Inzerce https://www.lekarna.cz/akce-3-za-cenu-2/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=akce-3-za-cenu-2

Diabetik: Nechci si píchat inzulín, proto krotím kila

( Komerční prezentace | přečteno: 24671x )

Bohumil Veselý je aktivní muž v důchodu studující univerzitu třetí věku. Jeho diagnóza zní: diabetes 2. typu. Kvůli cukrovce musí zhubnout ať chce, nebo ne. Spoustu let se snažil svoje kila zkrotit, podařilo se mu to až pod pohrůžkou inzulínu.

shutterstock.com

1947: První setkání s cukrovkou

Narodil jsem se v roce 1935 do chudých poměrů. Moje babička zemřela v roce 1947 na cukrovku. Tehdy diabetologie neexistovala a hladina cukru v krvi se u pacientů nezjišťovala. Přesto jsme od té doby ani já, ani moje matka tomuto onemocnění nevěnovali pozornost.

2003: Strach z cukrovky

Na podzim roku 2001 jsem si zlomil obě ruce pod ramenními klouby. Následkem bylo, že jsem byl méně pohyblivý. Dál jsem sice jezdil na chalupu a měl psa, německého vlčáka, se kterým jsem chodil ven, ale kila pomalu přibývala. Vedl jsem spokojený život, hlavně co se týče rodiny i jídla. V ničem jsem se neomezoval – sladké, noční svačinky, vepřové maso, špek byly součástí každodenního života.

Asi před deseti lety jsem zjistil, že cukrovka může být dědičná. Léta přibývala a já jako dodavatel pomůcek pro nemocné a postižené jsem viděl, co umí udělat zanedbaná cukrovka s nohama diabetiků, kterým jsem dodával invalidní vozíky po amputacích. Každý mi říkal, že ho nic nebolelo a nic mu nebylo. A jsem si najednou uvědomil, že si nechci píchat inzulín nebo dopadnout jako oni. Bez nohy.

Nedalo mi to a v roce 2003 jsem zašel na diabetologii, abych zjistil, jak jsem na tom s hladinou cukru v krvi. Dopadl jsem tehdy dobře, ale kvůli úmrtí mé babičky si mne lékařka ponechala v evidenci a doporučila mi pravidelné kontroly po půl roce, na které mne vždycky pozvala. Také mi doporučila se dietně stravovat. Jak, to nechala na mně.

Protože jsem pomalu ale jistě přibýval na váze a hodnota cukru v krvi se zvýšila, dostal jsem v roce 2004 prášky.

2005: Zdravotní komplikace

Na Tři krále, 6. ledna 2005, jsem přestal kouřit – bez novoročního předsevzetí. Nedlouho potom, 19. března, mne odvezli s druhým infarktem. O prvním infarktu jsem vůbec nevěděl.

Po Vánocích v roce 2006 jsem musel nechat uspat mého psa, protože měl rakovinu. Kvůli tomu jsem přestal chodit na pravidelné procházky. A kila stále přibývala. V roce 2007 jsem ukončil živnost. Nečinnost a méně pohybu byly hrozné. Váha šla pořád nahoru a cukr v krvi se dále zvyšoval i přes užívání léků a snahu držet nějakou dietu, kterou jsem si s manželkou vymysleli a předsevzali dodržovat. Nikdo mi neřekl, jak se mám stravovat. Pani doktorka jen chtěla, abych vynechal med, kterým jsem si již asi čtyřicet let přislazoval čaj s mlékem k snídani. Tento med mi pomáhal celá léta být zdráv, co se týká chřipek a nachlazení.

