Inzerce

Mamograf někdy na vyšetření prsu nestačí

aktualizováno 3. dubna 2013, Renata Vyšínová   |   přečteno: 23252x

Každá žena od věku dvaceti let může onemocnět nádorem prsu. Počty nemocných žen narůstají s věkem, do 30let věku onemocní „jen“ 30 žen, do 45 let věku, už je to téměř 500 žen z celkového počtu 6 800, jak bylo zaznamenáno v roce 2010. Zhoubné onemocnění postihne v České republice každou osmou až dvanáctou ženu. Toto onemocnění může včas odhalit vyšetření na mamografu, nebo ultrazvuku. Pro každou ženu je přitom vhodné jiné vyšetření a také jiná doba, kdy na ně přijít.

foto: archiv MUDr. Skovajsová

MUDr. Miroslava Skovajsová„Otázka kdy přijít je zásadní – čím dřív se na případný nádor přijde, tím lépe se léčí a vyléčí. V České republice máme velmi dobře nastavený screeningový program. Některé ženy by však neměly čekat, až jim bude 45 let, kdy mohou začít na mamografická vyšetření chodit bezplatně. Je to především tehdy, kdy mají  v rodině dědičnou zátěž. V tom případě by měly jít na prevenci deset let před tím, než onemocněla nejmladší z příbuzných,“ radí MUDr. Miroslava Skovajsová, Ph.D., primářka Breast Unit Prague centra (Mamma centrum Háje).

Zhruba ve dvaceti letech by měla každá žena, bez ohledu na to, zda se rakovina prsu v rodině vyskytla, začít se samovyšetřováním.  Některé ženy mají tendenci čekat, až vyšetření prsu provede jejich gynekolog, ale vždy je lepší, když se ho naučí samy. A pokud v prsu nějakou bulku nahmátnou, měli by trvat na jejím vyšetření. „Mladým ženám doporučujeme, aby se na vyšetření prsu objednaly vždy, když mají o stavu své prsní žlázy nějakou pochybnost. To i tehdy, když jejich gynekolog nebo praktický lékař budou vyšetření považovat spíše za zbytečné. Je všeobecnou chybou podceňovat hmatné bulky i ostatní příznaky u mladých žen, zdravotník si prostě nechce připustit, že pacientka, která je ve věku jeho dcery, by mohla již mít zhoubné onemocnění prsu. Není dobré nechat se uchlácholit nepodloženým tvrzením, že o nic nejde. Každá z nás musí v pudu sebezáchovy udělat vše pro to, aby byla co nejdříve zdravá,“ říká lékařka.

Mamograf a ultrazvuk se doplňují, někdy stačí jen jedna metoda

Základem screeningu i diagnostiky je mamografické vyšetření. To neplatí pro ženy do 35 let, u kterých většinou stačí pohmatové vyšetření v kombinaci s ultrazvukovým vyšetřením.

Utrazvuk prsu„Struktura prsní žlázy je dána geneticky, nemění se při kojení ani užíváním hormonální antikoncepce. I některé starší ženy mají takovou strukturu žlázy, která je při mamografickém vyšetření hůře přehledná a menší ložisko by nemuselo být dostatečně vidět – proto je v některých případech zapotřebí doplnit ho také ultrazvukem. Jen odborník musí určit, které vyšetření je pro konkrétní žen nejvhodnější. Obecně doporučujeme, aby si žena vybrala jedno pracoviště, kam bude pravidelně docházet – protože je velkou výhodou, jestliže má radiolog k dispozici porovnání předchozího snímku a může porovnávat s aktuálním stavem,“ říká dr. Skovajsová.

V České republice má na preventivní vyšetření prsů mamografem nárok každá žena ve věku od 45 let bez omezení horní věkové hranice. V případě rodinné anamnézy se ale rozhodně vyplatí si mamograf či ultrazvuk zaplatit dřív a v situaci, kdy si nahmatáte v prsu bulku, s ním neváhat a jít okamžitě.

V této souvislosti je nutné poznamenat, že rakovinou prsu může onemocnět i muž. Jak se pak nemoc projevuje a co dělat, to se dozvíte z článku s odborníky.

autor: Renata Vyšínová , ordinace.cz

Inzerce
loading...
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Diskuse k článku
ivulenka

To je zajímavá informace, že ten, kdo má v rodině rakovinu prsu, má jít na vyšetření deset let předem, než bylo objevena rakovina u jiného člena domácnosti. Rakovinu jsme konzultovali na stránkách Komunity 111 několikrát, a pořád se člověk dozvídá nové věci.

Reagovatpoděkovatnahlásit

19. června 2012, 11:28:41


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Iveta (Hubnutí) 20. července 2019, 21:44:35

    Já sem v tomto eshopu zatím nic neobjednávala ale to poradenství mne zaujalo určitě toho… Diskutovat

  • anonym (dlouhodobě zvýšená teplota) 21. července 2019, 21:23:42

    (N) Diskutovat

  • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 22. července 2019, 07:34:03

    Ahoj holky jak je Kati jak jsi dopadla.  Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.