Inzerce https://www.lekarna.cz/chovatelske-potreby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=chovatelske-potreby

Můžou kontaktní čočky a roztoky v zimě zmrznout?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 1609x )

Kontaktní čočky se dnes nejčastěji vyrábí z hydrogelu či silikonhydrogelu, tedy z materiálů, které obsahují vodu. Nemůžou tedy vlivem mrazu třeba na sjezdovce zmrznout v oku? Může je mráz poškodit? A co roztok na čočky, může zmrznout ten a jak zmrznutí případně bránit? Na tyto otázky odpovídá Daniel Szarvas, kontaktolog největšího českého e-shopu s kontaktními čočkami VašeČočky.cz.

shutterstock.com

Kontaktní čočky

Pokud je kontaktní čočka v oku, ani přes obsah vody (u hydrgelu vyšší než u silikonhydrogelu) zmrznout nemůže.
„Oční rohovka spolu se slzami, na které je kontaktní čočka nasazena, má teplotu okolo 35°C, takže je dostatečně ohřívána i kontaktní čočka, byť je venku třeba –10°C,” vysvětluje Daniel Szarvas z VašeČočky.cz.

Pokud byste čočku dali do mrazáku ve fyziologickém roztoku, zamrzá při teplotě cca –15°C. Zmrznutí roztoku okolo čočky ale brání jejímu mechanickému poškození a čočky po rozmrznutí nevykazují žádné změny ve vlastnostech ani kvalitě.

Bez roztoku čočka v mrazu může zmrznout, ale dříve spíše vyschne. Pokud byste se rozhodli tento experiment s čočkou provádět, určitě ji pak nezkoušejte nasadit do oka.

Čtěte také: Pokud tohle (ne)vidíte, zbystřete!

Roztoky

Jak již bylo zmíněno výše, roztok na kontaktní čočky zamrzá při teplotě okolo -10 nebo -15 °C. I v takovém mrazu ale dochází ke znehodnocení roztoku až po několika hodinách. Pokud například zapomenete roztok v autě a zmrzne, buďte pozorní. Mráz může složení roztoku znehodnotit a snížit jeho dezinfekční účinky.

„Jestliže potřebujete roztok někam přenést v mrazivém počasí, raději než do batohu ho dejte do vnitřní kapsy u bundy, kde je díky teplu lidského těla menší pravděpodobnost, že zmrzne,” radí Daniel Szarvas.

Kontaktní čočky tedy můžete bez obav používat i v zimě.
„Topení a velké změny teplot mezi venkovním prostředím a interiéry ale mohou způsobovat pocit suchých očí. Používejte proto pravidelně kapičky do očí a po návratu domů vyměňte čočky za brýle, abyste očím ulevili,” dodává kontaktolog.

Čtěte také: Mikroorganismy způsobují komplikace u 60 % nositelů kontaktních čoček

banner_ks_poradna.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/chovatelske-potreby/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=chovatelske-potreby

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 527 lidí

Mohlo by vás zajímat

Využití laseru v očním lékařství

Uplatnění laserových technologií znamenalo výrazný pokrok v mnoha oblastech medicíny, což beze zbytku platí i o oftalmologii. Pokroky v očním lékařství a medicíně vůbec jsou dlouhodobě úzce spjaty s vývojem nových přístrojů, jejichž zavedení do praxe následně umožňuje vypracování progresivních diagnostických a terapeutických postupů. Nejinak tomu bylo i s lasery, které záhy zaujaly významné místo v léčbě mnoha očních nemocí a v poslední době se uplatňují i při vyšetřování.

Odchlípení, čili amoce sítnice

Sítnici si pro zjednodušení lze představit jako tenkou blanku, která je zevnitř v celém rozsahu přiložena ke stěně očního bulbu. Na její vnitřní plochu nasedá sklivec, což je rosolovitá hmota vyplňující větší část vnitřku oka.

Šedý zákal čili katarakta

Šedý zákal, odborně nazývaný katarakta, je onemocnění, při kterém dochází v důsledku degenerativních změn v oční čočce ke snížení její průchodnosti pro světelné paprsky a tím ke zhoršení její průhlednosti.

Ječné zrno

Ječné zrno je zánět mazové žlázky v očním víčku.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce