na pojišťovnu?

shutterstock.com

Ano, je to možné. Od 1. 1. 2022 byl za tím účelem zaveden nový zdravotní výkon, a to pod názvem „Konziliární zhodnocení medikace pacienta ošetřovaného v rámci ambulantní péče klinickým farmaceutem“.

Tento výkon je určen pro komplikované pacienty v ambulantní péči. O zhodnocení medikace si ale nemůže pacient požádat sám, konziliární zhodnocení medikace musí být vždy indikováno ošetřujícím lékařem.

veřejného zdravotního pojištění má pak takto indikovaný pacient nárok na zhodnocení medikace klinickým farmaceutem, a to na specializovaném pracovišti klinické farmacie. Klinický farmaceut při tomto výkonu identifikuje, posoudí a zhodnotí klinický dopad užívaných léků a následně řeší prevenci či přímo lékové problémy. Nejedná se o rady ohledně léčiv v lékárnách, ať už jsou na lékařský předpis nebo volně prodejné.

Doporučení klinického farmaceuta vycházejí z podrobné znalosti zdravotnické dokumentace pacienta (vč. diagnóz, výsledků laboratorních vyšetření a testů). Farmaceut vypracuje návrh řešení a také vhodný následný postup pro ošetřujícího lékaře, včetně např. úpravy farmakoterapeutického či dávkovacího režimu, návrhu alternativy vhodnějšího léčiva, lékové formy či způsobu podání léčiva s ohledem na zdravotní stav pacienta atd.

Co dělá klinický farmaceut?

Aktivně se podílí na revizi a úpravě farmakoterapeutických režimů pacientů na klinických odděleních i v ambulancích zdravotnického zařízení:

  • posuzuje příčinné souvislosti mezi potížemi pacienta a jeho současnou medikací
  • sleduje medikaci pacienta a vypracovává budoucí medikační plán
  • vyhodnocuje dávkování léčiv, způsob jejich podání, indikaci užívání a nežádoucí účinky
  • zhodnocuje možné nežádoucí lékové interakce – tzn. upravuje medikaci tak, aby byla co nejúčinnější a pacientovy léky se neduplikovaly či se vzájemně nevylučovaly
  • ve spolupráci s oddělením klinické biochemie a mikrobiologie na základě aktuálních laboratorních výsledků pacienta navrhuje úpravu medikace tak, aby u pacienta nedocházelo k lékovým problémům a minimalizovaly se dopady vedlejších účinků léčiv
  • pomáhá lékařům stanovit, které léky by byly pro pacienta nejvhodnější

Farmaceut nemůže pacientovi léky předepsat, ale může v lékárně, obvykle při výdeji léků na lékařský předpis, nahlížet do tzv. sdíleného lékového záznamu (pokud k tomu pacient nevyslovil nesouhlas).

Zdroj: vzp.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Poukazy na vyšetření mají omezenou platnost. Jak dlouho který poukaz platí?

Lékař vám vystavil poukaz na rehabilitaci, vyšetření nebo zdravotnickou pomůcku, a vy váháte, do kdy je nutné poukaz uplatnit? Záleží na tom, na jaký typ zdravotní péče nebo zdravotnickou pomůcku vám ošetřující lékař poukaz předepíše. Jaká je tedy doba platnosti nejčastějších typů poukazů?

Děti se vrací do lavic. Zásadní je podpořit imunitu a minimalizovat stres

Návrat do školních lavic znamená povinnosti, změnu režimu celé rodiny a může vést k řadě onemocnění. Nachlazení, stres, vši a spousta dalších nepříjemností, které v září na školáky číhají – jak jim předejít a jak je řešit?

Astma, alergie či atopický ekzém trápí spoustu dětí. Pomáhá jim jeskyně

Počet dětí s astmatem, alergiemi či atopickým ekzémem stále roste, nemocemi v Česku trpí statisíce z nich. Jen s atopickým ekzémem se potýká až 20 % školních dětí, s alergiemi asi 30 % a s astmatem 10 %. Příčin je několik – kromě horšího životního prostředí, oslabená imunita, větší citlivost na alergeny, či nezdravý životní styl. Kromě klasických léčebných metod pomáhá dětem v boji s chorobami dlouhodobý pobyt v jeskyni – tzv. speleoterapie.

Mýty o rakovině prsu

Počet žen, které onemocní rakovinou prsu, každoročně narůstá. Známý fakt ženy děsí a dává vzniknout různým mýtům o této nemoci.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce