Inzerce https://www.lekarna.cz/chovatelske-potreby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=chovatelske-potreby

Pomoc přírody v klimakteriu

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 9205x )

Klimakterium je pro většinu žen spíše nepříjemným obdobím. V souvislosti s vyhasínáním hormonální činnosti se objevují se určité potíže, jako jsou návaly horka, pocení, podrážděnost, bolesti hlavy, nespavost a podobně. Veškeré tyto nepříjemné projevy klimakteria lze zmírnit. Lékaři často ženám doporučují užívaní hormonálních přípravků, pomoci ale může i příroda.

shutterstock.com
Klimakterium probíhá většinou mezi 45. a 60. rokem života a provází ho tzv. estrogen-deficitní syndrom. Doba spojená s nepravidelnostmi menstruačního cyklu trvá 1–5 let a po ztrátě menstruace probíhá 10–15 let další období (postmenopauza) doprovázené ještě více projevy hormonální nerovnováhy.

Mezi typické klimakterické potíže patří návaly horka a pocení, zvýšené bušení srdce, závratě, suchost kůže a sliznic, útlum sexuálního prožívání, poruchy spánku, poruchy koncentrace, únava, malátnost, úzkost, zvýšená podrážděnost, deprese, emocionální výkyvy a podobně. Mnohé ženy trpí urogenitálními příznaky – infekcemi v oblasti rodidel a močového ústrojí, suchostí a pálením v pochvě nebo při močení, obtížemi s udržením moči, leckdy i bolestivým pohlavním stykem.

Hormonální terapie

Nejčastějším řešením obtíží spojených s klimakteriem je lékaři předepisovaná hormonální substituční terapie (hormonal replacement therapy – HRT), která dokáže efektivně zmírnit nebo dokonce zcela odstranit suchost poševní sliznice a urogenitální infekce, má vliv na prevenci osteoporózy a je prokázáno, že má preventivní účinek na vznik rakoviny tlustého střeva.

Čtěte také: Hormonální léčba pomůže zmírnit příznaky menopauzy

Pomoc přírody v klimakteriu

Řada lékařů doporučuje při typických klimakterických problémech ženám některé přírodní přípravky, které považují za dostatečnou náhradu HRT. Příznivý vliv mají přírodní preparáty na bázi včelích produktů a rostlinných hormonů. Oblíbené jsou například přípravky obsahující včelí mateří kašičku a fermentovaný pyl.

Polyfenoly jsou látky chránící organismus před oxidanty a volnými radikály a vyskytují se v bobulovinách, zeleném čaji, pivu, červeném hroznovém víně (i nápoji), olivovém oleji, kakau (i čokoládě), kávě, cesmíně paraguayské, vlašských ořeších, arašídech, granátových jablkách a dalších druzích ovoce a zeleniny. Vysoké hladiny polyfenolů se obecně nacházejí ve slupce ovocných plodů. Látkou ze skupiny polyfenolů jsou také fytoestrogeny, které v organismu působí jako přirozené ženské hormony, jež už nemohou vyhasínající vaječníky vytvářet. Hormony získané z rostlin odstraňují nejen příznaky menopauzy, ale také ochraňují organismus.

Květy červeného jetele – nejbohatší rostlinný zdroj estrogenu pomáhá od návalů horka, pocení nebo poruch spánku a má preventivní vliv na osteoporózu.

Ploštičník hroznatý – prevence osteoporózy, snižuje krevní tlak, návaly horka a zvýšenou potivost, mírní poruchy spánku a problémy s koncentrací a dokáže vylepšit psychiku. Přináší úlevu od klimakterických obtíží srovnatelnou s účinky HRT až u 70 procent žen.

Třezalka tečkovaná – pomáhá při zmírňování poruch spánku, nespavosti a pocitech úzkosti, lehčích depresích a žaludečních neurózách.

Kanadská brusinka – příznivě působí při inkontinenci a při léčbě infekcí močových cest a zánětech ledvin.

Smldinec chlupatý – snižuje triglyceridy (tukové částice) v krvi a ovlivňuje myšlení – zvyšuje koncentraci, zlepšuje paměť. Snižuje také riziko aterosklerózy a osteoporózy a má výrazné antioxidační schopnosti.

Andělika čínská – upravuje nepravidelné krvácení, posiluje krevní oběh a příznivě ovlivňuje hormonální rovnováhu. Podílí se na prevenci postmenopauzální osteoporózy, reguluje poševní kvasinkové infekce, posiluje imunitní systém.

Kozinec blanitý – dodává tělu vitalitu, upravuje příznaky klimakteria, hormonální nevyváženosti i frigiditu.

Šalvěj lékařská – snižuje nadměrné pocení, působí při nespavosti, podporuje pročištění organismu. Rozmarýn lékařský – uklidňuje, působí antidepresivně a omezuje pocit vyčerpanosti. Tlumí bolesti hlavy i při migréně.

Pupalka dvouletá - respektive její olej. Užívá se při hormonální nerovnováze. Rovněž působí na kvalitu nehtů, vlasů a pokožky.

Mateří kašička - dodává ženám v klimakteriu dodává energii, vitalitu, upravuje hormonální hladiny, povzbuzuje sexuální funkce, zlepšuje psychický stav a odstraňuje únavu, depresivní stavy a nespavost.

