Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Manuální versus elektrický kartáček

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 2645x )

Věnujete vašemu chrupu všemožnou péči a očekávaný výsledek se stále nedostavil? Možná jste pochybili již při výběru zubního kartáčku. Pokud právě stojíte před rozhodnutím, jestli si pořídit elektrický zubní kartáček nebo zůstat u klasického manuálního, přinášíme vám srovnání obou typů.

shutterstock.com

Správná technika, frekvence či doba čištění; to všechno je při odstraňování zubního plaku důležité. Kromě správné techniky však podle expertů záleží nejvíce na typu zubního kartáčku. 

Manuální versus elektrický kartáček

Každý z nás někdy použil manuální zubní kartáček. Má umělohmotnou rukojeť, různý design vláken a nepotřebuje žádný zdroj energie. Možná jste si na něj za ta léta zvykli a vyhovuje vám. Možná jste jen elektrický zubní kartáček doposud nevyzkoušeli. Dříve se elektrické kartáčky doporučovaly především lidem se sníženou hybností rukou, dnes je situace jiná.
„Elektrické typy jsou vhodné pro všechny věkové kategorie. Hodí se pro malé děti od věku 3 let, teenagery, dospělé i seniory. Důležité je však přizpůsobit zubní kartáček individuálním potřebám a požadavkům každého člověka,“ uvádí dentální hygienistka Jana Norkin.

Čtěte také: O zub lze přijít z mnoha důvodů - řešením může být implantát

PRO a PROTI manuálního zubního kartáčku

kartáčekPokud jste věrní manuálnímu zubnímu kartáčku, nechte si poradit od své dentální hygienistky či zubního lékaře, jak si správně zuby čistit a jaký zubní kartáček je pro váš chrup ten pravý. Na trhu dnes existuje nespočet typů různých tvarů, velikostí, tvrdosti a způsobu střižení štětin, navíc za zanedbatelnou pořizovací cenu. Každému však vyhovuje něco jiného. Po výběru zubního kartáčku už záleží jen na vás, jak svědomití a důslední v čištění zubů budete. Správná technika totiž vyžaduje určitou zdatnost a ze začátku také trpělivost. Když budete mít techniku čištění opravdu bezchybnou, také manuálním zubním kartáčkem si zuby vyčistíte perfektně. Kolik z nás dá ale za svou čisticí techniku ruku do ohně?

Nevhodným kartáčkem si můžete odřít dásně či zanést infekci a příliš vysokým tlakem na kartáček způsobit ústup dásní ze zubních krčků. S nesprávnou technikou se účinnost manuálního kartáčku výrazně snižuje a hrozí riziko zářezů do odhalených krčků. Zároveň čas nutný pro dokonalé vyčištění ústní dutiny se u manuálních zubních kartáčků značně prodlužuje. Nevýhodou může být také náročnější manipulace než s elektrickými kartáčky, přičemž do mezizubních prostor se běžný kartáček dostane jen velmi obtížně.

Kdy kartáček měnit?

Manuální zubní kartáček je vhodné měnit maximálně jednou za čtvrt roku. Podle klinických studií totiž dokáže nový kartáček odstranit až o 30 % více zubního plaku než kartáček starý 3 měsíce. Pokud však dojde k roztřepení vláken či jinému viditelnému opotřebení nebo pokud jste po nemoci, vyměňte jej dříve.

A jak dlouho je ideální zuby čistit?

Zkrátka do té doby, než bude ústní dutina dokonale čistá a zuby na dotek perfektně hladké.

Čtěte také: Co dělat po chirurgickém zákroku v ústech?

PRO a PROTI elektrického zubního kartáčku

kartáčkyRevoluci v čištění zubů způsobil před mnoha lety elektrický zubní kartáček. Dnes jej používá stále více lidí a není se čemu divit. Bez nadsázky lze tvrdit, že umožňuje efektivněji pečovat o ústní dutinu s úsporou času, a především bez nutnosti zvládat správnou techniku čištění zubů.

„Používání elektrického zubního kartáčku zajišťuje zdravější ústní dutinu než běžný manuální zubní kartáček,“ říká dentální hygienistka Jana Norkin.
„Ačkoliv si mnoho lidí myslí, že si zuby čistí správně, opak je pravdou. Průměrná doba čištění je u nás pouhých 46 sekund. Za takto krátkou dobu není v lidských silách zvládnout ústní hygienu dokonale,“
dodává Jana Norkin.

Elektrické zubní kartáčky se mezi sebou liší typem používané technologie čištění. Na trhu jsou k dostání kartáčky s technologií sonickou a oscilační, popřípadě oscilačně-rotačně-pulzační. 

Zatímco běžné manuální zubní kartáčky vyžadují, abyste pohyby při čištění chrupu vykonávali vy, elektrické kartáčky udělají práci za vás, což z něj dělá skvělou volbu pro dospělé i děti. Kartáček s oscilačně-rotačně-pulzační technologií provede zhruba 58 tisíc pohybů během jednoho čištění, zato manuálním zubním kartáčkem jich uděláte jen 600. Oscilačně-rotačně-pulzační kartáček pomocí pulzací plak naruší a díky oscilačně-rotačním pohybům jej z povrchu zubů dokonale odstraní.

Další výhodou elektrického zubního kartáčku je řada doplňkových funkcí:

  • časovač, který vám pomůže čistit chrup minimální vhodnou dobu,
  • senzor tlaku, který ohlídá, zda na zuby příliš netlačíte,
  • digitální upomínky, které vás upozorní na výměnu kartáčkové hlavy apod.

I zde je výměna nutná

Pravidelným používáním elektrického zubního kartáčku dochází stejně jako u manuálního typu k opotřebení vláken. Nezapomínejte proto na pravidelnou výměnu kartáčkové hlavy. Doba, za kterou toto opotřebení vzniká, je velmi individuální. I zde se však doporučuje výměna jednou za 3 měsíce. Abyste na pravidelnou výměnu kartáčkové hlavy nikdy nezapomněli, vyměňte ji vždy na začátku každého ročního období.

Vyberte si vhodný model

Vzhledem k mnoha nesporným výhodám jsou elektrické zubní kartáčky dražší než kartáčky manuální. Myslete však na to, že přinášejí více zdravotních výhod a funkcí, což vám ve výsledku spoustu financí ušetří. Pokud s elektrickým kartáčkem teprve začínáte a chcete si nejprve tento typ vyzkoušet, zvolte cenově dostupnější model. Špičkovou čistotu ústní dutiny totiž nemusí podmiňovat cena. V případě, že se vám elektrický zubní kartáček osvědčí, můžete si pořídit model s pokročilejšími funkcemi.

Čtěte také: Profesionální dentální hygiena?

O konkrétním výběru se poraďte se svým zubním specialistou, ať máte jistotu, že vyberete zubní kartáček, který je šitý na míru vašemu chrupu. Budete-li se o něj svědomitě starat, odměnou vám budou zdravé a nekrvácející dásně, snížená či zastavená kazivost zubů, a především svěží pocit v ústní dutině. 

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Anketní otázka

Podle čeho se rozhodujete při výběru matrace?

Zatím hlasovalo 55 lidí

Mohlo by vás zajímat

Zubní kaz

Abychom mohli správně pochopit vznik zubního kazu a jeho příčiny, musíme si stručně vysvětlit, z jakých částí se zub skládá.

Rentgenové vyšetření (RTG)

Rentgenové vyšetření patří k základním vyšetřovacím metodám. Metoda pracuje s rentgenovým zářením, které má velkou schopnost pronikat hmotou.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce