Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Lymská borelióza

(MUDr. Jiří Hančil | přečteno: 189955x )

Nejnápadnější postižení u lymské boreilózy (též lymeská borrelióza) je na kůži a právě to je možné v historických pramenech vypátrat v Evropě.

shutterstock.com

Příznaky boreliózy

Jak to poznáte? V prvním stadiu snadno. Na kůži se objeví zarudnutí, které se postupně v průběhu několika dnů zvětšuje ( mělo by být větší než tři centimetry), v prostředku bývá světlejší. Může svědit ale rozhodně Vás nijak zvlášť nebolí. Je to vlastně jen takový kosmetický defekt, na který mnohdy přijdete jen náhodou. Tomu se říká Erytema migrans (EM). Nebo vám oteče a zarudne jedno ucho. Vypadá to hrozivě, ale zase to nebolí. To je Borreliový lymfocytom (BL) Všechno je tak nápadné, že stačí jednou vidět a již nezapomenete.

V druhém stadiu Vás mohou začít zlobit klouby, nejčastěji velké (lokty, kolena, kyčle, ramena). Jsou oteklé, zarudlé a bolí. Bolí dosti intenzivně a hlavně dlouho.Je to zánět kloubů Občas se Vám to již stalo při jiných příležitostech, ale nyní to trvá týden, dva i podstatně déle. Léky, které máte vyzkoušené nijak zvlášť nepomáhají, přinesou jen chvilkovou úlevu. Navíc se může přidružit bolest svalů hlavně tam, kde se upínají na kost (řada z Vás zná trable s tenisovým loktem).

A nebo Vás začne bolet hlava, vystoupí Vám teplota, začnete zvracet. Prostě je Vám hodně zle. A aby toho nebylo dost může se stát, že přestanete hýbat svaly v obličeji, přestanete cítit chuť na jazyku, budete rozmazaně vidět nebo špatně slyšet – prostě ochrnete v obličeji. Mohou se objevit i výrazné bolesti různě po těle. Pro představu něco jako kdybyste dostali hexnšús (ústřel), který nejde jen od bederní páteře do nohy, ale který vystřeluje a ukrutně bolí kamkoli a kdekoli. Je to zánět mozku a míchy (Bannwarthův syndrom – GBB). Postižení srdce, které je enormně vzácné, asi nepoznáte hned, nanejvýš budete mít pocit, že Vám srdíčko tluče rychleji a nepravidelně, nebo se budete zadýchávat při normální činnosti. Je již na Vašem lékaři, aby stanovil příčinu Vašich obtíží.

Ve třetím stadiu si můžete všimnout, že se mění vzhled Vaší kůže na rukou od zápěstí k prstům, nebo na nohou, od kotníku k prstům. Kůže ztrácí postupně pružnost a ztenčuje se. Nakonec je podobná cigaretovému papíru. Je to Atrofikující akrodermatitida (ACA). Je to nebolestivé, ale hlavně - trvá to dlouho – několik týdnů až měsíců.

Podobně jako ve druhém stadiu i u třetího stadia mohou být postiženy klouby, ale zde se jedná o provleklý zánět, který trvá řadu měsíců.

Pro ty, kteří odvážně dočetli až sem. Neděste se lymské boreliozy. Výčet možností postižení, které může toto onemocnění způsobit vypadá hrozivě co do množství i co do tíže. Buďte ale ubezpečeni, že kdybych měl popsat co všechno může způsobit obyčejná banální streptokoková angína, kterou každý z nás za život prodělal několikrát, byl by výčet ještě mnohem delší a dramatičtější.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Jiří Antonín Votýpka
1x

Velmi dobrý článek pana doktrora, který se zabývá léta borreliózou. Musím však upřesnit, že v Severní Americe způsobuje lymeskou borreliózu genomospeciés spirochéta Borrelia burgdorferi sensu stricto, původní americký druh zdá se být více pathogenní než v Evropě se vyskytující dvě genomospeciés Borrelia afzelii a Borrelia garinii, a nejnověji i nové genospeciés ale i další v mizivém množství. Dokonce i Asie má vlastní původní genomospeciés. Bylo tomu tak již v dávnověku, dnešní doba pomocí zvýšené migracie urychluje mísení druhů. Spirochétu Borrelia burgdorferi objevil Dr.Willi Burgdorfer, švýcarskoamerický vědec zabývající se ricketsiemi. Rodový název Borrelia je po francouzském mikrobiologovi Dr.Borrelovi, který zemřel daleko dříve než byl původce lymeské borreliózy objeven.

Radmila
7x

Mám diagnostikivanou chronickou boreliozu. Od začátku se projevovala mravenčením a brněním na různých částech těla. Brala jsem několik antibiotik, brali mi lumbální punkci- neuroborelioza a RS negativní. Dodnes mě ale někdy mírně mravenčí prsty na rukou nebo na nohou. Může to znamenat, že se borelioza antibiotiky nepřeléčila?

Vanda
13x

Ona se přeléčila, ale nevyléčila,. Ale to české doktory nezajímá. Vyrábějí chroniky jak na běžícím páse, díky opakovaným bakteriostatickým dávkám podporují rezistenci na atb. Dávka 200 doxycyclinu spirochetu nezabije. Léčím se v zahraničí. Dostávám 2x takové dávky a ještě trojkombinace nejen atb. Tady lymeskou boreliozu nikdo léčit neumí. Nejen léčit, ale i diagnostikovat. A to chtějí páni doktoři zvyšovat platy. Tento článek ukazuje úroveň informovanosti doktorů o této nemoci. Můj zahraniční lékař je na trošku jiné vědomostní úrovni :-) Je to síla, takhle oblbovat lidi. Jednou z toho bude velký průser.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 19. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Prevence a léčba lymeské boreliózy

Velmi důležitá je včasná diagnóza, protože léčba antibiotiky v prvém stadiu bývá velmi účinná a může zabránit rozvoji pozdní formy onemocnění. O nasazení antibiotik rozhoduje lékař a je třeba respektovat jeho pokyny, zejména co se týče délky podávání antibiotik. Léčbu předčasně neukončovat, i když příznaky, např. zarudnutí kůže, vymizí.

Hmyz útočí, braňte se

Více než tři tisíce lidí ročně v zemi onemocní lymskou borreliózou, zhruba šest stovek klíšťovou encefalitidou.

Lymeská borelióza

Lymeská borelióza je bakteriální onemocnění vyvolané spirochétou Borrelia burgdorferi, které se přenáší převážně klíštětem obecným. Onemocnění bylo původně rozpoznáno v městečku Old Lyme ve státě Connecticut (USA), kde byl zaznamenán neobvykle vysoký výskyt onemocnění kloubů u dětí.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce