Velmi dobrý článek pana doktrora, který se zabývá léta borreliózou. Musím však upřesnit, že v Severní Americe způsobuje lymeskou borreliózu genomospeciés spirochéta Borrelia burgdorferi sensu stricto, původní americký druh zdá se být více pathogenní než v Evropě se vyskytující dvě genomospeciés Borrelia afzelii a Borrelia garinii, a nejnověji i nové genospeciés ale i další v mizivém množství. Dokonce i Asie má vlastní původní genomospeciés. Bylo tomu tak již v dávnověku, dnešní doba pomocí zvýšené migracie urychluje mísení druhů. Spirochétu Borrelia burgdorferi objevil Dr.Willi Burgdorfer, švýcarskoamerický vědec zabývající se ricketsiemi. Rodový název Borrelia je po francouzském mikrobiologovi Dr.Borrelovi, který zemřel daleko dříve než byl původce lymeské borreliózy objeven.
Jaká je příčina lymské boreliózy?
Příčinou je bakterie, která byla podle svého objevitele nazvána Borrelia bugdorferi. Když víme, co infekční onemocnění způsobuje, všechno ostatní je již hračkou. Nyní již můžeme postupovat krok za krokem.
Jak jí můžeme dostat: Borrelii na nás přenáší klíště. To se infikuje od zvířat v přírodě. Borrelie může infikovat všechna teplokrevná zvířata včetně ptáků. Proto se infekce neomezuje pouze na určité lokality jako je tomu například u klíšťové encefalitidy. Každé klíště může být infekční, ať je odkudkoli. Ukazuje se, že pět až třicet klíšťat ze sta má v sobě tuto infekci. Že by vás infikovali komáři či jiný létající, krevsající hmyz je krajně nepravděpodobné. V jejich organismu se sice borrelie mohou vyskytovat, ale ne v dostatečném množství.
Po přisátí klíštěte se borrelie dostanou do kůže a způsobí v ní zánět. Je to ono známé zarudnutí, o kterém jste již určitě slyšeli nebo jej dokonce viděli na vlastní oči. (Označuje se jako I. stadium). Objevuje se do jednoho až třech týdnů po klíštěti. Zánětem se Vaše tělo snaží infekci zlikvidovat hned při vstupu do těla. Většinou se mu to podaří.
Když ale ne, borrelie se krví může dostat do různých orgánů a usadit se tu. Tělo se znovu brání zánětem a zase má větší šanci zvítězit nežli borrelie přežít. Pokud tato situace nastane, je to jeden až tři měsíce po klíštěti. (Označuje se jako II. stadium). Jestliže borrelie přežije i v druhém kole, uhnízdí se v postiženém orgánu a způsobí provleklý zánět, který může trvat i několik měsíců. (Označuje se jako III.stadium). Nic ale není ztraceno. Protože se jedná o bakterii, můžeme na ní v kterémkoli období jejího pobytu v našem těle působit účinnými antibiotiky.
A na závěr: Je ještě jeden možný přenos borrelie a to přímo krví z matky na ještě nenarozené děťátko. Sám tento fakt může budoucí maminku velmi vyděsit. Je to ale zbytečné. Borrelie rozhodně nepoškozuje ještě nenarozené dítě jako třeba virus zarděnek A navíc účinná antibiotika, při jejich správné volbě, zneškodní případnou borrelii v těle matky i plodu.
Přidat nový komentář