Chmel - účinkuje na nervozitu, případně na potíže se spánkem. Příznivě ovlivňuje také zklidnění menstruačního cyklu.

Meduňka - je výborná při nervozitě a nervově podmíněných poruchách, stejně jako na nespavost. Lze ji použít na uklidnění, ale i proti stresu a křečím, na kterých se stres podílí.

Drmek podporuje hormonální rovnováhu a působí proti bolestem prsou.

Ženšen povzbuzuje zejména při stavech fyzického a duševního vyčerpání, ale rovněž při stavech únavy, duševní apatie nebo při problémech se soustředěním.

Kontryhel má smysl při silném krvácení. Některé ženy zápolí na začátku klimakteria s častější a silnější menstruací. V kombinaci s andělikou čínskou a ploštičníkem může tyto problémy zmírnit nebo eliminovat v řádu týdnů.

Existují také volně prodejné potravinové doplňky pro zmírnění vegetativních a psychických potíží, které můžete zakoupit bez lékařského předpisu v lékárně. Obsahují často přírodní extrakty z uvedených rostlin a jsou k dostání buď s jednotlivými účinnými látkami, nebo představují jejich kombinaci.

Čtěte také: Příchod menopauzy může signalizovat i suchá rýma a pocit písku v očích

Správná výživa a pravidelný pohyb

Kromě dostatečného přísunu fytoestrogenů z bylinek či doplňků stravy je ale důležitý také vyvážený jídelníček a zdravá životospráva. V období klimakteria bychom měli preferovat lehkou stravu, čerstvou zeleninu, ovoce a rybí maso. Vhodné je omezení potravin a nápojů, které podporují pocení (alkohol, káva, čokoláda, hodně slaná či hodně sladká jídla apod.). Dále by měly být častěji zařazovány luštěniny, zvláště čočka, lněná semínka, potraviny bohaté na vápník (mák, brokolice, většina tmavě zelené listové zeleniny, melasa, tofu, pšeničné klíčky, losos, sardinky, z mléčných výrobků raději zakysané mléčné výrobky a živé jogurty), měl by být snížen příjem cukru a soli a ženy by měly také dbát na zvýšený příjem tekutin.

Luštěnina sója tělu dodává vápník, draslík, hořčík, železo a vitamin B. Obsah minerálií je až sedmkrát vyšší než u mléka a pětkrát vyšší než u masa a vajec. Její tuky ochraňují cévy před sklerózou. Sója příznivě působí na nervovou soustavu, snižuje vysoký krevní tlak a tím předchází nebezpečí mrtvice a dalších kardiovaskulárních onemocnění.

Vhodný je také pravidelný aktivní pohyb jako prevence proti infarktu a dalším kardiovaskulárním potížím, mírní i problémy s osteoporózou. Nejlepší je dosti podceňovaná a opomíjená rychlá chůze, pokud možno každodenní. Doplnit ji může plavání, jízda na kole, tenis či volejbal. Pohyb nejen zpomaluje proces osteoporózy, ale zároveň v těle vytváří endorfiny – hormony štěstí, které mají vliv i na náladu.

Čtěte také: Mýty a pravda o ženské menopauze

Zdroj: zdravi.euro.cz
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/chovatelske-potreby/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=chovatelske-potreby

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 517 lidí

Mohlo by vás zajímat

Potravní doplňky na srdeční dekompenzaci

Vážení přátelé, mám tatínka, který je po infarktech, má nemocné srdce, rovněž má plicní hypertenzi. Z tohoto důvodu moc nechodí, je stále unavený. Užívá Anopyrin,Amicloton, Vasocardin, Syntophyllin, Geriatam, Magnezium. Dále používá v případě pořeby oxygenátor. V noci nemůže moc ležet protože se mu špatně dýchá i když má postel,kde se dá zvednout hlava. Většinou sedí v úšáku. Potřebuji poradit jestli by byly vhodné pro něj nějaké vitamíny nebo potravinové doplňky na posílení srdce a plic a dále potřebuji doporučit nějaké mazání proti proleženinám. Děkuji Jana Barnová

Potraviny pro zvláštní výživu

Tento pojem je v běžné praxi člověka poměrně neznámý, většina lidí si pod ním jen stěží dovede představit reálný obsah. Velmi často se používají výrazy "potravní doplňky", praxe lékárníků používá pojem "parafarmaceutika". Ani jeden z výrazů však není úplně správný, protože přesně nevystihuje tuto kategorii výrobků...

Jaký smysl mají potravní doplňky

V Lekarne.cz každý týden nacházíte nový článek o potravních doplňcích respektive látkách v nich obsažených. Z našich obecných článků zaznělo, že potravní doplňky nejsou léky...

Potravní doplňky by měly být součástí výživy

Kromě hlavních živin, k nimž patří bílkoviny, lipidy a sacharidy, potřebuje lidský organismus k životu celou řadu biologicky aktivních látek, které označujeme jako esenciální. Některé z nich jsou součástí hlavních živin (např. mastné kyseliny a fosfolipidy jsou součástí lipidů, aminokyseliny stavebním kamenem bílkovin)...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce