Inzerce

Prasklý silikonový prsní implantát život ženy neohrožuje

3. ledna 2012, Renata Vyšínová   |   přečteno: 18426x

Ohrožuje ženu na životě nebo zdraví, pokud jí praskne silikonový prsní implantát? Podle MUDr. Ondřeje Měšťáka, plastického chirurga z Kliniky plastické chirurgie Fakultní nemocnice Na Bulovce, to nebezpečné není. Ovšem jen v případě, pokud se jí do těla nevylije silikon určený pro průmyslovou výrobu elektroniky, jak je tomu v případě závadných silikonů PIP.

foto: shutterstock.com

Co se stane v případě, že implantát praskne, co ženě hrozí?

„U normálních implantátů to není nebezpečné. Implantát by se měl vyjmout, protože se do dutiny uvolňuje volný silikon, který se pak dostává do uzlin. Vzniká tzv. silikonová uzlina. Ale to pravděpodobně není zdraví nebezpečné. V tomto případě také často vznikají "kapsulace“, tedy tuhnutí tkáně kolem implantátu a deformace prsu.“

 Jak velké je riziko, že praskne i kvalitní implantát a při jaké příležitosti se to nejčastěji stává?

„K prasknutí zpravidla nedochází po mechanickém traumatu, tedy nárazem, ale kvůli vadě materiálu. Implantát se prostě v dutině ošoupe. Nebo může být porušen v průběhu implantace.“

Francouzské prsní implantáty společnosti Poly Implant Prosthesis (PIP) mohou závažně ovlivnit zdraví žen. Špatnou zprávou je, že implantáty PIP pět let dostávaly i české ženy, které šly na plastiku po překonané rakovině prsu.

Kauza se týká implantátů, které i u nás dostávaly pacientky od pojišťovny, tedy zdarma. Znamená to, že jsou méně kvalitní, než ty, které si ženy platí samy?

„Všechny implantáty by měly mít v rámci EU značku CE a testování jako jakýkoli jiný zdravotnický prostředek. Implantáty, které hradí pojišťovna, patří mezi levnější. Dražší mají lepší texturu, tzn. možné nižší riziko kapsulace, nižší riziko ruptury. Rozdíl ale není zas tak velký. V tomto konkrétním případě to ale bylo jinak. U některých šarží PIP implantátů je riziko ruptury velmi vysoké – a navíc byly plněny gelem, který nebyl určen pro humánní použití. Mohou se z něj uvolňovat oligomery, které jsou karcinogenní.“

Vadné prsní implantáty zřejmě do ČR nedorazily

V ČR zatím ani lékaři, ani Státní ústav pro kontrolu léčiv, nezaznamenali nějaké problémy s implantáty PIP. Implantáty této firmy dostávaly ve Fakultní nemocnici Na Bulovce několik let pacientky, které šly na plastickou operaci po rakovině. Podle posledních odhadů jich mohlo být kolem dvou tisíc. Karel Urban, primář Kliniky plastické chirurgie Fakultní nemocnice Na Bulovce, upozornil na to, že není důvod k panice, protože podle všeho se k nám vadná šarže vůbec nedostala. Pacientky s PIP implantátem budou ale pod velmi pečlivou kontrolou a budou zvány na častější kontrolní vyšetření. Státní ústav pro kontrolu léčiv pacientkám doporučil, aby se hlásily u svého ošetřujícího lékaře, aby mohl kontrolu provést. Preventivní kontroly s ultrazvukem a vyšetřením uzlin by se měly opakovat jednou za šest měsíců.

Podle posledních údajů závadné implantáty prasknou až v osmi procentech případů. Pak ohrožením zdraví jsou, mohou vyvolat například zánět, obavy z možného rizika vzniku rakoviny v důsledku těchto implantátů se nepotvrdily.

Chtěla byste nová prsa, ale bojíte se silikonu? Pak si přečtěte víc o prsou z vlastního tuku.

autor: Renata Vyšínová , ordinace.cz

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Nové články emailem
Anketa
Přecházíte chřipku?
Zatím hlasovalo 199 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Daniel (antikoncepce Vreya) 15. února 2019, 12:24:06

    Kde se dá koupit takový kondom? také s tím mám docela problémy.... Diskutovat

  • Klaudie (neurol) 15. února 2019, 08:53:11

    Myslím, že klid a kvalitní spánek je více než tyhle léky. Bylinky a kvalitní bylinné… Diskutovat

  • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 15. února 2019, 12:38:23

    Eli si dobrá že jsi to zvládla kolik bereš citalexu. Já taky skoro nespím pořád se mě… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.