Úzkost a deprese jsou dvě rozdílné věci, trpět ale můžete oběma naráz, vysvětluje MUDr. Lenka Trdlová z Psychiatrické nemocnice v Bohnicích.
Projekt na včasný záchyt rakoviny prostaty by měl dstartovat od června a zaměřen bude na muže ve věku 55–60 let. Toto věkové rozpětí bylo vybráno po dohodě s Českou urologickou společností.
Podmínkou pro to, aby muž odpovídajícího věku získal nárok na příspěvek, bude doporučení lékaře – urologa. Těch bude do projektu zapojeno až 150 a vybráni budou odbornou společností.
Součástí speciální prohlídky pak bude kromě zjištění osobní a rodinné anamnézy také klinické vyšetření, vyšetření moči a močového sedimentu, ultrasonografie ledvin, močového měchýře a prostaty a odběr krve na zjištění tzv. prostatického antigenu. Při další návštěvě lékař na základě výsledků doporučí pacientovi další postup – tj. buď biopsii prostaty, nebo určí interval do další návštěvy.
Protože takové preventivní vyšetření není doposud hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, zaplatí za něj nejprve klient lékaři ze svého 2 500 Kč. Následně pak může získat celý příspěvek 2 500 korun, přičemž tato částka by měla pokrýt celé náklady na speciální prohlídku. Předpokládané celkové náklady činí 12,5 milionu korun, což umožní vyplatit příspěvek pěti tisícům mužů.
Kromě toho fungují v České republice tři onkologické screeningové programy, v jejichž rámci mají ženy vybraných věkových skupin nárok na vyšetření na mamografu a na screening rakoviny děložního hrdla. Pro muže i ženy je pak určeno vyšetření, které má vyloučit rakovinu tlustého střeva a konečníku. Na všechny tyto prohlídky pojišťovna od loňského roku dopisem zve ty své klienty, kteří na ně mají nárok, ale neúčastní se jich.