Homeopatici na ni nedají dopustit, pediatři ji nezatracují a ostatní lékaři ji spíše neuznávají.
Je to chřipka nebo jen nachlazení?
Je důležité znát rozdíl mezi chřipkou a nachlazením...
( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 852x )
Pokud vás čeká léčba homeopatiky, je dobré znát pár pravidel jejich užívání. Jinak je možné, že se očekávaný efekt nedostaví, protože si zbytečně sami snížíte účinnost působení léků.
Homeopatické léky můžete dostat ve formě granulí, tedy malých kuliček, ale i tablet, sirupů či roztoku. Homeopatické léky nemají vedlejší účinky, nejsou toxické, mohou je tedy dostat těhotné ženy, děti, chronicky nemocní, diabetici… Jediné, co by měli dodržovat, je dávkování a způsob užívání. Takže na co myslet především při užívání homeopatik? Pro jejich užívání platí několik základních pravidel.
Homeopatické přípravky se nechávají zvolna rozpustit v ústech a do organismu se vstřebávají sliznicí ústní dutiny. Je proto vhodné, aby v okamžiku užití byla ústa čistá. To je také důvod, proč se nedoporučuje užívat homeopatika bezprostředně před jídlem nebo těsně po něm a proč se homeopatika nezapíjejí.
Vyčistit si zuby a poté spolykat homeopatický lék je marná snaha o léčbu. Zuby je nutné si čistit nejpozději půl hodiny před užitím léku, nebo až půl hodiny poté, aby látky obsažené v zubní pastě neovlivnily účinnost. V případě mentolových zubních past je dokonce lepší interval prodloužit na ještě delší.
Vůbec nejvhodnější však je koupit si na dobu léčby jinou zubní pastu. Pak nemusíte myslet na dodržování odstupu a neovlivňujete účinek léčby. Zubní pasta se prodává v lékárnách, je označená jako vhodná při léčbě homeopatiky a poradí vám každý lékárník.
Mentol výrazně snižuje účinek homeopatik, proto pozor na žvýkačky, bonbóny a právě na zubní pasty, které často obsahují mentol, stejně tak ústní vody. Pokud už se mentolových bonbónů či žvýkaček nechcete vzdát na dobu léčby úplně, měli byste je oželet nejméně hodinu před užitím homeopatického léku a hodinu poté. Totéž platí samozřejmě i u mátového čaje, ale pozor je třeba dát i na silná koření či masti s obsahem kafru, nebo na různé voňavé aromatické silice, které si dáváme do aromalampy a vdechujeme je. I to může mít negativní vliv na léky.
Také kofein snižuje účinek homeopatik, takže jak pro pití kávy, tak pro užívání pastilek, které obsahují kofein platí: zapomeňte na ně alespoň hodinu před a hodinu poté, co si homeopatické léky budete brát.
Ať už homeopatické léky budete podávat jakkoliv, tak je nikdy nenechte přijít do styku s kovem. To znamená: nerozmíchávejte je běžnou lžičkou a nepodávejte je na obyčejné lžičce, ale vždy jen plastové. I kov totiž snižuje účinek homeopatik.
Z hygienických důvodů je vhodnější omezit kontakt homeopatických granulí s rukou, stejně jako to platí pro jakékoli jiné léky. Homeopatika společnosti BOIRON jsou vyráběna pomocí speciálního patentovaného způsobu trojité impregnace, díky kterému dochází ke stejnoměrnému nasycení celého objemu granulí účinnou látkou. Pokud se tedy granulí dotkneme rukou, nehrozí riziko snížení jejich účinku. Z hygienických důvodů je však vhodné používat speciální dávkovač, který je součástí tuby, a granule z víčka vsypat přímo do úst.
Homeopatické léky a ostatní léčivé přípravky se mohou kombinovat. Neexistují kontraindikace, které by současné podávání homeopatik a jiných přípravků omezovaly. Je však třeba vždy dodržovat doporučení odborníka, lékaře nebo lékárníka, který vám může doporučit homeopatickou léčbu samostatně nebo v kombinaci s léčbou jinými přípravky. Aby byla léčba maximálně efektivní, je nutné lékaře vždy informovat o všech lécích, které užíváte.
Číslo uvedené na tubě monokomponentního homeopatického léku označuje stupeň ředění léku. Písmena za tímto číslem informují o tom, o jaké konkrétní ředění se jedná.
Homeopatické preparáty se podávají ve velmi zředěném stavu. Ředění se provádí tak, že se použije jeden díl účinné látky a přidá se k určitému množství rozpouštědla. Z takto vzniklého ředěného roztoku se vezme jeden díl a přidá se ke stejnému množství rozpouštědla jako v předchozím kroku a postup se opakuje. Tomuto procesu se říká potencování. Pokud se ředí v poměru 1:100, nazývá se potence centezimální a značí se písmenem CH nebo C. U potencí 1000C a vyšších se používá kvůli stručnosti zápis 1M (10M je 10 000C). Číslo v označení potence pak označuje počet takových ředění, např. u homeopatika o potenci 30CH proběhlo ředění 30x.
Dalším principem výroby homeopatik je dynamizace, což je pravidelné protřepávání během ředění. Například při centezimálním ředění se roztok protřepává stokrát. Tento postup má dodat homeopatiku účinnost, protože se mu má tímto způsobem dodávat energie.
Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.