Inzerce https://www.lekarna.cz/akce-3-za-cenu-2/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=akce-3-za-cenu-2

Migréna v těhotenství

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 9211x )

Migréna v těhotenství postihuje většinou ty z maminek, které už s ní zkušenost mají. Bohužel u některých těhotných žen se objevují migrény náhle a poprvé. Naopak u žen, které bolestí hlavy trpí v „netěhotném“ stavu, může migréna v období těhotenství zcela vymizet.

shutterstock.com

Většina studií i klinická praxe potvrzují, že asi u 70 % migreniček v graviditě se migréna zlepší, zvláště během druhého a třetího trimestru. Děje se tak zejména  důsledkem stabilních hladin estrogenu během tohoto období. Během gravidity ale dochází k dalším změnám v celém organizmu, které mohou ke zlepšení přispět, jako je například zvýšená hladina endorfinů nebo změněná glukózová tolerance. 

Čtěte také: Preeklampsie ohrožuje matku i plod

Migréna nebo bolest hlavy

Migréna jsou silné záchvatovité bolesti hlavy, které se objevují v určitých intervalech. Záchvat migrény se většinou hlásí ke slovu ráno. Má charakter tepající nebo bušící bolesti uvnitř hlavy, která trvá 6 - 48 hodin! Navíc je často doprovázena dalšími příznaky, jako je ztráta chuti k jídlu, nevolnost až zvracení, přecitlivělost na hluk a světlo, mžitky před očima, poruchy vidění a pocity hluchoty.

Příčiny vzniku migrény nejsou dodnes přesně vysvětleny. S největší pravděpodobností může za bolest hlavy genetika. Většina migreniků má zkušenosti, že touto nemocí v rodině už někdo trpěl. Dalšími příčinami může být příliš málo, nebo naopak příliš mnoho spánku, stres, špatné stravování a psychické potíže v důsledku problémů v rodině nebo v práci.

Migréna v těhotenství

Projevy migrény v těhotenství nejsou stejné, záleží opravdu na každé mamince zvlášť, jak se její tělo s bolestí vyrovná. Pro všechny naštěstí platí, že není třeba obávat se o miminko. 

Migréna bývá krutější v prvních týdnech těhotenství. Po třech měsících většina těhotných žen pozoruje zlepšení. U zbytku nastávajících maminek zůstává migréna nezměněna nebo se bohužel i zhorší. Některé pak postihne záchvat hned za několik hodin po porodu kvůli zvýšenému stresu. Po narození dítěte pak mohou záchvaty vznikat z přerušovaného spánku anebo stresu.

Čtěte také: Císařský řez na přání?

Léčení migrény v těhotenství

Během celé gravidity je možno užít pouze paracetamol. Co se týče indikace léků, ty vám musí předepsat lékař, ovšem v rámci konzultace s vašim porodníkem. Bez jeho souhlasu si nikdy nic neberte. Účinné a v těhotenství bezpečné bývají léky ze skupiny antidepresiv, které předepíše lékař. Migrénu lze v těhotenství zažehnat hořčíkovými přípravky. Hořčík najdete i v přirozené formě například v mandlích, vlašských ořeších, lískových oříškách, sušených meruňkách, v celozrnném pečivu a ovesných vločkách.

Dále se snažte předcházet situacím, které mohou migrénu nastartovat:

  • Jezte málo a často, abyste zabránily poklesu glykemie.
  • Dodržujte pitný režim.
  • Také náhlé přerušení příjmu kofeinu je silným spouštěčem migrény, proto se u těhotných žen zvyklých pít větší množství kávy nedoporučuje její okamžité vysazení.
  • Nezapomeňte na pohyb na čerstvém vzduchu, v přírodě. Stačí krátká procházka každý den.
  • Vyhýbejte se stresovým situacím.
  • Hodně odpočívejte a nepřetěžujte svůj organizmus.

Mezi aktivní nefarmakologické metody jak zvládnout či předcházet migréně pak patří relaxace, akupunktura, lehké kondiční cvičení, autogenní trénink, relaxační a protahovací cvičení na uvolnění páteře, plavání, jóga aj. Migréna sama nemá přímý vliv na embryo a plod, má však vliv na kvalitu života těhotné ženy a může negativně ovlivnit její zdravý životní styl potřebný pro zdárný vývoj dítěte.

Homeopatika

NUX VOMICA 9 ch a dále GELSEMIUM SEMPERVIRENS 9 ch

Zkuste sílu bylinek

Vzhledem k tomu, že většinu léků je v těhotenství kontraindikována, mohou pomoci bylinky. 

  • Levandule - mírní bolest hlavy už jen tím, že nasáváme její vůni. Pomáhá také potírání spánků levandulovým odvarem.
  • Meduňka lékařská - čaj lze popíjet během dne.
  • Heřmánek pravý - čaj tiší žaludek, nervové vypětí i bolesti hlavy.

Aromaterapie

Migrénu se můžete pokusit utlumit také pomocí aromaterapie. Zklidňující účinky má např. vonný olej z eukalyptu, levandule, heřmánku, rozmarýnu, růže, máty, meduňky, citronu a citrusového ovoce nebo modřínu. Těmito olejíčky můžete potírat spánky, přidávat je do koupele nebo do aromalampy k utišení bolesti. Ale samozřejmě platí, že si vůni musíte vybrat podle svého. 

„Dále je velmi účinné potírat spánky, nebo místa, kde pociťujeme bolest hlavy olejíčky určenými k ošetření při migréně, např.: Migrenol nebo AROMATICA Kosmín Při bolestech hlavy a migréně," doporučuje lékárnice z internetového obchodu Lékárna.cz.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Dědičné poruchy a vrozené vývojové vady

Downův syndrom, Turnerův syndrom, poškození plodu zarděnkami, nebo některými léky užívanými v těhotenství - to všechno jsou choroby, které řadíme mezi dědičné poruchy a vrozené vývojové vady.

Prenatální diagnostika

Tři až pět dětí ze sta se rodí s vrozenou vývojovou vadou. Většinou se jedná o děti mladých a zdravých nepříbuzných rodičů bez jakékoliv zátěže v rodině.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce