Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Obětí Eboly i nakažených v západní Africe přibývá

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 3578x )

Přestože ministerstvo zdravotnictví i vrchní hygienik věří, že v Česku nehrozí velké riziko epidemie eboly, připravili opatření pro případ, že se nemoc přesto objeví.

shutterstock.com

Ebola je závažné infekční onemocnění, které více než v polovině případů končí smrtí nemocného, které se přenáší se přímým kontaktem s krví nebo s jinými tělesnými tekutinami (například moč, sliny) od osoby nemocné Ebolou živé či zemřelé. Onemocnění se přenáší i pohlavním stykem s osobou, která onemocnění prodělala a to i několik týdnů po vyléčení. Nakazit se původcem Eboly lze i kontaktem s volně žijícími zvířaty (opice, netopýři, antilopy). Onemocnění se nepřenáší vzduchem.

Doba od nákazy do propuknutí příznaků je 2-21 dní.

Jaké je riziko nákazy virem Ebola a jak se mu vyhnout při cestě do rizikové oblasti

Hlavní hygienik Vladimír Valenta upozornil, že základem prevence je dodržování zásad osobní hygieny. Při cestě do oblastí zasažených epidemií eboly je ale důležitá také opatrnost. "Vyhýbat se kontaktu s osobami podezřelými z nákazy, neúčastnit se pohřbů, které bývají v této oblasti častým zdrojem přenášení, vyvarovat se konzumace tzv. masa z buše, vyhýbat se oblastem, kde se mohou nakazit například od zvířat," shrnul Vladimír Valenta. Dodal, že ebolu přenášejí například netopýři či kaloni.

Co dělat po návratu z rizikové oblasti

Pokud se objeví při návratu nebo po cestě z rizikové oblasti do 3 týdnů příznaky jako je horečka, nevysvětlitelná únava, bolesti svalů, bolesti hlavy, bolesti v krku, dále průjem, zvracení a následně krvácení, je třeba vyloučit podezření, že by se o dané onemocnění mohlo jednat.

V případě, že jste na palubě letadla, ohlaste toto neprodleně personálu letadla.

V případě, že jste na letišti, neopouštějte prostor letiště a vyhledejte stálou zdravotnickou službu na letišti.

V případě, že jste již v místě bydliště, kontaktujte ihned svého ošetřujícího lékaře, popřípadě lékařskou pohotovostní službu a sdělte potřebné informace včetně údajů o pobytu v oblasti západní Afriky či o pobytu v jakýchkoliv nákazou zasažených státech.

Ačkoli je součástí opatření způsob, jak nalézt lidi s příznaky eboly, za klíčovou považuje ministerstvo prevenci. Připravilo proto informační letáky, které personál i cestující na mezinárodních letištích a nejdůležitějších železničních stanicích informují, jak se v rizikových oblastech nákaze vyhnout a jak rozpoznat příznaky. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček však současně ubezpečil: "Riziko závažné epidemie onemocnění ebola je pro občany České republiky minimální."

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví

Přečtěte si také

Cestujte bez zdravotních problémů

Roztoči čekají v posteli i v autobuse

Zapomeňte na chlazené nápoje, dejte si vlažnou minerálku


Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Mohlo by vás zajímat

První gynekologická prohlídka - co vás čeká?

Každá dívka by měla první gynekologické vyšetření absolvovat ještě před zahájením sexuálního života, a to i když nemá žádné problémy.

Příběh Olgy: Omdlela na dovolené v Řecku – mohla za to vzácná nemoc

Lékaři Olze odhalili vzácnou a někdy velmi závažnou nemoc kosterních svalů – myozitidu

Ponocování vede ke zdravotním a sociálním obtížím

V poslední době zaznamenávají lékaři u nás i ve světě stále častější výskyt zpožděné spánkové fáze. Ponocování se týká nejen dospělých, ale v současnosti také dětí a mladistvých.

Máte před menstruací chuť na sladké? Mohou za to hormony

Každá žena pravděpodobně zná nutkavou potřebu jíst těsně před menstruací zvýšené množství sladkých a nezdravých potravin. Jedná se o běžné příznaky premenstruačního syndromu, který v určité fázi cyklu postihuje více než 90 procent žen. Proč je touha po čokoládě v tomto období tak silná a jak omezit přejídání?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce