Inzerce

Můžou kontaktní čočky a roztoky v zimě zmrznout?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 554x )

Kontaktní čočky se dnes nejčastěji vyrábí z hydrogelu či silikonhydrogelu, tedy z materiálů, které obsahují vodu. Nemůžou tedy vlivem mrazu třeba na sjezdovce zmrznout v oku? Může je mráz poškodit? A co roztok na čočky, může zmrznout ten a jak zmrznutí případně bránit? Na tyto otázky odpovídá Daniel Szarvas, kontaktolog největšího českého e-shopu s kontaktními čočkami VašeČočky.cz.

shutterstock.com

Kontaktní čočky

Pokud je kontaktní čočka v oku, ani přes obsah vody (u hydrgelu vyšší než u silikonhydrogelu) zmrznout nemůže.
„Oční rohovka spolu se slzami, na které je kontaktní čočka nasazena, má teplotu okolo 35°C, takže je dostatečně ohřívána i kontaktní čočka, byť je venku třeba –10°C,” vysvětluje Daniel Szarvas z VašeČočky.cz.

Pokud byste čočku dali do mrazáku ve fyziologickém roztoku, zamrzá při teplotě cca –15°C. Zmrznutí roztoku okolo čočky ale brání jejímu mechanickému poškození a čočky po rozmrznutí nevykazují žádné změny ve vlastnostech ani kvalitě.

Bez roztoku čočka v mrazu může zmrznout, ale dříve spíše vyschne. Pokud byste se rozhodli tento experiment s čočkou provádět, určitě ji pak nezkoušejte nasadit do oka.

Čtěte také: Pokud tohle (ne)vidíte, zbystřete!

Roztoky

Jak již bylo zmíněno výše, roztok na kontaktní čočky zamrzá při teplotě okolo -10 nebo -15 °C. I v takovém mrazu ale dochází ke znehodnocení roztoku až po několika hodinách. Pokud například zapomenete roztok v autě a zmrzne, buďte pozorní. Mráz může složení roztoku znehodnotit a snížit jeho dezinfekční účinky.

„Jestliže potřebujete roztok někam přenést v mrazivém počasí, raději než do batohu ho dejte do vnitřní kapsy u bundy, kde je díky teplu lidského těla menší pravděpodobnost, že zmrzne,” radí Daniel Szarvas.

Kontaktní čočky tedy můžete bez obav používat i v zimě.
„Topení a velké změny teplot mezi venkovním prostředím a interiéry ale mohou způsobovat pocit suchých očí. Používejte proto pravidelně kapičky do očí a po návratu domů vyměňte čočky za brýle, abyste očím ulevili,” dodává kontaktolog.

Čtěte také: Mikroorganismy způsobují komplikace u 60 % nositelů kontaktních čoček

banner_ks_poradna.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

40%
54%
Zatím hlasovalo 314 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Vidím, že nevidím aneb jak poznáte, že trpíte oční vadou?

Ačkoliv 60 % světové populace trpí oční vadou, pouhá čtvrtina problémy řeší. Ignorováním potíží si však můžete „zadělat“ na další zdravotní trable jako jsou bolesti hlavy či zvýšená únava, ale také nevratně ztratit zrak. Nepodceňujte proto pravidelné návštěvy očního lékaře, obzvlášť pokud pociťujete změny ve vidění. Ukážeme vám, jak se projevují nejrozšířenější oční vady a jak se jich můžete zbavit.

Operace očí a těhotenství? Jde to dohromady!

Máte naplánovanou operaci očí, ale zjistila jste, že jste těhotná? Žádnou paniku, ani jiný stav nemusí být překážkou pro to, abyste zákrok podstoupila. Vše záleží na vašem zdravotním stavu a na konzultaci s lékařem.

Umíte správně pečovat o své kontaktní čočky?

Mnoho lidí jim dnes dává přednost před klasickými brýlemi. Na rozdíl od nich nikde fyzicky nepřekážejí, neomezují vás při sportu a nemusíte ztrácet čas jejich věčným hledáním – sedí vám totiž přímo na očích. Víte ale, jak se o ně starat, aby dobře sloužily, a zároveň jste si nepřivodili nepříjemné zdravotní komplikace?

Šilhavé oči srovnají nastavitelné stehy

Každý třetí obyvatel ČR šilhá. Šilhání (strabismus) je velice rozšířenou oční vadou a má mnoho podob. Strabismus je porucha senzomotorické spolupráce očí. Je to stav, kdy jedno oko sleduje a druhé se uchyluje mimo rovnovážné postavení.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.