2009: Hrozba inzulinem

Můj jídelníček byl již v té době bez cukru, sladkostí a s náznakem diety. Zmizely z něj knedlíky, vepřové maso, bílé pečivo. Kila ale stále přibývala. V lednu 2009 jsem vážil 97,5 kg a glykémie byla 7,1. V srpnu 2009 jsem po létě vážil 98,5 kg a glykémie stoupla na 8,7 i přesto, že mi lékařka zvýšila dávku léku a byl jsem varován, že nezmění-li se váha a hodnoty cukru, dostanu silnější prášky a jen tak mezi řečí utrousila, že spěji k inzulínu. To jsem nechtěl dopustit, nemám totiž injekce v lásce. Říkal jsem si, že musím něco se sebou udělat. Nevěděl jsem ovšem, co a jak.

Začal jsem se hýbat

Při návštěvě kardiologie v Jirnech se mi dostal do ruky časopis, kde byl inzerát STOBu (společnosti STop OBezitě) na kurzy hubnutí i pro diabetiky. Ihned jsem se přihlásil a 7. ledna 2010 jsem nastoupil na kurz, který probíhal jednou týdně tři hodiny. Lekce se skládala z hodiny pohybu a dvou hodin teorie. Každý týden bylo vážení. To první dopadlo pro mne dost špatně. Vážil jsem 99,4 kg a o týden později dokonce 99,9 kg. Řekl jsem si, že přes 100 kg vážit nebudu. A povedlo se. S pomocí manželky jsme upravili jídelníček a zařadili jsme do něj více zeleniny, pravidelnost a menší porce. Výsledek se začal projevovat. Týden před koncem kurzu jsem vážil 94,2 kg a dostal jsem diplom za snížení váhy o pět kilogramů.

V kurzu mi nic nezakazovali, vedoucí kurzu nám pouze doporučovala, co je vhodné. Nikdy nám nebylo striktně přikazováno, jako jsem se s tím setkal od jedné diabetoložky například toto: „Hroznové víno, to nesmíte. Akorát tak dvě kuličky týdně.“

Pomohly mi také tištěné materiály

V kurzu jsme dostali různé podpůrné materiály zpracované přímo společností STOB, které nám říkají, jak bychom se měli chovat při stravovacích návycích a jak vše kolem hubnutí organizovat. Další materiály uvádějí kalorické hodnoty jednotlivých potravin v kilojoulech na 100 gramů váhy a já si podle tohoto doporučení mohu sestavit jídelníček, který mi vyhovuje, podle toho, co mám rád. Rozhodně jsem zařadil do jídelníčku více zeleniny a zeleninových jídel. Současně nám byl doporučen pohyb a tělesná námaha, která spaluje tuky.

Z materiálů, které nám předali, jsem se dozvěděl, jaká je souvislost mezi obezitou a náchylností dostat infarkt nebo cévní mozkovou příhodu. V prvé řadě záleží na věku. A já jsem v rizikové skupině. V druhé řadě na váze. Snížením váhy o 5 – 10 % se snižuje riziko infarktu o 30 %. Když jsem svému kardiologovi, ke kterému chodím na kontroly, sdělil, že budu navštěvovat tento kurz hubnutí STOB, v mém rozhodnutí mě podpořil a řekl mi, že pokud se mi podaří zhubnout, bude možné upravit mou léčbu a snížit dávkování léků. Sám jsem si nedal žádný pevný cíl, ale chtěl bych snížit váhu na 75 – 80 kg. Ale i snížení váhy o 5 kg je znát: nezadýchávám se do kopečka, když jdu na autobus. Dokonce jsem si již mohl popoběhnout po rovině na autobus. Kalhoty jsem také musel vyměnit za menší a v opasku jsem musel přidělat dírku.Pamatujte: i nevelké změny životního stylu výrazně ovlivní četná srdečně cévní i jiná rizika, kterými je pacient s diabetem ohrožen. Společnost Eli Lilly si je vědoma důležitosti pravidelné a trvalé pohybové aktivity a zdravého životního stylu u diabetiků, proto přispívá diabetikům 2. typu částkou 1000 korun po úspěšném absolvování kurzu snižování nadváhy na nákup dalších služeb společnosti STOB (cvičení, redukční pobyty, pomůcky). Peněžní poukázky (motivační vouchery) mohou pacienti získat od svého diabetologa, případně přes lektora STOB.


