Inzerce https://www.lekarna.cz/chovatelske-potreby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=chovatelske-potreby

Lymská borelióza

(MUDr. Jiří Hančil | přečteno: 188065x )

Nejnápadnější postižení u lymské boreilózy (též lymeská borrelióza) je na kůži a právě to je možné v historických pramenech vypátrat v Evropě.

shutterstock.com

U lékaře

V případě postižení kůže v prvním stadiu to lékař pozná snadno, když mu sdělíte že jste měli před nedávnem na kůži klíště. Může a nemusí Vám odebrat krev na vyšetření protilátek proti lymeské borrelioze ( to je proto, že i když již máte na kůži nález, nemusí být protilátky ještě vytvořeny). Potom dostanete antibiotika v tabletkách, většinou na čtrnáct dnů a jdete domů. Jedná – li se o lymeskou borreliozu zarudnutí zmizí do využívání antibiotik. V každém případě si Vás lékař pozve na odběr krve na vyšetření protilátek v odstupu několika týdnů.

Při postižení kůže ve třetím stadiu záleží na Vašem lékaři jaký postup zvolí. Nejspíše Vás pošle na kožní oddělení, kde Vám odeberou krev na protilátky ( v tomto stadiu jsou již bezpečně vytvořené). Potom se zahájí antibiotická léčba, která může trvat i několik týdnů. Může se to zdát dlouho, ale výsledný efekt za to stojí.

Při postižení kloubů se lékař v prvé řadě bude snažit vyloučit jiné, závažnější onemocnění. Bude Vás podrobně zpovídat, patrně provede i rentgen postiženého kloubu a odebere Vám krev na vyšetření revmatismu a případně jiných kloubních nemocí. Mimo to, když jej upozorníte na to, že jste se v minulosti kamarádili s klíšťaty, odebere krev i na borreliozu. Jestliže bude výsledek pozitivní a ostatní nálezy negativní, dostanete antibiotika nejspíše v tabletkách na dobu několika týdnů. Vaše obtíže budou ustupovat pomalu ale jistě v průběhu dvou až šesti měsíců.

Při zánětu mozku či míchy zůstanete v nemocnici. Budou – li bolesti velké neprodleně dostanete infuzi s léky proti bolesti. Následovat bude odběr krve na protilátky proti lymeské borrelioze a lumbální punkce. Je to vyšetření mozkomíšního moku – tekutiny ve které plavou mícha a mozek. Jak se tato punkce provádí a jaké nemá!! rizika je podrobně vysvětleno u klíšťové encefalitidy (samostatný článek na stránkách lékárny). Toto vyšetření je zde nezbytně nutné ke stanovení správné léčby. Jestli se borrelioza potvrdí dostanete antibiotika v infuzích na dobu dvou až třech týdnů. Výrazně se Vám uleví již v prvních dnech a obrny rovněž rychle ustoupí.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Jiří Antonín Votýpka
1x

Velmi dobrý článek pana doktrora, který se zabývá léta borreliózou. Musím však upřesnit, že v Severní Americe způsobuje lymeskou borreliózu genomospeciés spirochéta Borrelia burgdorferi sensu stricto, původní americký druh zdá se být více pathogenní než v Evropě se vyskytující dvě genomospeciés Borrelia afzelii a Borrelia garinii, a nejnověji i nové genospeciés ale i další v mizivém množství. Dokonce i Asie má vlastní původní genomospeciés. Bylo tomu tak již v dávnověku, dnešní doba pomocí zvýšené migracie urychluje mísení druhů. Spirochétu Borrelia burgdorferi objevil Dr.Willi Burgdorfer, švýcarskoamerický vědec zabývající se ricketsiemi. Rodový název Borrelia je po francouzském mikrobiologovi Dr.Borrelovi, který zemřel daleko dříve než byl původce lymeské borreliózy objeven.

Radmila
7x

Mám diagnostikivanou chronickou boreliozu. Od začátku se projevovala mravenčením a brněním na různých částech těla. Brala jsem několik antibiotik, brali mi lumbální punkci- neuroborelioza a RS negativní. Dodnes mě ale někdy mírně mravenčí prsty na rukou nebo na nohou. Může to znamenat, že se borelioza antibiotiky nepřeléčila?

Vanda
13x

Ona se přeléčila, ale nevyléčila,. Ale to české doktory nezajímá. Vyrábějí chroniky jak na běžícím páse, díky opakovaným bakteriostatickým dávkám podporují rezistenci na atb. Dávka 200 doxycyclinu spirochetu nezabije. Léčím se v zahraničí. Dostávám 2x takové dávky a ještě trojkombinace nejen atb. Tady lymeskou boreliozu nikdo léčit neumí. Nejen léčit, ale i diagnostikovat. A to chtějí páni doktoři zvyšovat platy. Tento článek ukazuje úroveň informovanosti doktorů o této nemoci. Můj zahraniční lékař je na trošku jiné vědomostní úrovni :-) Je to síla, takhle oblbovat lidi. Jednou z toho bude velký průser.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 19. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/chovatelske-potreby/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=chovatelske-potreby

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 540 lidí

Mohlo by vás zajímat

Příznaky lymeské boreliózy

V časném stadiu onemocnění je typickým příznakem pomalu se šířící červená skvrna, zvaná erythema migrans.

Lymská borelióza

Nejnápadnější postižení u lymské boreilózy (též lymeská borrelióza) je na kůži a právě to je možné v historických pramenech vypátrat v Evropě.

Lymeská borelióza

Lymeská borelióza je bakteriální onemocnění vyvolané spirochétou Borrelia burgdorferi, které se přenáší převážně klíštětem obecným. Onemocnění bylo původně rozpoznáno v městečku Old Lyme ve státě Connecticut (USA), kde byl zaznamenán neobvykle vysoký výskyt onemocnění kloubů u dětí.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce