Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-atmosfera/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vanocni-atmosfera

Mamograf někdy na vyšetření prsu nestačí

( Renata Vyšínová | přečteno: 26198x )

Každá žena od věku dvaceti let může onemocnět nádorem prsu. Počty nemocných žen narůstají s věkem, do 30let věku onemocní „jen“ 30 žen, do 45 let věku, už je to téměř 500 žen z celkového počtu 6 800, jak bylo zaznamenáno v roce 2010. Zhoubné onemocnění postihne v České republice každou osmou až dvanáctou ženu. Toto onemocnění může včas odhalit vyšetření na mamografu, nebo ultrazvuku. Pro každou ženu je přitom vhodné jiné vyšetření a také jiná doba, kdy na ně přijít.

archiv MUDr. Skovajsová

MUDr. Miroslava Skovajsová„Otázka kdy přijít je zásadní – čím dřív se na případný nádor přijde, tím lépe se léčí a vyléčí. V České republice máme velmi dobře nastavený screeningový program. Některé ženy by však neměly čekat, až jim bude 45 let, kdy mohou začít na mamografická vyšetření chodit bezplatně. Je to především tehdy, kdy mají  v rodině dědičnou zátěž. V tom případě by měly jít na prevenci deset let před tím, než onemocněla nejmladší z příbuzných,“ radí MUDr. Miroslava Skovajsová, Ph.D., primářka Breast Unit Prague centra (Mamma centrum Háje).

Zhruba ve dvaceti letech by měla každá žena, bez ohledu na to, zda se rakovina prsu v rodině vyskytla, začít se samovyšetřováním.  Některé ženy mají tendenci čekat, až vyšetření prsu provede jejich gynekolog, ale vždy je lepší, když se ho naučí samy. A pokud v prsu nějakou bulku nahmátnou, měli by trvat na jejím vyšetření. „Mladým ženám doporučujeme, aby se na vyšetření prsu objednaly vždy, když mají o stavu své prsní žlázy nějakou pochybnost. To i tehdy, když jejich gynekolog nebo praktický lékař budou vyšetření považovat spíše za zbytečné. Je všeobecnou chybou podceňovat hmatné bulky i ostatní příznaky u mladých žen, zdravotník si prostě nechce připustit, že pacientka, která je ve věku jeho dcery, by mohla již mít zhoubné onemocnění prsu. Není dobré nechat se uchlácholit nepodloženým tvrzením, že o nic nejde. Každá z nás musí v pudu sebezáchovy udělat vše pro to, aby byla co nejdříve zdravá,“ říká lékařka.

Mamograf a ultrazvuk se doplňují, někdy stačí jen jedna metoda

Základem screeningu i diagnostiky je mamografické vyšetření. To neplatí pro ženy do 35 let, u kterých většinou stačí pohmatové vyšetření v kombinaci s ultrazvukovým vyšetřením.

Utrazvuk prsu„Struktura prsní žlázy je dána geneticky, nemění se při kojení ani užíváním hormonální antikoncepce. I některé starší ženy mají takovou strukturu žlázy, která je při mamografickém vyšetření hůře přehledná a menší ložisko by nemuselo být dostatečně vidět – proto je v některých případech zapotřebí doplnit ho také ultrazvukem. Jen odborník musí určit, které vyšetření je pro konkrétní žen nejvhodnější. Obecně doporučujeme, aby si žena vybrala jedno pracoviště, kam bude pravidelně docházet – protože je velkou výhodou, jestliže má radiolog k dispozici porovnání předchozího snímku a může porovnávat s aktuálním stavem,“ říká dr. Skovajsová.

V České republice má na preventivní vyšetření prsů mamografem nárok každá žena ve věku od 45 let bez omezení horní věkové hranice. V případě rodinné anamnézy se ale rozhodně vyplatí si mamograf či ultrazvuk zaplatit dřív a v situaci, kdy si nahmatáte v prsu bulku, s ním neváhat a jít okamžitě.

V této souvislosti je nutné poznamenat, že rakovinou prsu může onemocnět i muž. Jak se pak nemoc projevuje a co dělat, to se dozvíte z článku s odborníky.

Diskuse k článku
ivulenka

To je zajímavá informace, že ten, kdo má v rodině rakovinu prsu, má jít na vyšetření deset let předem, než bylo objevena rakovina u jiného člena domácnosti. Rakovinu jsme konzultovali na stránkách Komunity 111 několikrát, a pořád se člověk dozvídá nové věci.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-atmosfera/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vanocni-atmosfera

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 17 lidí

Mohlo by vás zajímat

Úloha výživy v prevenci nádorových onemocnění

Neexistuje snad žádná oblast výživy, která by byla tak bohatá na informace, jako oblast vztahu výživy k rakovině a současně žádná oblast, kde by se vyskytovalo tolik dezinformací, poskytujících klamnou naději pro pacienty s nádorovým onemocněním. Všechny údaje o nových zaručeně účinných protinádorových látkách, získané na laboratorních zvířatech, hlavně na hlodavcích, je třeba brát se značnou rezervou.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce