Inzerce https://www.lekarna.cz/akce-3-za-cenu-2/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=akce-3-za-cenu-2

Migréna v těhotenství

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 9207x )

Migréna v těhotenství postihuje většinou ty z maminek, které už s ní zkušenost mají. Bohužel u některých těhotných žen se objevují migrény náhle a poprvé. Naopak u žen, které bolestí hlavy trpí v „netěhotném“ stavu, může migréna v období těhotenství zcela vymizet.

shutterstock.com

Většina studií i klinická praxe potvrzují, že asi u 70 % migreniček v graviditě se migréna zlepší, zvláště během druhého a třetího trimestru. Děje se tak zejména  důsledkem stabilních hladin estrogenu během tohoto období. Během gravidity ale dochází k dalším změnám v celém organizmu, které mohou ke zlepšení přispět, jako je například zvýšená hladina endorfinů nebo změněná glukózová tolerance. 

Čtěte také: Preeklampsie ohrožuje matku i plod

Migréna nebo bolest hlavy

Migréna jsou silné záchvatovité bolesti hlavy, které se objevují v určitých intervalech. Záchvat migrény se většinou hlásí ke slovu ráno. Má charakter tepající nebo bušící bolesti uvnitř hlavy, která trvá 6 - 48 hodin! Navíc je často doprovázena dalšími příznaky, jako je ztráta chuti k jídlu, nevolnost až zvracení, přecitlivělost na hluk a světlo, mžitky před očima, poruchy vidění a pocity hluchoty.

Příčiny vzniku migrény nejsou dodnes přesně vysvětleny. S největší pravděpodobností může za bolest hlavy genetika. Většina migreniků má zkušenosti, že touto nemocí v rodině už někdo trpěl. Dalšími příčinami může být příliš málo, nebo naopak příliš mnoho spánku, stres, špatné stravování a psychické potíže v důsledku problémů v rodině nebo v práci.

Migréna v těhotenství

Projevy migrény v těhotenství nejsou stejné, záleží opravdu na každé mamince zvlášť, jak se její tělo s bolestí vyrovná. Pro všechny naštěstí platí, že není třeba obávat se o miminko. 

Migréna bývá krutější v prvních týdnech těhotenství. Po třech měsících většina těhotných žen pozoruje zlepšení. U zbytku nastávajících maminek zůstává migréna nezměněna nebo se bohužel i zhorší. Některé pak postihne záchvat hned za několik hodin po porodu kvůli zvýšenému stresu. Po narození dítěte pak mohou záchvaty vznikat z přerušovaného spánku anebo stresu.

Čtěte také: Císařský řez na přání?

Léčení migrény v těhotenství

Během celé gravidity je možno užít pouze paracetamol. Co se týče indikace léků, ty vám musí předepsat lékař, ovšem v rámci konzultace s vašim porodníkem. Bez jeho souhlasu si nikdy nic neberte. Účinné a v těhotenství bezpečné bývají léky ze skupiny antidepresiv, které předepíše lékař. Migrénu lze v těhotenství zažehnat hořčíkovými přípravky. Hořčík najdete i v přirozené formě například v mandlích, vlašských ořeších, lískových oříškách, sušených meruňkách, v celozrnném pečivu a ovesných vločkách.

Dále se snažte předcházet situacím, které mohou migrénu nastartovat:

  • Jezte málo a často, abyste zabránily poklesu glykemie.
  • Dodržujte pitný režim.
  • Také náhlé přerušení příjmu kofeinu je silným spouštěčem migrény, proto se u těhotných žen zvyklých pít větší množství kávy nedoporučuje její okamžité vysazení.
  • Nezapomeňte na pohyb na čerstvém vzduchu, v přírodě. Stačí krátká procházka každý den.
  • Vyhýbejte se stresovým situacím.
  • Hodně odpočívejte a nepřetěžujte svůj organizmus.

Mezi aktivní nefarmakologické metody jak zvládnout či předcházet migréně pak patří relaxace, akupunktura, lehké kondiční cvičení, autogenní trénink, relaxační a protahovací cvičení na uvolnění páteře, plavání, jóga aj. Migréna sama nemá přímý vliv na embryo a plod, má však vliv na kvalitu života těhotné ženy a může negativně ovlivnit její zdravý životní styl potřebný pro zdárný vývoj dítěte.

Homeopatika

NUX VOMICA 9 ch a dále GELSEMIUM SEMPERVIRENS 9 ch

Zkuste sílu bylinek

Vzhledem k tomu, že většinu léků je v těhotenství kontraindikována, mohou pomoci bylinky. 

  • Levandule - mírní bolest hlavy už jen tím, že nasáváme její vůni. Pomáhá také potírání spánků levandulovým odvarem.
  • Meduňka lékařská - čaj lze popíjet během dne.
  • Heřmánek pravý - čaj tiší žaludek, nervové vypětí i bolesti hlavy.

Aromaterapie

Migrénu se můžete pokusit utlumit také pomocí aromaterapie. Zklidňující účinky má např. vonný olej z eukalyptu, levandule, heřmánku, rozmarýnu, růže, máty, meduňky, citronu a citrusového ovoce nebo modřínu. Těmito olejíčky můžete potírat spánky, přidávat je do koupele nebo do aromalampy k utišení bolesti. Ale samozřejmě platí, že si vůni musíte vybrat podle svého. 

„Dále je velmi účinné potírat spánky, nebo místa, kde pociťujeme bolest hlavy olejíčky určenými k ošetření při migréně, např.: Migrenol nebo AROMATICA Kosmín Při bolestech hlavy a migréně," doporučuje lékárnice z internetového obchodu Lékárna.cz.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Dědičné poruchy a vrozené vývojové vady

Downův syndrom, Turnerův syndrom, poškození plodu zarděnkami, nebo některými léky užívanými v těhotenství - to všechno jsou choroby, které řadíme mezi dědičné poruchy a vrozené vývojové vady.

Pajizévky (strie) v těhotenství

Jelikož jsem si během těhotenství pravidelně natírala mastí břicho, po porodu nemám na břichu pajizévky (strie), takže jsem na ně celkem pyšná. Problém jsou ale moje prsa, která se mi hodně zvětšila a vytvořili se mi pajizévky, které mi zůstaly i po skončení kojení. Jakou kosmetiku mám použít na dekolt a prsa, aby byla kůže pevnější a alespoň trochu se mi zlepšily pajizévky?

Prenatální diagnostika

Tři až pět dětí ze sta se rodí s vrozenou vývojovou vadou. Většinou se jedná o děti mladých a zdravých nepříbuzných rodičů bez jakékoliv zátěže v rodině.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce