Osteoporóza je syndrom, provázející řadu onemocnění nebo se vyskytuje samostatně. Je definovaná úbytkem kostní hmoty, strukturálními změnami kostní tkáně a zvýšenou náklonností ke zlomeninám, které jsou její hlavní komplikací.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Mýtus: „Každá žena v menopauze trpí změnami nálad, je emocionálně labilní a více ji zatěžují neurotické obtíže."
Pravda: Nástup klimakteria mohou doprovázet problémy fyzického i psychického charakteru. Nejčastěji se jedná o výkyvy nálad, návaly horka, bolesti hlavy, nadměrné pocení, nespavost či podráždění. Ovšem i zde platí, že ne každá žena prožívá přechod stejně.
„Pro některé ženy bývá menopauza klidným a pohodovým obdobím, jiné ho prožívají velmi intenzivně a musejí dokonce vyhledat pomoc lékařů či medikamentů. Na tom, jak emocionálně i tělesně se žena s klimakteriem vyrovnává, se podílí kombinace faktorů, jako je celkový zdravotní stav, styl života, stravovací návyky nebo genetické predispozice,” uvádí Petr Galle ze společnosti Vegall Pharma.
Čtěte také: Příchod menopauzy může signalizovat i suchá rýma a pocit písku v očích
Mýtus: „Klimakterium je nemoc."
Pravda: To je veliký omyl. Je to naprosto fyziologický jev, který potká každou ženu, která se ho dožije. Jenomže každá na něj reaguje jinak. A dodnes přesně nevíme proč. Asi jedna třetina žen pomalu ani neví, že přechod nastal, a poznají to jen tím, že přestanou menstruovat. U další třetiny se vyskytují určité příznaky, které se dají vydržet i bez lékařské pomoci, ale u poslední třetiny jsou potíže tak intenzivní, že tyto ženy jsou více méně odkázané na pomoc lékařů a většinou berou nějaké léky, a to jak hormonální, tak i nehormonální.
Mýtus: „Ženy v přechodu ztrácejí chuť na sex."
Pravda: Vědecké průzkumy zjistily, že libido, tedy pohlavní pud, který je jakýmsi spouštěčem sexuální touhy a energie, není závislé na hladině estrogenu. Tento ženský hormon v období klimakteria výrazně klesá, a proto mu mnoho žen připisuje právě předsudek sníženého sexuálního apetitu.
„Na vině bývá neoprávněně také neschopnost vaječníků produkovat vajíčka a ukončení menstruace. Ani to ale nijak neovlivňuje chuť na sex. Ženy v přechodu mohou nadále žít plnohodnotný sexuální život bez omezení a obav. Naopak, tento akt vylučuje v nervové soustavě endorfiny, takzvané hormony štěstí, které velmi příznivě působí na psychický stav ženy,” říká gynekolog a sexuolog Pavel Turčan.
Mýtus: „Ženám se v klimakteriu zvyšuje tělesná hmotnost."
Pravda: Nárůst tělesné hmotnosti bývá jedním z nejčastějších mýtů týkajících se ženské menopauzy. Ani v tomto případě nelze zobecňovat, protože váha je u každé ženy zcela individuální záležitost. I tady se na hmotnosti podepíše styl života a stravování. „Ačkoliv v posledních letech začaly Češky více dbát na zdravý životní styl, nelze vyloučit, že v rámci něho nedělají chyby. Zralé ženy mají hrozbu menopauzy v hlavě, a často se tak uchylují k držení drastických diet. Při pokusech o snižování hmotnosti drží hladovku nebo jedí málo a nedodávají tělu potřebné živiny, vitamíny a minerály. To následně vede k odbourávání svalové hmoty, která je aktivním spalovačem energie v těle. Po ukončení diety pak tělo spaluje méně, což vede ke známému jo-jo efektu, který je zastihne již v klimakterickém období,” vysvětluje Petr Galle ze společnosti Vegall Pharma. Úbytek estrogenů při menopauze se sice projevuje na metabolismu lipidů a karbohydrátů, klimakterium samo o sobě ale žádné zásadní změny v tělesné hmotnosti nepřináší ani nezapříčiňuje.
Čtěte také: Denzitometrie - vyšetření kvality kostí
Mýtus: „Menopauza přichází úderem 50 let."
Pravda: Nástup klimakteria je velmi pozvolný proces a není pravda, že ženu zastihne ze dne na den, ihned při oslavě 50. narozenin. „Klimakterické změny se objevují zpravidla 6 až 7 let před poslední menstruací, která nastává průměrně mezi 49. a 51. rokem života. Ovšem není ani raritou, když žena menstruuje pouze do věku 38 let nebo naopak až do svých 55 let. Statistiky také ukazují, že menstruační cykly, v nichž není přítomné vajíčko, začínají mnohdy už ve věku 30 až 35 let. A neplodnost, tedy důsledek menopauzy, postihuje bezmála 80 % žen již ve věku 45 let,” přibližuje skutečnost gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.
Čtěte také: Předčasná menopauza
Mýtus: „Hormony způsobují rakovinu."
Pravda: Existuje řada studií, které ukazují, že zdravým prsům neškodí. Zřejmě však urychlují růst nádorů tam, kde jsou k nim dispozice. Můžete narazit i na studie, které tvrdí, že uživatelky hormonální substituční terapie mají nižší úmrtnost na nádory prsu než jejich vrstevnice bez HST. Důvod je prostý - ženy, které HST užívají, jsou pod větším lékařským dozorem, takže je u nich mnohem vyšší pravděpodobnost, že se na nádor přijde včas.
Čtěte také: Hormonální léčba pomůže zmírnit příznaky menopauzy
Světový den menopauzy
S prodlužujícím se věkem žen se zvyšuje i délka jejich života bez endogenních estrogenů. Světová zdravotnická organizace odhaduje, že v roce 2030 bude ve světě 1,2 miliardy žen ve věku nad 50 let. Následky estrogenního deficitu - osteoporotické zlomeniny, kardiovaskulární onemocnění, Alzheimerova nemoc a stařecká slepota - významně zhoršují kvalitu života zralé ženy. Proto Mezinárodní společnost pro menopauzu stanovila 18. říjen jako Světový den menopauzy. Cílem je zajistit a zvýšit informovanost o aktuálních otázkách všech oblastí klimakterické medicíny jak v laické, tak i v odborné společnosti.