Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pece-o-zuby

Kontrola léků klinickým farmaceutem

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 1079x )

Chci vědět, zda neberu moc léků a nekříží se mi jejich účinné látky. Můžu si je nechat zkontrolovat tzv. na pojišťovnu?

shutterstock.com

Ano, je to možné. Od 1. 1. 2022 byl za tím účelem zaveden nový zdravotní výkon, a to pod názvem „Konziliární zhodnocení medikace pacienta ošetřovaného v rámci ambulantní péče klinickým farmaceutem“.

Tento výkon je určen pro komplikované pacienty v ambulantní péči. O zhodnocení medikace si ale nemůže pacient požádat sám, konziliární zhodnocení medikace musí být vždy indikováno ošetřujícím lékařem.

veřejného zdravotního pojištění má pak takto indikovaný pacient nárok na zhodnocení medikace klinickým farmaceutem, a to na specializovaném pracovišti klinické farmacie. Klinický farmaceut při tomto výkonu identifikuje, posoudí a zhodnotí klinický dopad užívaných léků a následně řeší prevenci či přímo lékové problémy. Nejedná se o rady ohledně léčiv v lékárnách, ať už jsou na lékařský předpis nebo volně prodejné.

Doporučení klinického farmaceuta vycházejí z podrobné znalosti zdravotnické dokumentace pacienta (vč. diagnóz, výsledků laboratorních vyšetření a testů). Farmaceut vypracuje návrh řešení a také vhodný následný postup pro ošetřujícího lékaře, včetně např. úpravy farmakoterapeutického či dávkovacího režimu, návrhu alternativy vhodnějšího léčiva, lékové formy či způsobu podání léčiva s ohledem na zdravotní stav pacienta atd.

Co dělá klinický farmaceut?

Aktivně se podílí na revizi a úpravě farmakoterapeutických režimů pacientů na klinických odděleních i v ambulancích zdravotnického zařízení:

  • posuzuje příčinné souvislosti mezi potížemi pacienta a jeho současnou medikací
  • sleduje medikaci pacienta a vypracovává budoucí medikační plán
  • vyhodnocuje dávkování léčiv, způsob jejich podání, indikaci užívání a nežádoucí účinky
  • zhodnocuje možné nežádoucí lékové interakce – tzn. upravuje medikaci tak, aby byla co nejúčinnější a pacientovy léky se neduplikovaly či se vzájemně nevylučovaly
  • ve spolupráci s oddělením klinické biochemie a mikrobiologie na základě aktuálních laboratorních výsledků pacienta navrhuje úpravu medikace tak, aby u pacienta nedocházelo k lékovým problémům a minimalizovaly se dopady vedlejších účinků léčiv
  • pomáhá lékařům stanovit, které léky by byly pro pacienta nejvhodnější

Farmaceut nemůže pacientovi léky předepsat, ale může v lékárně, obvykle při výdeji léků na lékařský předpis, nahlížet do tzv. sdíleného lékového záznamu (pokud k tomu pacient nevyslovil nesouhlas).

Zdroj: vzp.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Suchý kašel a rýma v těhotenství

Dobrý den. Přítelkyni trápí suchý kašel a rýma, s tím bychom si poradili. Ale je v 6 měsíci těhotenství a nevíme, co můžeme použít a čemu se určitě vyhnout. Zatím jsme to řešili pouze čaji a mořskou vodou do nosu.

Vysoký tlak v plicích mohou mít i děti. Důležité je na to přijít včas

Nestačíte s dechem, bolí vás na hrudi? Nemusí to být jen nedostatkem fyzické kondice. Podobné příznaky s sebou může nést zvýšený krevní tlak v plicích neboli plicní hypertenze, která se může vyskytnout také u mladších pacientů, dokonce i u dětí. Pokud se chorobu podaří odhalit včas, mají díky inovacím v léčbě velkou naději na normální život. Experti na to poukazují u příležitosti Světového dne plicní hypertenze (5. května), který tradičně připomenou modře nasvícené významné budovy v Praze, Brně a Olomouci. Modrou barvu pro nasvícení volí proto, že pacientům kvůli nemoci často modrají rty.

Patní ostruha je poměrně běžným ortopedickým problémem

Jedná se o bolestivé a často na terapii rezistentní onemocnění, postihující pacienty různých věkových kategorií, především mezi 30-50 lety. Pacient trpí výraznou bolestí při došlapu s maximální intenzitou po odpočinku – nejčastěji ráno, při vstávání. Dochází k poruše pohybového stereotypu, s následnými bolestmi i jiných kloubů a páteře. Bolest limituje pracovní činnost i běžné denní aktivity.

Alergie na jarní pyly

Je tu jaro. Sluníčko svítí, ptáci zpívají, stromy a keře kvetou. Pro ty, kteří trpí alergií na jarní pyly pak jaro znamená rýmu, oteklé oči, kýchání a pocity svědění a pálení v nose i v krku.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce