Krátkozrakost (myopie)

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 47432x )

Nejčastější oční dioptrická vada

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
SKLADEM EXTERNĚ
164 Kč

Jaké jsou možnosti korekce?

Krátkozrakost se obvykle napravuje rozptylným (minusovým) brýlovým sklem nebo kontaktní čočkou, které upravují průběh paprsků tak, aby se znovu setkaly na sítnici.Tím se usnadní akomodace a zabrání se tak únavě očí a bolestem hlavy. Krátkozrakost je lehká do 3 dioptrií, střední do 7 dioptrií a vysoká nad 7 dioptrií. U lidí s vysokou krátkozrakostí někdy dochází ke ztenčování sítnice a je u nich vyšší riziko vzniku trhlin v sítnici a riziko vzniku odchlípení sítnice.Tato rizikovější krátkozrakost se označuje jako degenerativní krátkozrakost.

Vše závisí na Vaší volbě, zda budete volit nerozbitné a lehké polykarbonátové čočky, lehké plastové čočky, nebo čočky skleněné

As. Stylis
Plastová brýlová vysokoindexová čočka. Nejvýhodnější kombinace nízké hmotnosti a nejvyšší možné estetiky dosažitelné u plastových čoček.

As. Airwear
Polykarbonátová brýlová čočka, extrémně lehká, tenká a odolná proti rozbití. Materiál pro výrobu této čočky je používán v leteckém průmyslu.

As. Airwear Transitions Next Generation
Polykarbonátová samozabarvující brýlová čočka, extrémně lehká, tenká a odolná proti rozbití. Díky použité technologii Transitions Next Generation vždy 100% ochrání Vaše oči před nebezpečných UV zářením a oslněním. Vhodné pro oči citlivé na světlo.

Myoperal Ormex
Velmi lehká plastová čočka se zvýšeným indexem lomu. Speciální konstrukce ploch pro optimální korekci myopie.

Orma
Plastová čočka se standardním indexem lomu. Oproti skleněným čočkám jsou o 30 – 50% lehčí.

Orma Transitions Next Generation
Plastová čočka se standardním indexem lomu. Oproti skleněným čočkám jsou o 30-50% lehčí. Díky použité technologii Transitions Next Generation vždy 100% ochrání Vaše oči před UV zářením a oslněním. Vhodné pro oči citlivé na světlo.

Sigmal 1. 8
Skleněná brýlová čočka s velmi vysokým indexem lomu. Estetické řešení pro korekci myopatie. Vyšší hmotnost než u polykarbonátových a plastových brýlových čoček.

Stigmal 1. 6
Skleněná brýlová čočka se zvýšeným indexem lomu. Poněkud vyšší hmotnost než u polykarbonátových a plastových brýlových čoček.

Doporučována je i antireflexní úprava – ultralehká vrstva, která zabraňuje odrazu světla. To ocení zejména řidiči, protože snižuje oslnění od protijedoucích vozidel. Výhodou je i estetická stránka – při této úpravě brýlí je Vám vidět do očí.

V současnosti se rozšiřuje nabídka laserových operací oka, které zbaví pacienty refrakčních poruch úplně. Jejich podstatou je odstranění několika tisícin milimetru tlusté vrstvičky rohovky, čímž se upraví její povrch tak, aby působila jako rozptylní čočka.

Chirurgické nitrooční operace se užívají u těžších refrakčních vad oka, nebo při poškozené čočce pacienta. Spočívají v náhradě oční čočky, nebo ve vložení další, přídatné čočky ke stávající, a v následné úpravě lomu přicházejících paprsků.

banner_ks_poradna.jpg
kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Anna

Dobrý den, je mi 19 let a mám -6,25 dioptrií na levém i pravém oku. Ráda bych to zlepšila, nerada nosím brýle i čočky. Prosím o radu jak to zlepšit cviky vím jaké, ale chtěla bych poradit nějaké jídlo, slyšela jsem o mrkvi, borůvkách a také prý česnek. Za každou radu budu ráda. Děkuji moc


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=oscillo-2019-podzim&utm_content=300x300_kreativa_zima_ocsillo

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 127 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Umíte správně pečovat o své kontaktní čočky?

Mnoho lidí jim dnes dává přednost před klasickými brýlemi. Na rozdíl od nich nikde fyzicky nepřekážejí, neomezují vás při sportu a nemusíte ztrácet čas jejich věčným hledáním – sedí vám totiž přímo na očích. Víte ale, jak se o ně starat, aby dobře sloužily, a zároveň jste si nepřivodili nepříjemné zdravotní komplikace?

Šilhavé oči srovnají nastavitelné stehy

Každý třetí obyvatel ČR šilhá. Šilhání (strabismus) je velice rozšířenou oční vadou a má mnoho podob. Strabismus je porucha senzomotorické spolupráce očí. Je to stav, kdy jedno oko sleduje a druhé se uchyluje mimo rovnovážné postavení.

Kolik vám přispěje pojišťovna na brýle?

Pojišťovny dosud proplácely 150 korun dospělým a 300 korun dětem na jedny obroučky za tři roky, částečně přispívaly i na nová skla. Příspěvky pro lidi starší čtrnácti let ale nyní končí.

Sluneční brýle nejsou jen módní doplněk

Lidské oko je velice starý "vynález" a moderní civilizace mu dává pořádně zabrat. Jednou z možností, jak své oči chránit je používání správných slunečních brýlí. Bez těch se v létě rozhodně neobejdete, a tak jsme pro vás připravili praktické rady, jak poznat dobré sluneční brýle od špatných.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.