Jak dlouho lze nepřetržitě užívat vitamín B12? Mohu se jím případně předávkovat?
Situace, ke které došlo začátkem měsíce (9. února) ve francouzském Flamanville je sice nepříjemná, avšak nedošlo zde k žádnému úniku radioaktivního materiálu a reaktor nebyl ovlivněn. Každá událost, ke které dojde na půdě jaderné elektrárny, je brána příslušnými úřady velice vážně.
Je pravdou, že v průběhu ledna začaly evropské laboratoře detekovat na některých svých odběrových místech pozitivní hodnoty aktivity radioaktivního jódu I-131 v ovzduší. První informace o zvýšených hodnotách přišla z Norska a postupně byla hlášena detekce I-131 i v dalších zemí Evropy, včetně České republiky.
Podle SÚJB se jedná o velmi nízké hodnoty detekovatelné jen díky spojení velkoobjemových odběrových zařízení s dlouhou dobou odběru (zhruba 1 týden) a citlivé detekční techniky s detektory o vysoké účinnosti a dlouhé doby měření.
„Jedná se o velmi malá množství svědčící o velmi dobré schopnosti detekovat nebezpečí, což lze určitě považovat za velmi dobrou zprávu. Naměřená množství radioaktivního jódu v žádném případě nemohou ohrožovat zdraví lidí. Pozornost by z tohoto pohledu vyvolaly hodnoty až milionkrát vyšší,“ ujistil znovu ministr Miloslav Ludvík.
Zdroj: mzcr.cz