Rozhovor Dr. Vladimíra Finsterleho s MUDr. Janem Burianem, bývalým ředitelem FN Brno.
Ženy, které mají v prsou vadné implantáty, se nemusí bát, že se jich zbaví až našetří na novou operaci. Podle právníků ministerstva ji totiž zaplatí zdravotnické zařízení, kde byly na původní operaci. "Zdravotnické zařízení, které operaci provedlo, tedy nese odpovědnost za to, že použité implantáty jsou v pořádku a zdraví nezávadné. A to i v případě, že nezanedbalo žádnou svoji povinnost, např. ověřit si příslušné certifikáty implantátů, správně s implantáty manipulovat apod.," píše ministerstvo ve svém prohlášení. V České republice lékaři voperovali asi tři tisíce těchto implantátů.
"Pacientka s implantátem PIP by se měla obrátit na zdravotnické zařízení, které jí původní operaci provedlo. Toto zdravotnické zařízení pak na vlastní náklady zajistí pacientce vynětí vadného implantátu a jeho nahrazení implantátem novým. V jiném případě ponese náklady takového postupu u jiného zdravotnického zařízení, u kterého si pacientka nechá implantáty vyměnit. Optimální by však byla dohoda mezi oběma zdravotnickými zařízeními o finančním vypořádání reoperace," radí ministerstvo.
Zdravotnické zařízení, které bude provádět reoperaci, může požádat předem revizního lékaře příslušné zdravotní pojišťovny o souhlas s proplacením nákladů na vynění a nahrazení implantátu. Pokud revizní lékař s proplacením souhlasit nebude, nese náklady reoperace zdravotnické zařízení, které provedlo původní operaci a voperovalo PIP.
"Pacientkám, které splňují zdravotní indikace pro rekonstrukci prsu, by mohl být z prostředků veřejného zdravotního pojištění uhrazen i nový implantát. Pacientkám, které však podstoupily původní operaci z kosmetických důvodů, takový nárok bez dalšího nevznikne," upozorňuje ministerstvo.
Přidat nový komentář