Další užitečné informace: www.zivotsdiabetem.cz

Jak bojujete s diabetem nebo nadváhou vy? Napište nám!

Více informací o společnosti STOB a právě probíhajících kurzech naleznete na jejich webu: www.stob.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Jiri Krejci
2x

Krasny den pane Vesely.Podrobne jsem si precetl clanek a velice me zaujal a stal se pro me takovou mensi vyzvou Vam pomoci.Ja osobne jsem wellness poradce a rad bych Vam pomohl stim hubnutim co mozna nejlepe,jak jen by to slo.Pokud by jste mel zajem,tak mi pisnite na email: [email protected]

Tereza
2x

Dobrý den, ráda bych vám doporučila vyzkoušet přípravek Vitalbren. je ideálním doplňkem stravy u diabetiků 2.typu. Vyrovnává hladinu glukozy, snižuje cholesterol,dále upravuje zažívání a zlepšuje imunitu. Tím, že vyrovnává hladinu glukozy, pocit hladu nastupuje pomaleji, Je to přírodní produkt z ovsa. Zajímá-li vás více, mrkněte na stránky Vitalbren.eu. Hubnutí při něm je sice pomalejší, než slibují jiné přípravky,však jest trvalejší!

Irena
1x

Já už tento doplněk vyzkoušela. Je fakt dobrý si myslím. Jsem dvojkařka a nestíham tolik myslet na úplně ideální výživu, jak bych měla... Takže Vitalbren skvělej pomocník v regulaci mých glykemií. Taky tak často "nežeru", nemám takovou potřebu jako dřív. Dvojkaři, zkuste taky!


Celkový počet příspěvků v diskusi: 3. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Diabetik: Nechci si píchat inzulín, proto krotím kila

Bohumil Veselý je aktivní muž v důchodu studující univerzitu třetí věku. Jeho diagnóza zní: diabetes 2. typu. Kvůli cukrovce musí zhubnout ať chce, nebo ne. Spoustu let se snažil svoje kila zkrotit, podařilo se mu to až pod pohrůžkou inzulínu.

Skutečný příběh: Epilepsie mi vzala pocit lehkosti ze života

Epilepsii zná většina z nás jen z filmů. Člověk v nich náhle padá k zemi, většinou nedýchá, promodrává a má křeče. Ovšem v praxi je právě tento "velký záchvat" spíše výjimkou. Spousta epileptiků má naštěstí mírnější projevy své choroby. I tak s ní ale není jednoduché žít. Vyprávět o tom může i Ondra, který má epilepsii jaké následek úrazu před třiceti lety. Se svými životními zkušenostmi se svěřil i ostatním čtenářům našeho webu.

Berenika: Na atopický ekzém už mám osvědčené finty

Atopický ekzém je kožní onemocnění, které postihuje děti i dospělé. Příčiny jeho vzniku zatím nejsou jednoznačně určeny. Ví se, že může být dědičným zatížením, alergickým projevem kůže, podivnou imunologickou reakcí organismu, ale i psychosomatickou poruchou… Bohužel, s ním mnozí bojují od raného dětství až do dospělosti. Jedním z takových je i naše čtenářka Berenika, která popsala svůj příběh v rámci diskuse k našemu článku o atopickém ekzému.

Růžena: Kouřit mi prostě chutná, takže přestat je těžké

V dalším textu našeho seriálu o odvykání kouření přinášíme skutečný příběh paní Růženy, která se během téměř padesáti let kouření snažila přestat se svým zlozvykem mnohokrát. Dvakrát vydržela nekouřit několik let, ale "železnou košili" si zase vždycky oblékla. Ví, že má problém, o spolupráci s lékaři však neuvažuje. Proč?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce