aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
Zuby_180x115.jpg
Nakupte v akci a zásobte se! Zubní kartáčky, pasty, vody a další. Více informací zde.

karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Můžou kontaktní čočky a roztoky v zimě zmrznout?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 1825x )

Kontaktní čočky se dnes nejčastěji vyrábí z hydrogelu či silikonhydrogelu, tedy z materiálů, které obsahují vodu. Nemůžou tedy vlivem mrazu třeba na sjezdovce zmrznout v oku? Může je mráz poškodit? A co roztok na čočky, může zmrznout ten a jak zmrznutí případně bránit? Na tyto otázky odpovídá Daniel Szarvas, kontaktolog největšího českého e-shopu s kontaktními čočkami VašeČočky.cz.

shutterstock.com

Kontaktní čočky

Pokud je kontaktní čočka v oku, ani přes obsah vody (u hydrgelu vyšší než u silikonhydrogelu) zmrznout nemůže.
„Oční rohovka spolu se slzami, na které je kontaktní čočka nasazena, má teplotu okolo 35°C, takže je dostatečně ohřívána i kontaktní čočka, byť je venku třeba –10°C,” vysvětluje Daniel Szarvas z VašeČočky.cz.

Pokud byste čočku dali do mrazáku ve fyziologickém roztoku, zamrzá při teplotě cca –15°C. Zmrznutí roztoku okolo čočky ale brání jejímu mechanickému poškození a čočky po rozmrznutí nevykazují žádné změny ve vlastnostech ani kvalitě.

Bez roztoku čočka v mrazu může zmrznout, ale dříve spíše vyschne. Pokud byste se rozhodli tento experiment s čočkou provádět, určitě ji pak nezkoušejte nasadit do oka.

Čtěte také: Pokud tohle (ne)vidíte, zbystřete!

Roztoky

Jak již bylo zmíněno výše, roztok na kontaktní čočky zamrzá při teplotě okolo -10 nebo -15 °C. I v takovém mrazu ale dochází ke znehodnocení roztoku až po několika hodinách. Pokud například zapomenete roztok v autě a zmrzne, buďte pozorní. Mráz může složení roztoku znehodnotit a snížit jeho dezinfekční účinky.

„Jestliže potřebujete roztok někam přenést v mrazivém počasí, raději než do batohu ho dejte do vnitřní kapsy u bundy, kde je díky teplu lidského těla menší pravděpodobnost, že zmrzne,” radí Daniel Szarvas.

Kontaktní čočky tedy můžete bez obav používat i v zimě.
„Topení a velké změny teplot mezi venkovním prostředím a interiéry ale mohou způsobovat pocit suchých očí. Používejte proto pravidelně kapičky do očí a po návratu domů vyměňte čočky za brýle, abyste očím ulevili,” dodává kontaktolog.

Čtěte také: Mikroorganismy způsobují komplikace u 60 % nositelů kontaktních čoček

banner_ks_poradna.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Používáte tzv. brýle „hotovky“? Při dlouhodobém nošení vám mohou ublížit

Koupit si v supermarketu, na benzínce nebo v drogerii brýle „hotovky“ neboli „čtečky“ je pohodlné a levné. Jenomže pokud je používáte dlouhodobě, mohou vám spíše uškodit zhoršeným zrakem i celou řadou obtíží. Proto pokud tento typ brýlí nosíte, zbystřete. Jejich nástrahy a úskalí uvede na pravou míru oční optička DiS. Klára Kašparová z OptikDoDomu.cz.

Hnědé flíčky v bělmu

Dobrý den potřebuji od vás odbornou radu. Jaké rizika mohu očekávat, když v očích v bělmu vznikají hnědé flíčky? Moc vás prosím o odpověď. Děkuji

Nadměrné slzení oka

Dobrý den pane primáři, moc Vás prosím o radu ohledně mého pravého oka. Hodně mi slzí a to celý den a hlavně každý den. Ze začátku asi tak před 3 měsíci mi oko slzelo třeba jenom 2x do týdne, nyní je to už celý den a já si nestačím utírat slzy.

Onemocnění sítnice může vést až ke ztrátě zraku. Prevenci ani léčbu neodkládejte.

Operace zadního segmentu oka patří mezi nejpřevratnější pokroky oční medicíny. Ještě před pár dekádami nazpět nebylo možné operovat sítnici či sklivec, dnes ale díky pokročilým technologiím lze zachránit zrak i těm, kterým by dříve hrozilo oslepnutí. „Při ambulantních operacích sítnice a sklivce využíváme vynikajících zkušeností s operační technikou zvanou PPV (pars plana vitrektomie),“ uvádí doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka Oční kliniky NeoVize Brno, kde již od roku 2008 provádějí operace za pomoci nejmodernějších metod.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce