Inzerce

Menopauza - životospráva jako účinná zbraň

22. listopadu 2016, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 5738x

Menopauza přichází průměrně mezi 49. a 51. rokem věku ženy. Už několik let předtím však dochází k hormonálním změnám, které jsou provázené více či méně nepříjemnými příznaky. Nejedná se tedy o jednorázový zvrat, ale o několikaletý proces proměny ženského organizmu. Doba, kdy u žen dochází k přechodu, není určena pouze geneticky, ovlivňuje ji také zdravotní stav a některé další faktory, jakými jsou například kouření nebo obezita.

foto: shutterstock.com

Proměny ženského organizmu

Ženy v přechodu se často cítí osamělé, protože jejich dospělé děti vyletí z hnízda a už nestojí o tolik maminkovské péče a pozornosti. Pocity osamění ve spojení s hormonálními změnami v organizmu s sebou přinášejí velký nápor na životosprávu. Hormonální změny totiž způsobují objektivní změny chutí, většinou směrem k nezdravému způsobu stravování – méně zeleniny, více tuku a cukru. Ženy mají typicky příjemné pocity z konzumace jídla, obvykle sladkého. Změny chuťových preferencí (i samotné chuti k jídlu) jsou obdobné jako v těhotenství. Na rozdíl od těhotenství trvajícího necelý rok však přechod a doba po něm často představuje třetinu celkové délky života ženy. V přechodu jsou navíc ženy náchylné k experimentování s dietami, většinou ne zrovna tím nejšťastnějším způsobem. V praxi se ukazuje, že snaha o ozdravění stravování často znamená nedostatek důležitých živin ve stravě, zato s převahou sacharidů. V jídelníčku obvykle chybí vejce, mléčné výrobky a maso.

Čtěte také: Pomoc přírody v klimakteriu

Období přechodu bývá doprovázeno i dalšími režimovými změnami, zejména sníženou fyzickou aktivitou podporovanou únavou, bolestmi zad nebo nohou. Nevhodné složení jídelníčku a nedostatek pohybové aktivity podporují takové negativní zdravotní prognózy, jako je zvýšená hladina LDL cholesterolu, nižší hladina HDL cholesterolu, zvýšená hladina triglyceridů (triacylglycerolů), vyšší krevní tlak. Se změnou hormonálních hladin dochází také k nevyhnutelným změnám v rozložení a ukládání tuku v těle – ženská postava se zakulacuje, především v oblasti břicha a pasu (z typu „přesýpací hodiny“ na typ „jablko“), což je jedním z významných rizikových faktorů srdečních a cévních onemocnění.

Čtěte také: Mýty a pravda o ženské menopauze

K dalším nepříjemným příznakům přechodu patří zadržování vody v organizmu a vysychání sliznic, vedoucí mimo jiné k problémům s trávením až zácpě. Trávicím obtížím napomáhá i změna stravování, která mění složení střevní mikroflóry a může snižovat motilitu trávicího ústrojí. Anebo naopak, mohou se vyskytnout projevy zvýšené motility tenkého střeva vedoucí k řidší stolici. Důsledkem pak je i porucha vstřebávání některých živin a dysmikrobie – změny charakteru stolice, bolesti břicha, nadýmání, škroukání. Postupné až plíživé změny spojené s obdobím přechodu s sebou přináší kromě trávicích obtíží zejména zvýšený výskyt srdečně-cévních onemocnění a osteoporózy.

Ženy sobě

Důvodů, proč by se ženy měly starat nejen o své blízké, ale také o sebe a svoje zdraví, je více než dost. Čím dříve začnou s ozdravováním svého životního stylu, tím lépe – ideálně ještě v době, kdy si příliš rizik neuvědomují, tedy okolo 40. roku věku. Začít však není nikdy pozdě! Ozdravení návyků pomůže eliminovat průvodní projevy přechodu, významně snížit rizikové faktory srdečně-cévních onemocnění nebo osteoporózy a v konečném důsledku zlepšit kvalitu života i prodloužit jeho délku. To ale vyžaduje analýzu stravování (včetně dalších režimových návyků) a jeho postupnou úpravu ve spolupráci s nutričním terapeutem. Pokud hrozí, že některé konzumované potraviny mohou způsobit zažívací obtíže, konzultace s odborníkem je rozhodně rozumnější než „samopéče“. Praxe navíc jednoznačně ukazuje, že nesprávné uplatnění doporučení ke zdravému stravování může zvýšit riziko vzniku srdečně-cévních onemocnění. Rizikový je i fakt, že ženy mají nejvíce informací týkajících se problematiky zdraví v období menopauzy a po ní z internetu, a to v téměř 42 %. Vyplývá to z aktuálního průzkumu mezi ženami ve věku 45–65 let. Pouze v lehce přes 22 % mají ženy nejvíce informací od svého ošetřujícího lékaře.

Čtěte také: Hormonální léčba pomůže zmírnit příznaky menopauzy

Celková životospráva ženy v přechodu do menopauzy (lépe ještě dříve) by měla být ideálně s absencí kouření a zaměřená na pravidelnou pohybovou aktivitu. Ta je však dle průzkumu realitou jen necelých 28 % žen ve věku 45–65 let. Jídelníček by měl být pestrý, vyvážený, bez zbytečných excesů a reakcí na různé módní vlny, s důrazem na složky, které jsou u žen v tomto období velmi důležité, ale bohužel často opomíjené. Pozitivní je fakt, který vyplývá z průzkumu, že téměř 70 % žen jí pravidelně, a to 4–5x denně a téměř 69 % pravidelně snídá, což patří mezi další důležité zásady správného stravování nejen žen v období přechodu.

tabulka menopauza

tabulka menopauza

Mgr.StarnovskaMgr. Tamara Starnovská
Oddělení klinické výživy Thomayerovy nemocnice
Fórum zdravé výživy

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte naboso?
Zatím hlasovalo 59 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Klarka (vypadávání vlasů) 22. srpna 2019, 13:50:16

    Já používám na vlasy šampony z bylinek Diskutovat

  • Klarka (Konec padání vlasů) 22. srpna 2019, 13:51:42

    Dobrý den, je důležité nepoužívat chemické přípravky, ale spíše přírodní. Diskutovat

  • Klarka (stitna zlaza) 22. srpna 2019, 13:55:17

    Dobrý den, snažíme se o dítě a mám i potíže se stítnou žázou, můžete mi poradit… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.